Προς το περιεχόμενο

OK τα πουλησα ολα για να παρω πεταλια...αλλα τι πεταλια?:P


Προτεινόμενες αναρτήσεις

.....γεια και χαρα! Λεω να ψαχτω λιγο με τα πεταλια...και εχω καταληξει σε καποια αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας. Ο ηχος στα ρυθμικα που θα ηθελα"" να "βγαλω" ειναι ας πουμε κατι αναλογο των Europe, Dokken κ.λ.π αν και μου φαινεται λιγο γελοιο να προσπαθω να σας εξηγησω με αυτο το τροπο αλλα τεσπα...

 

 

Οσο για τα lead θα μ αρεσε κατι σε στυλ malmsteen αλλα και ozzy ( απο wylde ) και φυσικα dokken κ.λ.π

 

Γενικα μ αρεσει ο γεματοε ηχος με αρκετα μεσαια - lead πχ παιζω μονιμως με τον neck....

 

ακουσα το Boss Metal Core ML-2 και μ αρεσε αρκετα καθως και τα Boss DD-20 &

Boss SD-1 και Boss RV-5 Reverb  - Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ?

 

 

Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση βεβαια αν και λιγο ακριβο ειναι το

Diamond J-Drive MK3

 

Τεσπα γενικα τι χρειαζομαι απο πεταλια..? Wah δε παιζω... θελω ενα distortion, overdrive, delay, reverb, EQ, τι αλλο?

 

THANX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ακουσα το Boss Metal Core ML-2 και μ αρεσε αρκετα καθως και τα Boss DD-20 &

Boss SD-1 και Boss RV-5 Reverb   - Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ?

 

η γνωμη μου γιαυτα ειναι να πας και να ακουσεις τα καινουρια της digitech(hardwire)

γιατι εγω οταν τα ακουσα ξεχασα το boss π ειχα(για την ακριβεια το πουλησα:p)

μαι οπινιον. ;)

I dance,with angels,to celebrate the holocaust...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τεσπα γενικα τι χρειαζομαι απο πεταλια..? Wah δε παιζω... θελω ενα distortion, overdrive, delay, reverb, EQ, τι αλλο?

 

THANX

 

Αυτό που χρειάζεσαι πραγματικά είναι αυτό:

 

http://www.marshallamps.com/product.asp?productCode=JCM800

 

+ αυτό: http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_memory_man.htm και αυτό http://www.thomann.de/gr/trex_room_mate.htm στη λούπα και καθάρισες.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λες τα πουλησες ολα πουλησες και την κιθαρα?! γιατι θα πρεπει να παρεις μια μαζι μετα πεταλια!! ;D ;D

 

πες μας ενα ποσο που διαθετεις να καταλαβουμε τι να σου προτεινουμε επισης τι ενισχυτη εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα το Boss Metal Core ML-2 και μ αρεσε αρκετα καθως και τα Boss DD-20 &

Boss SD-1 και Boss RV-5 Reverb   - Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ?

 

Aφού τα άκουσες, γιατί ρωτάς τη γνώμη μας;  ??? Yπάρχει μια κάποια ψυχολογική αξία στην επιβεβαίωση των προτιμήσεων/επιλογών μας από τους γύρω μας, αλλά αν σου άρεσαν εσένα τι παραπάνω μπορούμε να σου πούμε εμείς;  ::) Και πώς μπορούν να συμπίπτουν οι απόψεις των συνφορουμιτών; Eγώ προσωπικά μισώ το Metal Core. Tο Boss DD-20 αξιοπρεπέστατο, το Boss SD1 διαχρονικό και απλούστατο αλλά για χρήσεις ειδικές που δεν μου φαίνεται ότι θα σε απασχολήσουν με τα μουσικά σου γούστα, και το Boss RV5 κλασική και πολυχρησιμοποιημένη λύση (αν και σίγουρα όχι η επιλογή μου για reverb).

 

Αυτο που μου εκανε τρομερη εντυπωση βεβαια αν και λιγο ακριβο ειναι το

Diamond J-Drive MK3

 

Aν έπαιξες ο ίδιος με αυτό, με τις ευλογίες μας και βίον ανθόσπαρτον (αν και ένας θεός ξέρει πώς θα βγάλεις ήχο Europe και Dokken με ένα... overdrive - θα βοηθούσε αν μας έλεγες τον ενισχυτή σου). Αν το άκουσες από το YouTube, ξανασκέψου το και δοκίμασε πρώτα τις κλασσικές λύσεις (καλό ενισχυτή με αξιοπρεπές δικό του gain) πριν τρέξεις στους μπουτικάδες. Έχω παίξει μαζί του αρκετά, και είναι πετάλι που αν δεν είσαι ιδιαίτερα απαιτητικός κι αν δεν ξέρεις πάρα πολύ καλά τι ψάχνεις και πώς να το πετύχεις, δεν πρόκειται να σου κάνει καμία μεγαλύτερη εντύπωση από ένα απλό tubescreamer.

 

Τεσπα γενικα τι χρειαζομαι απο πεταλια..? Wah δε παιζω... θελω ενα distortion, overdrive, delay, reverb, EQ, τι αλλο?

 

Μονάχα το δικό σου κριτήριο θα υπαγορεύσει μια τέτοια επιλογή. Κοινώς, ακούς τον ήχο σου και σκέφτεσαι "τι του λείπει" και το προσθέτεις. Έχω μια μικρή εντύπωση ότι περιμένεις να κάνουμε τις σκέψεις σου για σένα αλλά αυτό είναι αδύνατον!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....δεν εχω ενισχυτη :P ...θελω ν παρω πεταλια για να μπορω να τα χρησιμοποιω στον εκαστοτε ενισχυτη καθε στουντιο..για το σπιτι σκεφτομαι να παρω αυτη τη καρτα της line 6 με τα presetes ( pod farm νομιζω..) ...

 

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσπαθήσεις από πετάλια να βγάλεις L.A. Sound του '80 (βλέπε rack ψυγεία + modded marshall κλπ...) θα απογοητευτείς οικτρά... Ειδικά αν μιλάμε ότι θα τα συνδέεις σε διαφορετικούς ενισχυτές κάθε φορά. Σε έναν συγκεκριμένο ενισχυτή (δεν λέμε ποιόν, απλά να είναι πάντα ο ίδιος) και με προσεκτική επιλογή πεταλιών και ρυθμίσεων θα μπορούσες να προσεγγίσεις κάπως τον ήχο αυτό, αλλά σε διαφορετικό ενισχυτή κάθε φορά ξέχνα το. (Θα χάνετε και πολλή ώρα από την πρόβα...  8) ).

 

Και εγώ που ήθελα "μεταφερόμενο" ήχο τελικά κατέληξα σε rack + τελικό στάδιο ενισχυτή του studio (loop return). Τώρα έχω πάντα τον ήχο μου αλλά δεν έχω πια μέση...  ;D ;D ;D

 

Γνώμη μου είναι να πάρεις έναν λαμπάτο ενισχυτή για αρχή. Πάρε κάποιον που παίζει σε αρκετά studio π.χ. Marshall DSL, Fender Hot Rod κλπ. Πάρε και όλα τα πεταλάκια που θές (delay, eq, compressor κλπ) και παίζε με το drive του ενισχυτή σου σπίτι και στο studio με το drive του εκάστοτε ενισχυτή. Θα έχεις πολύ καλύτερο ήχο έτσι. (πάντα μιλάμε για το συγκεκριμένο είδος που θές βέβαια - αν μου έλεγες π.χ. ότι θες alternative ήχο θα σου πρότεινα να έχεις πλήρως τον ήχο σου στα πετάλια γιατί  όλο και κάποιος Fender Reverb (Twin, Deluxe) θα υπάρχει στο studio να καρφώσεις  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου