Προς το περιεχόμενο

Το audio ηχογραφεί και τα υπόλοιπα κανάλια.


LDG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας

Αντιμετωπίζω το εξής μικρό πρόβλημα.

Προσπαθώ να ηχογραφήσω audio ( φωνή ) μόλις λοιπόν πατάω το input monitoring περνάει όχι μόνο ότι πιάνει το μικρόφωνο αλλά και ότι παίζει στα υπόλοιπα tracks ,αρκετά χαμηλότερα βέβαια αλλά βλέπω ότι κουνιέται η ένδειξη του σήματος ήχου.

Δοκίμασα διάφορα προκειμένου να πεισθώ ότι το πρόβλημα είναι εσωτερικό και όχι εξωτερικό.

Πχ έβγαλα το μικρόφωνο εκτός του δωματίου όπου βρίσκομαι ώστε να μην πιάνει τυχόν τον ήχο από τα ακουστικά ,αλλά πάλι πέρναγε χαμηλότερα ότι έπαιζα στα υπόλοιπα κανάλια.

Εβαλα να παίζει ότι είχα ηχογραφήσει ,με το μικρόφωνο σε κατάσταση εγγραφής ,χωρίς καν να φοράω ακουστικά ,για να αποφύγω την περίπτωση να πιάνει τον ήχο από αυτά ως εξωτερική πηγή , και μετά έβαλα να ακούσω τι ηχογράφησε ως audio ,και πάλι ακούγοντας χαμηλά όλα τα υπόλοιπα κανάλια.

 

Αν επιλέξω input microphone πιάνει το μικρόφωνο του υπολογιστή και όχι το εξωτερικό μου μικρόφωνο.

Ετσι λύνεται το πρόβλημα αλλά δεν θέλω φυσικά να χρησιμοποιήσω το εξωτερικό μικρόφωνο του υπολογιστή.

Αν επιλέξω να ηχογραφεί το input της κάρτας όμως ,αντιμετωπίζω αυτό το μικρό πρόβλημα , το οποίο ναι μεν δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά στην περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο τη φωνή για επεξεργασία η για όποιο άλλο λόγο ,στο βάθος ακούγεται και η υπόλοιπη μουσική.

Επίσης έχω την αίσθηση ότι αυτό γίνεται πιο έντονο έτσι και φορτώσω κάποια εφέ όπως βάθος κλπ

Εχετε καμμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ;

Ευχαριστώ.

audioproblems.png.10b6c94a7dca026d5c707b371b1b6e0d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

δεν κατάλαβα τελικά

πιάνει το μικρόφωνό σου ήχο από τα ακουστικά?

αν ναι χαμήλωσε ένταση εκεί ή χρησιμοποιήσε ακουστικά κλειστού τύπου.

 

Αλλιώς κάτι έχεις λάθος στις επιλογές της κάρτας σου.

από αυτό που δείχνεις δεν καταλαβαίνει κανείς ποιοί είσοδοι έξοδοι χρησιμοποιούνται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβα τελικά

πιάνει το μικρόφωνό σου ήχο από τα ακουστικά?

αν ναι χαμήλωσε ένταση εκεί ή χρησιμοποιήσε ακουστικά κλειστού τύπου.

 

Αλλιώς κάτι έχεις λάθος στις επιλογές της κάρτας σου.

από αυτό που δείχνεις δεν καταλαβαίνει κανείς ποιοί είσοδοι έξοδοι χρησιμοποιούνται.

 

Oχι .Ετσι νόμιζα αρχικά ,αλλά δεν είναι από τα ακουστικά ο ήχος που πιάνει.

Βάζω  να ηχογραφήσω και πιάνει τα υπόλοιπα κανάλια ότι παίζουν ,χωρίς όμως να ακούγονται από κάπου.

Με κάποιο τρόπο ηχογραφεί ξανά ότι παίζει στα υπόλοιπα κανάλια ( πιο χαμηλά )

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρέπει να μας δείξεις screenshot από το interface της κάρτας σου πως είναι επιλεγμένες οι είσοδοι.

Επίσης και στο daw

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας

Αντιμετωπίζω το εξής μικρό πρόβλημα.

Προσπαθώ να ηχογραφήσω audio ( φωνή ) μόλις λοιπόν πατάω το input monitoring περνάει όχι μόνο ότι πιάνει το μικρόφωνο αλλά και ότι παίζει στα υπόλοιπα tracks ,αρκετά χαμηλότερα βέβαια αλλά βλέπω ότι κουνιέται η ένδειξη του σήματος ήχου.

Δοκίμασα διάφορα προκειμένου να πεισθώ ότι το πρόβλημα είναι εσωτερικό και όχι εξωτερικό.

Πχ έβγαλα το μικρόφωνο εκτός του δωματίου όπου βρίσκομαι ώστε να μην πιάνει τυχόν τον ήχο από τα ακουστικά ,αλλά πάλι πέρναγε χαμηλότερα ότι έπαιζα στα υπόλοιπα κανάλια.

Εβαλα να παίζει ότι είχα ηχογραφήσει ,με το μικρόφωνο σε κατάσταση εγγραφής ,χωρίς καν να φοράω ακουστικά ,για να αποφύγω την περίπτωση να πιάνει τον ήχο από αυτά ως εξωτερική πηγή , και μετά έβαλα να ακούσω τι ηχογράφησε ως audio ,και πάλι ακούγοντας χαμηλά όλα τα υπόλοιπα κανάλια.

 

Αν επιλέξω input microphone πιάνει το μικρόφωνο του υπολογιστή και όχι το εξωτερικό μου μικρόφωνο.

Ετσι λύνεται το πρόβλημα αλλά δεν θέλω φυσικά να χρησιμοποιήσω το εξωτερικό μικρόφωνο του υπολογιστή.

Αν επιλέξω να ηχογραφεί το input της κάρτας όμως ,αντιμετωπίζω αυτό το μικρό πρόβλημα , το οποίο ναι μεν δεν είναι κάτι σημαντικό αλλά στην περίπτωση που θέλω να χρησιμοποιήσω μόνο τη φωνή για επεξεργασία η για όποιο άλλο λόγο ,στο βάθος ακούγεται και η υπόλοιπη μουσική.

Επίσης έχω την αίσθηση ότι αυτό γίνεται πιο έντονο έτσι και φορτώσω κάποια εφέ όπως βάθος κλπ

Εχετε καμμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ;

Ευχαριστώ.

 

 

Eπειδή έχω την lambda και δεν ξερω ποιο daw χρησιμοποιείς, ειδα τα settings στη φωτογραφία, καταρχάς να έχεις τους τελευταίους drivers της lambda και δευτερον να δεις μηπως υπάρχει καποια λάθος ρυθμιση στην καρτέλα των settings που  λέει i/o assignments

 

προλαβε ο dimsonic  ;D

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή έχω την lambda και δεν ξερω ποιο daw χρησιμοποιείς, ειδα τα settings στη φωτογραφία, καταρχάς να έχεις τους τελευταίους drivers της lambda και δευτερον να δεις μηπως υπάρχει καποια λάθος ρυθμιση στην καρτέλα των settings που  λέει i/o assignments

 

προλαβε ο dimsonic  ;D

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.

Xρησιμοποιώ Logic

Η καρτέλα των settings είναι αυτό το screenshot που στέλνω τώρα ?

 

(κάπου εδώ να πω επί τη ευκαιρία ότι η κάρτα αυτή έχει θεματάκι με την τάση του ρεύματος προφανώς ,γιατί κάποιες φορές δεν δουλεύει το μικρόφωνο και πρέπει να πατήσεις πίσω το κουμπάκι με τα hz για να πάρει μπρος )

 

interface1.png.f3bbb066094e6c703d2997562537f5d7.png

karta1.thumb.png.6efa87a9f0952f7d85bb4962c210ed41.png

carta2.thumb.png.d61b4e560de6bad2dbf0a9812c02c156.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω το εξής ,δοκίμασα να δω τι γίνεται με το garage band και διαπιστώνω ότι υπάρχει το ίδιο πρόβλημα , άρα αυτό σημαίνει ότι δεν είναι πρόβλημα του προγράμματος αλλά των ρυθμίσεων γενικότερα στον υπολογιστή.

Πως μπορώ απ'το μηδέν να ξαναπεράσω σωστά τις ρυθμίσεις ?

Μήπως να κάνω απέγκατάσταση την κάρτα ήχου και εγκατάσταση από την αρχή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω το εξής ,δοκίμασα να δω τι γίνεται με το garage band και διαπιστώνω ότι υπάρχει το ίδιο πρόβλημα , άρα αυτό σημαίνει ότι δεν είναι πρόβλημα του προγράμματος αλλά των ρυθμίσεων γενικότερα στον υπολογιστή.

Πως μπορώ απ'το μηδέν να ξαναπεράσω σωστά τις ρυθμίσεις ?

Μήπως να κάνω απέγκατάσταση την κάρτα ήχου και εγκατάσταση από την αρχή ?

 

Eπειδή δεν έχω ιδέα απο mac και τι παιζει με drivers, μιλάμε δεν εχω ΙΔΕΑ, δεν εχω ασχοληθεί ούτε στο ελάχιστο, κάνε αυτή τη διαδικασία, δηλαδή να ξαναρίξεις τους drivers, αν γινεται στα mac γιατί την lambda την έχω χρόνια πολλά και μια φορα μου είχε συμβεί να γράφει "εσωτερικα" οτι πιάνει από το playback και αυτό συνέβη με κάποιους drivers για 7 (στο PC) μου και λύθηκε με καθαρή εγκατάσταση των τελευταίων drivers για pc.

Μου έχει συμβεί δηλαδή.

Άλλη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ ειναι να εχεις καποιο plug in ανοιχτο στη δουλειά σου που δινει μεσω routing π.χ. των effect, feedback.

Επίσης αν είναι η κύρια κάρτα του συστηματος σου (παλι δεν ξερω ομως απο mac) μηπως υπάρχει καποια ρυθμιση από το λειτουργικό που κανει record οτι γινεται playback και ακουγεται χαμηλότερα επειδή υπάρχει η αντιστοιχη ρυθμιση στο στο αντιστοιχο input του λειτουργικου.

 

Με καθε επιφυλαξη λογω της ασχετοσυνης μου για mac os

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εψαξα λιγο το logic.

Στο input/output assignments έχει μια επιλογή mirroring?

μπορείς να την απενεργοποιήσεις και να δοκιμάσεις ξανα?

Διαβασα για κατι que mix για ανάθεση σε ακουστικά.

Δεν χάνεις τιποτα να δοκιμάσεις.

Απλά εψαξα λιγο αν και δεν το ξέρω το πρόγραμμα.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου