Προς το περιεχόμενο

Βαρηκοΐα μουσικών


m.aivazo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι μουσικός,παίζω με ακουστικά "έντεχνα"σύνολα,τραγουδάω συνήθως.Είμαι μέτρια έως αρκετά βαρήκοος,ετοιμάζομαι για ακουστικό βαρηκοΐας.Δεν ξέρω όμως τι επιπτώσεις θα χει αυτό στην ακρόαση της μουσικής,αν θα ακούω καλά το monitor στα live,αν θα δημιουργεί παραμορφώσεις κλπ.Υπάρχουν ειδικά ακουστικά για μουσικές ''ευαισθησίες";Μιλάω για ένα και το αυτό ακουστικό που θα "φοράω'' και όχι να το εναλλάσσω με άλλο για μουσική χρήση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικα χρονια φιλος που παιζαμε σε δουλειες με τον ενισχυτη απο πισω μας, οταν τελειωναμε και αξιωνα το πρωι να παω σπιτι μου για υπνο, κατα τη διαρκεια του υπνου ο εγκεφαλος ξερναγε ολη αυτη τη φασαρια προκαλωντας μου φοβερους εφιαλτες (γκραπα γκρουπα) σε σημειο που αρχισα να σιχαινομαι το οργανο που επαιζα.

Τωρα τα τελευταια χρονια με αυτα τα υποθετα στα αυτια, απορω πως επιβιωνετε και εκτος απο τη βαρυκοια δεν εχετε και ψυχικες διαταραχες.

Εγω στη θεση σου (αρκετα βαρυκοος οπως λες....και εισαι νεος ακομα φανταζομαι) θα τα παρατουσα και θα προσπαθουσα να βρω αλλης φυσεως δουλεια.

Η αρρωστια φιλος δεν παλευεται, και να με συγχωρεις γι αυτο που σου γραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς η μουσική για μένα δεν είναι βιοπορισμός, αλλά για το κέφι μου μόνο. Αν και συνήθως ακούω, γράφω, μιξάρω πάντα με ακουστικά, και σε σχετικά υψηλές εντάσεις, και στο αμάξι συνήθως ακούω δυνατά (ιδίως όταν παίζει κάτι μπιτάτο), πρόσφατο ακουόγραμμα μου έβγαλε 100% άρτια ακοή. ;D

 

Εννοείται ότι οι gigging μουσικοί κάθε είδους (από ροκάδες και μεταλάδες μέχρι δημοτικούς και μπουζουκόβιους) δουλεύουν σε ακραίες συνθήκες, όχι μόνο για τα αυτιά αλλά για όλο το κορμί, συνήθως η βαρηκοΐα είναι το πιο συνηθισμένο κρούσμα στις τάξεις των μουσικών.

Εντάξει, να βγαίνει το μεροκάματο, αλλά όσο μπορούμε να σεβόμαστε την υγεία μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου