Προς το περιεχόμενο

OK τα πουλησα ολα για να παρω πεταλια...αλλα τι πεταλια?:P


Προτεινόμενες αναρτήσεις

........πουλησα vox tonelab se και pod xt για να παω σε αυτο?  :-X

 

Καταρχάς, αν δεν κατάφερες να βγάλεις τον ήχο που θέλεις από την TL και το ΧΤ, τότε, συγγνώμη που στο λέω, και χωρίς παρεξήγηση, ΔΕΝ φταίνε τα μηχανήματα.  ;)

 

Κατά δεύτερον το "αυτό" τυχαίνει να έχει τα καλύτερα delays/reverbs + modulation τύπου flanger/phaser κλπ που θα σου χρειαστούν για τον ήχο που προσανατολίζεσαι.

 

Κατά τρίτον τώρα: έστω ότι θέλεις μια πιο "purist" αντίληψη, με λίγα "διαλεκτά" πεταλάκια. Θα διαφωνήσω λίγο με τον αγαπητό vandergraaf παραπάνω, στο ότι σήμερα είναι εφικτό να βγει τέτοιος ήχος χωρίς τεράστια rack. Εγώ προτείνω κάτι σαν το Eventide Time Factor για τα delays, αποκλείεται να μη σε καλύψει.

 

Για τα gain, πολύ φοβάμαι ότι ένα μόνο πετάλι δεν φτάνει, ίσως θα έπρεπε να δεις ένα OD είτε τύπου TS, είτε σαν το Boss BD + ένα ευέλικτο high gain πετάλι όπως τη σειρά της Blackstar για παράδειγμα.

 

Επειδή θα σου λείψουν τα modulation κάποια στιγμή, μια εξαιρετική λύση είναι το TC Nova Modulator. Έχει το καλό χαρακτηριστικό ότι επιτρέπει 2 modulation effects ταυτόχρονα.

 

Ουσιαστικά δηλαδή με 4 πετάλια + ένα wah, φτάνεις πολύ κοντά στο ζητούμενο. Ωστόσο το κόστος είναι σημαντικότατο, συγκεκριμένα ξεπερνάει τα 800 ευρώ. Οπότε επιστρέφουμε στην αρχή: γιατί δεν ήταν εφικτό να βγάλεις τον ήχο που θέλεις από ένα πολυεφφέ?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....γτ....? σωστη ερωτηση! Το κυριο προβλημα ηταν παντα το εξης: ενω κατεληγα σε καποιον ηχο στο σπιτι μου ( ο οποιος προεκυπτε απο ενα πολυεφφε και τα monitors του υπολογιστη / δεν εχω ενισχυτη κ ουτε θελω ) σε καθε στουντιο εχανα / χανω την μπαλα για ν ακουσω το ιδιο πραγμα ...ειτε συνδεοντας το πολυεφφε στη λουπα ειτε στο line in...

 

Καμια λυση για ν μην ταλαιπωρουμαι δεν υπαρχει? Συν το γεγονος...οτι οκ το πολυεφφε εχει ενα καρο πραγματα....εγο θελω 4-5 πραγματα κ τελος....

 

 

Δυσκολο? Να μαθω σαντουρι.... τοτε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....γτ....? σωστη ερωτηση! Το κυριο προβλημα ηταν παντα το εξης: ενω κατεληγα σε καποιον ηχο στο σπιτι μου ( ο οποιος προεκυπτε απο ενα πολυεφφε και τα monitors του υπολογιστη / δεν εχω ενισχυτη κ ουτε θελω ) σε καθε στουντιο εχανα / χανω την μπαλα για ν ακουσω το ιδιο πραγμα ...ειτε συνδεοντας το πολυεφφε στη λουπα ειτε στο line in...

 

Ναι αυτό που λες είναι γνωστό πρόβλημα. Ωστόσο μόνο με τα μόνιτορς δεν θα βγάλεις άκρη... Και πάντοτε θα είναι δύσκολο να ταιριάξεις το output οποιασδήποτε πεταλιέρας με οποιαδήποτε κονσόλα. Όμως για τους ενισχυτές (που θα χρησιμοποιείς όπως λες στα στούντιο) δεν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα...

 

Οπότε μήπως τελικά η λύση θα ήταν να "θέλεις" έναν ενισχυτή?  ;D Το επιπλέον βάρος στο κουβάλημα πίστεψέ με δεν είναι τίποτα προκειμένου να έχεις έναν σταθερά καλό ήχο, κι'ας μην είναι ο "απόλυτος" ήχος.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι να πάρεις έναν λαμπάτο ενισχυτή για αρχή.

Οπότε μήπως τελικά η λύση θα ήταν να "θέλεις" έναν ενισχυτή?  ;D Το επιπλέον βάρος στο κουβάλημα πίστεψέ με δεν είναι τίποτα προκειμένου να έχεις έναν σταθερά καλό ήχο, κι'ας μην είναι ο "απόλυτος" ήχος.

+1 και στους 2

 

Και εγω αυτο προτινω κ πιο πολυ τεινω στην λυση που χρησιμοποιει vandergraaf για το ειδος της μουσικης που παιζεις

 

Και εγώ που ήθελα "μεταφερόμενο" ήχο τελικά κατέληξα σε rack + τελικό στάδιο ενισχυτή του studio (loop return). Τώρα έχω πάντα τον ήχο μου αλλά δεν έχω πια μέση...  ;D ;D ;D

εγω σου προτινω να ξεκινησεις με ενα ada mp-1 preamp που ειναι ιδανικος για το ειδος και πανω σε αυτο να χτισεις τον ηχο σου  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μήπως τελικά η λύση θα ήταν να "θέλεις" έναν ενισχυτή?  ;D Το επιπλέον βάρος στο κουβάλημα πίστεψέ με δεν είναι τίποτα προκειμένου να έχεις έναν σταθερά καλό ήχο, κι'ας μην είναι ο "απόλυτος" ήχος.

 

+2112

 

να σου πω μια λυση ετσι που με ηρθε τωρα!

αγορασε μια καλη λαμπατη κεφαλη για να μπορεις να την περνεις μαζι σου στις προβες. κουβαλιεται ευκολα! καθε στουντιο εχει μια καμπινα ετσι κ αλλιος!

οποτε θα εχεις κανει μια πολυ καλη αρχη για τον ηχο σου(ισως το σημαντικοτερο βημα) κ μετα σηγα σηγα περνεις καποια εφε κ θα εισαι κομπλε!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω λίγο με τον αγαπητό vandergraaf παραπάνω, στο ότι σήμερα είναι εφικτό να βγει τέτοιος ήχος χωρίς τεράστια rack. Εγώ προτείνω κάτι σαν το Eventide Time Factor για τα delays, αποκλείεται να μη σε καλύψει.

 

Σε έναν συγκεκριμένο ενισχυτή (δεν λέμε ποιόν, απλά να είναι πάντα ο ίδιος) και με προσεκτική επιλογή πεταλιών και ρυθμίσεων θα μπορούσες να προσεγγίσεις κάπως τον ήχο αυτό, αλλά σε διαφορετικό ενισχυτή κάθε φορά ξέχνα το. (Θα χάνετε και πολλή ώρα από την πρόβα...  8) ).

 

Μα δεν είπα ότι δεν μπορεί να βγεί. Συμφωνούμε νομίζω.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου