Προς το περιεχόμενο

Αναγνώριση Μουσικών Οργάνων


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συνφορουμίτες,

ανοίγω το συγκεκριμένο θέμα για να βοηθήσω εμένα και λοιπούς συναδέλφους και θα χρειαστώ την εμπειρία σας. Είμαι 20 χρονών, κατέχω τα πολύ βασικά απο θεωρία μουσικής και αυτό γιατί διατέλεσα 7 χρόνια σε ωδείο. Φυσικά κύριοι, το μόνο που αποκόμισα ήταν πολλά, μαζεμένα και πηχτά ΣΚΑ#@. Στο θέμα μας τώρα, με την προσωπική μου ενασχόληση άρχισα να βγάζω άκρη με κλίμακες, μελωδιες κλπ. οπότε εκτός του πιάνου(που έκανα στο Αιδ..εε..Ωδείο) έμαθα κιθάρα, λίγο ακορντεόν και -ελάχιστα- φυσαρμόνικα. Η ενασχόληση αυτή μου φάνηκε άπειρα δημιουργική και αποφάσισα με τα λεφτά που θα μαζεύω κάθε χρόνο(300-500 ευρώ) να αγοράζω καινούρια όργανα για να βγάζω κομμάτια. Για να μην τα πολυλογώ και to sum up (όσοι βαρίεστε να διαβάσετε τα παραπάνω διαβάστε τα bold εδώ) : Στο topic αυτό θα ρωτάω,κατα καιρούς, -όχι μόνο εγώ- τι όργανο παίζει σε κάποιο κομμάτι, πόσο περίπου κοστίζει και οι πιο <<μυημένοι>> πόσο δύσκολη είναι η ενασχόληση κλπ κλπ. Ζητώ κατανόηση για την πλήρη ασχετοσύνη μου, αλλά παράλληλα ελπίζω να αντιλαμβάνεστε την "δίψα" να μάθω νέα πράγματα. Με την ΠΟΛΥΤΙΜΗ αυτή συμμετοχή σας, θα με βοηθήσετε -και όχι μόνο εμένα- όσο δεν φαντάζεστε!

 

On-topic τώρα:

 

Τι όργανο μπαίνει στο 0:12?

 

 

Στο 0:03? Μου θυμίζει κλαρίνο, πάντως.

 

 

Κιθάρα,τρομπέτα, βιολί, σωστά?

 

Αυτά προς το παρόν :) Περιμένω απαντήσεις.

 

Αλέξανδρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωραία επιλογή κομματιών, άψογη μουσική το Grim Fandango :D

Νομίζω ότι θα σε διαφωτίσει ο Νικόλας μολις μπει και πολύ πιθανόν να πει ότι αρκετά από τα όργανα είναι VST. Το 1ο όντως φέρνει σε τρομπόνι και το 2ο θα μπορούσε ίσως να ναι κ φλάουτο;;

 

Πάντως γενικά το να πιάσεις διάφορα όργανα με τη λογική πιάνω λίγο αυτό λίγο εκείνο δεν θα σου κάνει και πολύ. Κάθε όργανο όποιο όργανο και να πεις θέλει αρκετή ενασχόληση για να μπορείς να παίζεις άνετα και ωραία. Εκτός και αν είσαι διατεθιμένος να πεις θα γρατζουνάω μέτρια διάφορα όργανα. Ανάλογα και το αυτί σου και το χρόνο που θα διαθέτεις θα μπορείς ίσως να ψευτοκάνεις κάτι, αλλά ποτέ δεν πρόκειται να πιάσεις τις ικανότητες του βασικού οργάνου που έχεις επενδύσει την περισσότερη δουλειά. Άποψη μου, θα πρέπει να υπάρχει και ένα βασικό όργανο για να μη χαλιέσαι πολύ. Προσωπικά επειδή γρατζουνάω διάφορα όργανα πολύ συχνά βρίσκομαι να με πειράζει ο περιορισμός που μου βάζει η έλλειψη ικανοτήτων σε κάποιο από τα παράπλευρα παιχνιδάκια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο 1ο ειναι αυτο στο 0:55

 

Είναι τρομπόνι? Και τι είναι αυτό το πράγμα που έχει μπροστά?

 

Ωραία επιλογή κομματιών, άψογη μουσική το Grim Fandango :D

 

Ευχαριστώ :)

 

Πάντως γενικά το να πιάσεις διάφορα όργανα με τη λογική πιάνω λίγο αυτό λίγο εκείνο δεν θα σου κάνει και πολύ. Κάθε όργανο όποιο όργανο και να πεις θέλει αρκετή ενασχόληση για να μπορείς να παίζεις άνετα και ωραία. Εκτός και αν είσαι διατεθιμένος να πεις θα γρατζουνάω μέτρια διάφορα όργανα. Ανάλογα και το αυτί σου και το χρόνο που θα διαθέτεις θα μπορείς ίσως να ψευτοκάνεις κάτι, αλλά ποτέ δεν πρόκειται να πιάσεις τις ικανότητες του βασικού οργάνου που έχεις επενδύσει την περισσότερη δουλειά. Άποψη μου, θα πρέπει να υπάρχει και ένα βασικό όργανο για να μη χαλιέσαι πολύ. Προσωπικά επειδή γρατζουνάω διάφορα όργανα πολύ συχνά βρίσκομαι να με πειράζει ο περιορισμός που μου βάζει η έλλειψη ικανοτήτων σε κάποιο από τα παράπλευρα παιχνιδάκια μου.

Σαν βασικό όργανο θα έχω το πιάνο και τα πλήκτρα, όλα τα υπόλοιπα είναι δεύτερα και θα τα γρατζουνάω απλά. Απλώς τρελαίνομαι να βγάζω κομμάτια με διαφορετικά όργανα :D

 

Θα περιμένω κι άλλες απαντήσεις για να ρωτήσω και τα υπόλοιπα κομμάτια που έχω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρομπόνι? Και τι είναι αυτό το πράγμα που έχει μπροστά?

 

αυτο το πραγμα που εχει μπροστα λεγεται σουρτινα και ειναι ενα μαραφετι ου εχουν πολλα χαλκινα πνευστα για να κανουν ενα εφε στον ηχο σαν μπουκωμα!

αμα δεις το βιντεακι με προσοχη θα καταλαβεις την διαφορα που προκαλει!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ! Και μπορεί κάποιος να μου πεί πόσο περίπου αξίζει ένα μέτριο πνευστό τύπου τρομπέτα/τρομπόνι?

 

Και κάποια ακόμα κομμάτια που θέλω να ρωτήσω:

 

(Το τελευταίο απο Lucasarts, το υπόσχομαι! :D)

To main riffάκι είναι απο πλήκτρα? Αν ναί πώς λέγεται ο ήχος?

 

 

Τα πλήκτρα που ακούγονται απο πίσω σε όλο το τραγούδι, πως μπορεί να παραχθεί ο ήχος τους?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρώτο πρέπει να είναι κάποια εξομοίωση steel drum, ενώ σε σημεία ακούγεται και φλάουτο/piccolo ταυτόχρονα αν δεν με απατούν τα αυτιά μου!

 

Τα steel drums είναι: Jaco Pastorius- Soul Intro- The Chicken (Live 1982)

 

άκου το σολάκι τους από το 1:30 και μετά, ενώ το όργανο το δείχνει πρώτη φορά στο 1:39!

 

Όσον αφορά στο Portishead, χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου πρέπει να είναι όργανο τύπου Rhodes, εδώ κάτι φαίνεται:

 

EDIT: Μπορείς να εξομοιώσεις τον παραπάνω ήχο με λίγη όρεξη και πείραγμα! Δοκίμασε να βάλεις σχετική μπασίλα στον ενισχυτή κιθάρας σου, ρίξε το Tone knob της κιθάρας σου στο μηδέν, βάλε τον neck μαγνήτη και ένα tremolo και είσαι (σχεδόν) έτοιμος!

 

Google+Youtube are your friends! ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ! Και μπορεί κάποιος να μου πεί πόσο περίπου αξίζει ένα μέτριο πνευστό τύπου τρομπέτα/τρομπόνι?

Τρομπέτα πάρε την πιο φθηνή yamaha που υπάρχει.http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=4612&Category=1934

http://www.thomann.de/gr/yamaha_ytr1335_trompete.htm

Είναι εύκολο όργανο για να ξεκινήσει κανείς.

Τρομπόνι ένα weril είναι αρκετά καλό για πρώτο όργανο κ φθηνό.

http://www.musicleader.gr/index.php?page=details&prod=48&cat=5&group=3

Το θέμα είναι πως ότι κ να πάρεις θα χρειαστείς δάσκαλο.Τα πνευστά δεν είναι όργανα που μπορείς να τα μάθεις χωρίς καθοδήγηση.Ειδικά το τρομπόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα, λιγο υπερβολικες οι τιμες!

εμενα η πρωτη μου τρομπετα εκανε 115 ευρω!

και μπορει εγω να μην τα καταφερα οπως θα ηθελα, αλλα τωρα κανει καριερα στα χερια πνευστης φιλης μου! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου