Προς το περιεχόμενο

Περί μουσικών


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Και συγκεκριμένα για το ποιος άπτεται περισσότερο ή λιγότερο αυτού του ένδοξου χαρακτηρισμού. :)

 

Τι είναι αυτό τελικά που καθορίζει το αν κάποιος μπορεί να θεωρηθεί ή να θεωρήσει τον εαυτό του ως μουσικό;Και σε ποιο βαθμό;

Είναι η επαγγελματική ενασχόληση;Oι γνώσεις;Οι ικανότητες;Η ενδεχόμενη καριέρα;

 

Και για να φέρω μερικά παραδείγματα...Ποιος είναι περισσότερο μουσικός;

Ένας κιθαρίστας που βγάζει χρόνια το ψωμί του σε λαϊκά μαγαζιά(να μην τα πω σκυλάδικα) με επαγγελματικό εξοπλισμό ή ένας πιτσιρικάς που κάθεται στον καναπέ του και παίζει ή συνθέτει παπάδες για την κ@υλα του και μόνο σε ένα Line 6;

 

Κάποιος πραγματικά αξιόλογος τραγουδιστής που λόγω έλλειψης διασυνδέσεων έχει καταλήξει να εμφανίζεται που και που στο μπαράκι της γειτονιάς του ή ένας άλλος όχι τόσο ταλαντούχος που ακριβώς λόγου του κατάλληλου promoting έχει γίνει γνωστός και δουλεύει σε μεγαλύτερες σκηνές με το ανάλογο τίμημα;

 

Και για να το κάνουμε και πιο global...

O Κirk Hamett που έχει μια τρομακτική απήχηση και εμπορικότητα ή ο Guthrie Govan;...Tυχαία τα ονόματα αλλά άκρως αντιπροσωπευτικά του διλήμματος  που θέλω να θέσω.

 

Βάζω αυτό τον προβληματισμό(αν μπορεί όντως να θεωρηθεί ως τέτοιος) επειδή όλοι ή αρκετοί από εμάς κάποια στιγμή έχουμε πιάσει τον εαυτό μας να την βγάζουμε έξω και να την μετράμε...Εννοώ τη μουσικότητα.Για μας τους ίδιους ή για γνωστούς/καλλιτέχνες που εκτιμούμε ή απαξιώνουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τους πουν του Coltrane ή του Ellington οι Beatles και οι Stones....!  Τι να τους πουν τους Bach και Beethoven οι εν λόγω τζαζίστες...! 

  Όλα είναι σχετικά, όλα είναι θέμα γούστου και κουλτούρας (για τους ακροατές...) και φυσικά όλα είναι θέμα marketing, εκτός βέβαια από τους νοιζάδες..... :-X 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grey, μου φαίνεται ότι μαζί με την ερώτηση, καταθέτεις και άποψη. Με λίγα λόγια θέτεις παραδείγματα προς σύγκριση για τα οποία εσύ έχεις ήδη αποφασίσει.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι ο όρος "μουσικός" είναι πολύ αόριστος και δε χρήζει κάποιου ειδικού σεβασμού ή μεταχείρισης. Συνεπώς ο Hammett είναι ακριβώς το ίδιο μουσικός με τον Govan. Αλλιώς καταφεύγουμε σε υποκειμενικά κριτήρια αξιολόγησης της αξίας και όλοι ξέρουμε πού οδηγούν αυτές οι κουβέντες.

 

Εδιτ 15:47: Μόλις είδα ότι προστέθηκαν και likes/συμφωνώ/διαφωνώ κλπ. για τις αναρτήσεις και μάλιστα επωνύμως.  1. Έχουμε να γελάσουμε πολύ. 2. Ψάχνω να πατήσω στον εαυτό μου "είσαι θεός αγόρι μου" αλλά δεν το βρίσκω.  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μουσικός είναι αυτός που ασχολείται επαγγελματικά με τη μουσικη.

 

Εγω εχω κάνει πυγμαχία, αλλά δεν ειμαι πυγμάχος.

Και ξέρετε που θα φανεί αυτο? Αμα ανεβω στο ρινγκ με έναν επαγγελματία. :-)

 

τωρα επαγγελματίες πυγμαχοι, είναι σαν τους μουσικούς.

Υπάρχουν επιπεδα που καθορίζονται απο την εκπαίδευση - επιμορφωση και τα επιτεύγματα τους σε επίπεδο πρωταθλημάτων/διαγωνισμών ή αναγνωρισιμότητας στο ανάλογο συστημα με ανάλογες μεθόδους

 

Πολλοί επαγγελματιές πυγμάχοι ξεκινησαν ερασιτεχνικά.

Οπως υπαρχει και η ερασιτεχνικη πυγμαχια υπάρχουν και τα ερασιτεχνικα συγκροτηματα.

Βρισκω πολλές ομοιότητες αλλά και διαφορές και ατυχείς συσχετισμούς στο παράδειγμα μου αλλα βαριεμαι να γράφω τώρα κατεβατά.

χαχαχαχαχαχα

 

αποψή μου, έτσι?

Ομως καμμια φορα λέω οτι ειμαι μουσικος αμα με ρωτησουν, ετσι για το χαβαλέ, γιατι μου αρεσει να το λεώ και στην τελική έχω κατι να δειξω, δεν με εχουν παρει με τα γιαούρτια ποτέ μεχρι στιγμής γενικώς.

Και όλοι μπορεί να κρίνουν τους άλλους και αναλογα με το επιπεδό τους, την υποκειμενική τους άποψη για το τι ειναι μουσικός, τι ειναι ωραίο, τι ειναι σωστό κλπ κλπ.

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ γνωρίζω ποιός μπορεί να θεωρηθεί μουσικός, πέρα φυσικά των επαγγελματιών μουσικών οι οποίοι θεωρούνται από όλους ώς μουσικοί. Έτσι θα μπορούσαμε να δημιουργήσουμε μία νέα κατηγορία μουσικών, έχουμε τους επαγγελματίες μουσικούς, τους ερασιτέχνες (οι οποίοι μπορούν να έχουν διαφορετικές υποκατηγορίες) και προτείνω ώς νέα κατηγορία το "μουσικός για πλάκα". Προσωπικά θεωρώ ότι είμαι μουσικός για πλάκα, κάποιος θα πεί "της πλάκας" ίσως αλλά τί σημασία έχει; Η πλάκα έχει σημασία. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικός είναι αυτός που παράγει μουσικό έργο, είτε ως συνθέτης, είτε ως εκτελεστής, είτε ως ενορχηστρωτής, είτε ...

 

Τώρα αν ζει από αυτό, είναι επαγγελματίας μουσικός.

Αν το κάνει χωρίς αμοιβή, ή με ελάχιστη και περιστασιακή αμοιβή είναι ερασιτέχνης μουσικός.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Δεν επιθυμούμε πλέον να μας αποκαλούν καλλιτέχνες. Αφήνουμε αυτή την υπέροχη λέξη στους μανικιουρίστες και τις πεντικιουρίστες.

Erik Satie, 1925

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε JJ,έχεις δίκιο.Η αρχική μου τοποθέτηση ήταν λίγο άκυρη.

Ξεκίνησα θέτοντας γενικά το ζήτημα,μετά το πήγα στην ποσόστωση και τα παραδείγματα όντως ήταν προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση.

 

Και αν η δική μου άποψη λίγο πολύ φάνηκε,περιμένω με ενδιαφέρον και αυτές των υπόλοιπων φίλων...Για το αν τελικά για άλλη μια φορά "όλα είναι σχετικά" ή σε αυτή την περίπτωση μπορεί να υπάρξει ίσως μια αναλογία/οριοθέτηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικός είναι αυτός που παράγει μουσικό έργο, είτε ως συνθέτης, είτε ως εκτελεστής, είτε ως ενορχηστρωτής, είτε ...

 

Τώρα αν ζει από αυτό, είναι επαγγελματίας μουσικός.

Αν το κάνει χωρίς αμοιβή, ή με ελάχιστη και περιστασιακή αμοιβή είναι ερασιτέχνης μουσικός.

 

Αυτό.

Βέβαια επειδή εκεί έξω υπάρχουν και πολλά ψώνια, το να παίζεις αραιά και που σπίτι σου και ίσα ίσα να ξέρεις να γρατζουνάς δεν αρκεί ούτε για το ερασιτεχνης (π.χ. εγώ). Θα μου πείς έτσι δεν παράγεις μουσικό έργο οπότε δεν ικανοποιείς τον ανωτέρω ορισμό, αλλά μετά πηγαίνουμε σε ένα πραγματικά δύσκολο ερώτημα, τι είναι μουσικό έργο;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'  ότι συμφωνώ κι εγώ με την τοποθέτηση του fusiongtr,δεν έψαξα τον ορισμό της έννοιας μουσικός η οποία σαφώς και καλύπτεται.

 

Δεν μπορώ να ζυγίσω με σιγουριά το βάρος των χαρακτηριστικών που θα κάνει έναν μουσικό να μετράει πιο πολύ από κάποιον άλλο...Αν το πάμε αντικειμενικά και εκ του ασφαλούς μέσω πωλήσεων,δημοτικότητας κ.α. θα προκύψουν διάφορα ευτράπελα.Από την άλλη,η υποκειμενική ματιά είναι πάντα υποκειμενική ματιά.

 

Θα μου πείς έτσι δεν παράγεις μουσικό έργο οπότε δεν ικανοποιείς τον ανωτέρω ορισμό, αλλά μετά πηγαίνουμε σε ένα πραγματικά δύσκολο ερώτημα, τι είναι μουσικό έργο;

 

Το ο,τιδήποτε έχει έστω και έναν αποδέκτη θαρρώ...Δηλαδή τα πάντα,αφού και αυτό που θα παίξει κάποιος στο σπίτι του έχει αποδέκτη πρώτα τον ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου