Προς το περιεχόμενο

Kατασκευή drums!


stax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρααα.

Επειδή ακόμη πιάνουν τα χέρια μου κι επειδή είμαι ένας 50ρης βαρεμένος μπαμπάς, πρώην καλός ντράμερ και νυν χάλιας (19 χρόνια δεν έχω παίξει λόγω δουλειάς) έχω αγοράσει πρόσφατα μία καλή ντραμς αλλά έχω τρέλα με τα πολλά τομ. Κι ο γιός μου ο μεγάλος το ίδιο, αλλά είχα το ατύχημα στην οικογένεια και οι άλλοι 2 μου γιοί να τους αρέσει να κοπανάνε, οπότε μία ντραμς δεν είναι αρκετή, όταν μάλιστα θέλουν και οι 3 να παίξουν την ίδια ώρα. Εγώ μένω στην γωνία παραπονεμένος. Έτσι σκέφτηκα μιας και είναι ακριβές να τις κατασκευάσω μόνος μου. Έχω κάνει την δουλειά του επιπλοποιού και ξέρω από ξύλα και μετρήματα. Αυτό που θέλω να μάθω είναι το ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ λυγίζει το ξύλο. Πώς στρογγυλεύει δηλαδή. Αν βρω αυτό, δεν με σταματάει τίποτα. Θα κάνω επιτέλους καναδυό 10κλειδα ταμπούρα, 10κλειδη κάσα και γενικά πολλά τομ νάχω να βαράω. Φυσικά θα διαλέξω ποιοτικά ξύλα. Υπάρχει κανένα καλό παιδάκι να ξέρει πώς στραβώνουνε αυτά τα διαολεμένα ξύλα; Θενκ γιού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Yπαρχουν μερικα βιντεο στο ιντερνετ και ισως παρεις μια ιδεα. Σου γραφω ενα και μπορεις να ψαξεις για περισσοτερα εκει μεσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ μεγάλε, μ' έφτιαξες. Δεν είχα σκεφτεί καν το youtube. Θα κάνω μία προσπάθεια στα τέλη του μήνα με μία ιδέα που μου βγήκε βλέποντας αυτά κι ελπίζω νάχει αποτέλεσμα. Θα βγάλω φωτος και θα σας στείλω αν πετύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγώ  ψάχνω για κατασκευή Drums για το γιο μου και μένα (παίζουμε κιθάρα βασικά), κάτέληξα σε ηλεκτρονική έκδοση. Υπολογίζω περίπου κόστος 30€ ανά Pad  και χρειάζεσαι 5 (ταμπούρο, 3 τομ και μπότα). Επιλπέον πρέπει να αγοραστεί εγκέφαλος ,μηχανισμός μπότας, ηλεκτρονικά πιατίνια και hit-hat, και βάση.

Μεχρι τώρα έχω βρεί τα παρακάω:

Pad με δερμα που κουρδίζει http://www.varvantakis.gr/product.asp?catid=1289

 

Κατασκευή των triggers  και τρόπος τοποθέτησης στα παραπάνω pads http://www.electronicdrums.com/pads/pads2.htm και επισης στο  http://members.cox.net/ampage/triggers.htm

 

Βάση για τα drums http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/roland-mds-3c.html

 

Για εγκέφαλο Alesis ή κάποιο της Roland.

 

Μέχρι εκεί έχω φθάσει στο ψάξιμο και θα εκτιμούσα εάν κάποιος έχει παραπάνω πληροφορίες ή και εμπειρία στην ιδιοκατασκευή ηλεκτρονικών Drums.

 

Υπενθυμίζω οτι δεν έχω σχέση με το άθλημα (drums) και ενδεχομένως να μην μπορώ να απαντήσω σε  ερωτήσεις που τυχόν τεθούν  απο τους ειδικούς στο είδος.

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βασικοί τρόποι κατασκευής του κελύφους είναι με κολλημένα φύλλα ξύλου (κόντρα πλακέ), με μασίφ σανίδα που έχει λυγιστεί με ατμό, και με κολλημένες μεταξύ τους δρούγες (staves), όπως περίπου τα βαρέλια. Οι δύο πρώτοι τρόποι χρειάζονται εξειδικευμένο (και ακριβό) εξοπλισμό (καλούπια, σύστημα ατμού – steam bender, δεν ξέρω πώς λέγεται στα ελληνικά – κ.α.), και ο τρίτος καλό μάτι/χέρι, κόλλα, σφιγκτήρες και μερικά άλλα βασικά εργαλεία/μηχανήματα, όπως τόρνος, επιτραπέζιο πριόνι, ρούτερ για τα φαλτσοκοψίματα στο σημείο επαφής του δέρματος με το ξύλο, δράπανο κ.λπ.

 

Δεν είναι τόσο εύκολη διαδικασία όσο μπορεί να φαίνεται, και υπάρχουν πολλές παράμετροι που πρέπει να λάβεις υπόψη, αλλά αφού έχεις εμπειρία με ξυλοκατασκευές πιθανότατα θα τα καταφέρεις (αφού κάνεις τα αναπόφευκτα λάθη… ;)).

Θα σου έλεγα πριν ξεκινήσεις να κάνεις μια μικρή έρευνα, για να πάρεις μία ιδέα του τι παίζει. Αν τα αγγλικά σου είναι έστω και μέτρια, αυτά τα τρία sites είναι θησαυρός γνώσεων στο συγκεκριμένο τομέα:

 

http://www.drumshed.org/forum/

 

http://www.ghostnote.net/vbforum/

 

https://www.drumfoundry.com/Default.aspx?

 

Η εναλλακτική λύση, είναι να πάρεις τα κελύφη έτοιμα και να κάνεις όλα τα υπόλοιπα. Τα πλέον διαδεδομένα κελύφη είναι αυτά της εταιρείας Keller, και υπάρχουν αρκετές πηγές στο internet, η πιο προσιτή από τις οποίες για εμάς (λόγω απόστασης) είναι η www.stdrums.de στη Γερμανία. Πάντως, μην περιμένεις πολύ χαμηλό κόστος. Tα μεταλλικά μέρη μόνο (βασάκια, στεφάνια, συστήματα ανάρτησης κ.λπ.) ανεβάζουν αρκετά το μπάτζετ.

 

Καλή επιτυχία και ανέβασε φωτογραφίες! :)

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τα χρήματα που θα δώσεις για την παραπάνω λύση μπορείς να πάρεις ένα σετάκι σειράς pro επώνυμο από ebay απλά μεταχειρισμένο σε άριστη κατάσταση. Κάντο μόνο εφόσον θές να τα κατασκευάσεις εσύ και δεν χρειάζεσαι απλά ένα σετάκι να πάιξεις. Φτηνότερα σε κάθε περίπτωση δεν θα σου βγει. Το DIY κοστίζει σε χρόνο και σε χρήμα..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ που συμμετείχατε με τόση θέρμη. Χαοτικέ, λέω να κάνουμε το αντίθετο. Να σου φτιάξω μία ντραμς, να σε κάνω εξπέρ ντράμερ με το ζόρι και με το ζόρι φίρμα στον πλανήτη και μετά να με υιοθετήσεις εσύ. Πάντα ήθελα να έχω πατέρα διάσημο. :D ;D

Xaris, είσαι πρώτος. Τα λινκ είναι κατατοπιστικότατα. Αυτό που σκέφτηκα είναι να κόψω σε βέργες τα ξύλα, πλάνισμα, μετά παίρνω ένα πανί σκληρό σαν καραβόπανο, αλοίφω ξυλόκολλα ταχείας πήξεως κρυσταλιζέ, (φυσικά θα είναι μετρημένο το πανί) και του βάζω πάνω τις βέργες. Θα έχω έτοιμη μία στρογγυλή μήτρα από ξύλο ή τεφλόν κι όταν κολλήσουν οι βέργες στο πανί το παίρνω και το γυρνάω πάνω στην στρογγυλή μήτρα κι έρχεται κι εφάπτεται πρόσωπο με πρόσωπο. Τα ξύλα από την μέσα μεριά, το πανί από την απέξω. Τα κολάω να συνδεθούν και μετά περνάω (και κολάω) λεπτό φύλλο καπλαμά ή μαόνι ή καρυδιά. Δύο στρώματα. Μετά μένει μόνο το λουστράρισμα. Φυσικά η διαδικασία απαιτεί ενδιάμεσα κι ορισμένα ξεχοντρίσματα από την εσωτερική μεριά για να στρογγυλέψει εντελώς. Θα κάνω στην αρχή ένα βαθύ ταμπούρο κι αν πετύχει βλέπω για συνέχεια. Καλό ήχο βγάζει το ελαφρύ σκληρό ξύλο, το μαόνι δεν έχει και τόσο τέλειο όσο λένε. Θα ψάξω να βρω κάτι πριν ξεκινήσω, μετά έρχεται το ψάξιμο στο πού θα βρω τα Gears, δηλαδή βίδες, στεφάνια κλπ.

Chembeast, το θέμα δεν είναι τόσο απλό. Αν ήθελα θα είχα αγοράσει 3 χαμηλότιμες από του Thomann. Η διασκέδαση είναι που μετράει. Προτιμώ να χαλάσω ορισμένα λεφτά αλλά να το διασκεδάσω, να έχω να ασχοληθώ με κάτι στον ελεύθερο χρόνο μου και να παίξουν και τα παιδιά μαζί μου με την κατασκευή, να βλέπει το μάτι και να σκέφτεται το μυαλό. πού ξέρεις, μπορεί να ανοίξουν στο μέλλον καμία βιομηχανία ντραμς με την ονομασία STAX. Οπότε ο Χαοτικός ατύχησε. Θα ζητήσω από τα παιδιά μου να με υιοθετήσουν τότε.  ;D ;D Καλά να περνάτε όλοι και να γελάτε. Επισκευτείτε και το site μου να ακούσετε τα παλιά μου. http://www.camouflage.hellasforever.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη επειδή ξέρω ότι έχεις καβλώσει με την ιδέα και το γουστάρεις πολύ θα ήθελα να ήμουν από τους πρώτους που θα δοκιμάσω το τελικό προιόν και γιατί όχι να αγοράσω φυσικά.

Και μη λές ψεματα ότι είσαι 50 άρης.49 είσαι  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 50+1/2 αλλά άμα ξυριστώ φαίνομαι για 12. Όποτε θέλω να πληρώνω μισό εισητήριο ξυρίζομαι. Για την ντραμς ήδη κάνω ενέργειες, κάτι έχω βρει από ξύλα κι ελπίζω να τα έχω σύντομα να προχωρήσω. Δεν θέλω να κάνω μία όποια κι όποια ντραμς, θέλω να φυσάει, να αγγίζει τον θεό. Κι άμα μπορέσω να το κάνω επαγγελματικά ακόμη καλύτερα. Θα ξεφτιλίσω την τιμή για να έχει ο κοσμάκης να παίρνει γιατί αρκετά μας έχουνε πιάσει τον κώλο. Πρέπει να δουλεύεις 2 χρόνια χωρίς να φας για να μπορέσεις να αγοράσεις μία καλή ντραμς, κι αυτή όχι πάντα στο χρώμα που την θέλεις. Πιστεύω ότι από ξύλα 70% βρήκα την άκρη, αλλά θα δυσκολευτώ να βρω κάποιον να κάνει εξαγωγές στα σιδερικά της. Βίδες, στεφάνια κι έτσι. Και οι κινέζοι ξυπνήσανε. Αν δεν τους παραγγείλεις 50.000 ευρώ δεν σου στέλνουνε. Ίδωμεν. Πάντως το φχαριστιέμαι το ψάξιμο, είναι κάτι σαν στόχος που πρέπει να πετύχει. Η αδρεναλίνη να κυλάει γαμώτο, το έχουμε ανάγκη. Πάντως το γερμανικό site που μου στείλανε τα παιδιά από εδώ, καλό αλλά δεν είναι αυτός ο κατασκευαστής των ξύλων. Τον έψησα και τα ξέρασε όλα. Τα εισάγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου