Προς το περιεχόμενο

Gibraltar 4711ST-DB Double Pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτάζω το συγκεκριμένο πετάλι επειδή θέλω κάτι φθηνό και καλό

 

http://www.thomann.de/gr/gibraltar_4711st_db_double_pedal_strap.htm

 

φαίνεται αρκετά καλό,με strap και απο γνωστή εταιρία στο χώρο.

 

για πείτε γνώμες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κακό" δεν θα είναι σε καμία περίπτωση. Το θέμα είναι αν καλύπτει τις ανάγκες σου. Εννοώ απο απλά πράγματα όπως το μέγεθος του footboard σε σχέση με το πόδι σου, μέχρι πιο πολύπλοκα, όπως την ανεξάρτητη ρύθμιση της απόστασης του κοπάνου απο το δέρμα, με την γωνία του footboard, που συνήθως προσφέρεται στις πιο ακριβές σειρές.

 

Ο μόνος τρόπος να το διαπιστώσεις αυτό είναι να το δοκιμάσεις μεταξύ άλλων τόσο της ίδιας κατηγορίας όσο και ακριβότερων. Αν σε καλύπτει το παίρνεις. Αν θεωρείς οτι έχει κάποια έλλειψη η οποία θα σε επηρεάσει σε επόμενο στάδιο, είναι κρίμα να μην πάρεις κάτι ανώτερο.

 

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο αντίστοιχο άρθρο:

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=557

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πετάλι που έχω τώρα είναι το basix dpd 400 το οποίο κιόλας νομίζω δε βγαίνει πια.

 

το έχω τώρα εδώ και 5 χρόνια μεχρι που τελικά εδώ και λίγο καίρο,έχει σπάσει η βιδούλα που ενώνει το ελατήριο με το αριστερό πετάλι με αποτέλεσμα να έχει αχρηστευτεί το αριστερό πετάλι...με κάποια μερεμέτια που του έκανα,λείτουργεί αλλά σίγουρα όχι όπως αρχικά.

 

και λέω,αφού αυτό το πετάλι με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο σε βαριά πράγματα όπως dragonforce,dream theater και slayer και μιάς και το ταμείο είναι μείον,είπα να μην καταξοδευτώ και να πάρω το gibraltar που ούτως ή άλλως πιστεύω είναι ανώτερο του basix.

 

σωστά τα λεγόμενα σου ippex, αλλά και το basix το είχα πάρει πριν καν το δοκιμάσω οπότε με λίγο συνήθεια όλα φτιάχνονται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις δοκιμάσει το πετάλι που θες να πάρεις; Γενικά καλό είναι να δοκιμάσεις για να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι εάν προσφέρει κάτι παραπάνω από αυτό που έχεις. Στην θέση σου

θα μάζευα λίγα χρήματα ώστε να πάω σε κάτι ελαφρός καλύτερο. Επειδή παίζεις και metal θα πρότεινα κάτι με τουλάχιστον μονή αλυσίδα μιας και η ταινία θα φθαρθεί γρηγορότερα εκτός και εάν είναι εναλλάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθειρεται γρηγοροτερα? Εγω το νομιζα για καλυτερη και γρηγοροτερη λυση την ταινια!

 

Δηλαδη θα ηταν καλυτερο ενα πεταλι με αλυσιδα?

 

Συγνωμη για τους τονους αλλα ειμαι απο tablet :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως οι ιμάντες είναι απο πολύ ανθεκτικά υλικά πχ kevlar τα οποία έχουν αρκετά μεγάλη διάρκεια ζωής. Παρ όλα αυτά, η αλυσίδα είναι αλυσίδα.. Χρειάζεται βέβαια κάποια μικροσυντήρηση μια στο τόσο (λίπανση - καθαρισμό) για να παίζει για πάντα.

Αν έχεις βαρύ πόδι και παίζεις metal ξέρω γω, η πιο ασφαλής επιλογή θα ήταν η αλυσίδα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να πάρεις κανα high end όπως pearl eliminator - tama iron cobra, ή οτιδήποτε σου επιτρέπει το budget σου, μεταχειρισμένο και να τό χεις για μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου γιατι δεν παιρνεις την ανταλλακτικη βιδα να τελειωνει η ιστορια να γλυτωσεις και τα λεφτα σου ???.

Το πεταλι  που λες μια χαρα θα ειναι, αλλα παραμενει στην κατηγορια entry level

οπως το Basix που εχεις ηδη  με τις ιδιες ρυθμισεις.

Βεβαια πιθανον να μην χρειαζεσαι και κατι παραπανω.Αν μπορεις να διαθεσεις 150-200Ε παιρνεις πολυ καλυτερο διπεταλο μεταχειρισμενο  οπως pearl eliminator,iron cobra,gibraltar intruder και καποια αλλα που ειναι ασυγκριτως καλυτερα με πλυθωρα ρυθμισεων.

Τωρα αυτο που λετε για να κοπει ο ιμαντας δεν παιζει να γινει κατα 99% εκτος αν προκειται για αστοχια υλικου, η ειναι πεταλι εντελως της πλακας  ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου