Προς το περιεχόμενο

Πεταλια σε ηλ.ακουστικη κιθαρα????


8mare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που; Πάνω στην κιθάρα να γίνει πεταλιέρα;  ;D :P

Πέρα από την πλάκα, ό,τι θέλεις μπορείς να κάνεις! "Sky is the limit" που λενε και τα Αμερικάνια.

Τι περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος σε αυτό;  ::)

Μusic is food for the soul!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσα να βαλω πεταλια σε ηλεκτρακουστικη κιθαρα πχ ενα phase η ενα overdrive??

 

 

Και βέβαια μπορείς...Αλλά την είχα και εγώ την περιέργεια και όταν το δοκίμασα κατάλαβα γιατι δεν το κάνει κανείς...Όταν το δοκιμάσεις θα καταλάβεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσα να βαλω πεταλια σε ηλεκτρακουστικη κιθαρα πχ ενα phase η ενα overdrive??

 

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=13280

 

Δεν το ξέρω το παιδί. Απλώς παράδειγμα φέρνω.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως εχετε δικιο απλα επειδη μεχρι στιγμης ηλ.ακουστικη παιζω στο σπιτι μου μονο αν μπορειτε να μου δωσετε καμια συμβουλη πως συνδεετε σε ενα λαιβ  αν θελει προενισχυτη σε περιπτωση που βαλω πεταλια κλπ

δεν το κατεχω καθολου το θεμα :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..κοίτα, πολλοί την συνδέουν καρφί στην κονσόλα..αν η κιθάρα σου διαθέτει πιεζοηλεκτρικό σύστημα, τότε δεν χρειάζεσαι προενισχυτή..επίσης ένα ωραίο effects box για ακουστικές έχει η tc electronics λίγο ακριβό μεν, αλλά ποιοτικό..εγώ πάντως έχω μια ibanez concord του 70' με μαγνήτη και την συνδέω στο καθαρό κανάλι ενός mesa boogie, λύση που προτιμώ από πιεζοηλεκτρικά συστήματα, μικρόφωνα, προενισχυτές κτλ..αλλά αυτή είναι προσωπική μου γνώμη.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση του μαγνήτη είναι μια καλή προσέγγιση για να χρησιμοποιήσεις πεταλάκια.

 

..κοίτα, πολλοί την συνδέουν καρφί στην κονσόλα..αν η κιθάρα σου διαθέτει πιεζοηλεκτρικό σύστημα, τότε δεν χρειάζεσαι προενισχυτή..

 

Χρειάζεσαι προενίσχυση αυτό είναι σίγουρο, απλά τα περισσότερα πιέζο-συστήματα διαθέτουν και προενίσχυση μαζί. Τώρα από πετάλια μπορείς να χρησιμοποιήσεις σχεδόν τα πάντα, πρέπει να πειραματιστείς, και το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα εύηχο.

Έχεις επίσης να λύσεις και τα προβλήματα με το feedback, που σε κάποιες περιπτώσεις πεταλιών είναι απαγορευτικό κι άλλες φορές ενοχλεί λίγο την καθαρότητα του ήχου.

 

Σε τι κιθάρα θες να το κάνεις αυτό; Τί πιεζο-σύστημα έχει; Τι λεφτά διαθέτεις;

 

Περίληπτικά

Θα μπορουσα να βαλω πεταλια σε ηλεκτρακουστικη κιθαρα πχ ενα phase η ενα overdrive??

 

Βάλε! Και βλέπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση του μαγνήτη είναι μια καλή προσέγγιση για να χρησιμοποιήσεις πεταλάκια.

 

Χρειάζεσαι προενίσχυση αυτό είναι σίγουρο, απλά τα περισσότερα πιέζο-συστήματα διαθέτουν και προενίσχυση μαζί. Τώρα από πετάλια μπορείς να χρησιμοποιήσεις σχεδόν τα πάντα, πρέπει να πειραματιστείς, και το αποτέλεσμα δεν είναι πάντα εύηχο.

Έχεις επίσης να λύσεις και τα προβλήματα με το feedback, που σε κάποιες περιπτώσεις πεταλιών είναι απαγορευτικό κι άλλες φορές ενοχλεί λίγο την καθαρότητα του ήχου.

 

Σε τι κιθάρα θες να το κάνεις αυτό; Τί πιεζο-σύστημα έχει; Τι λεφτά διαθέτεις;

 

Περίληπτικά

Βάλε! Και βλέπεις...

 

Αστα φιλε η κιθαρα ειναι stag

αλλα τι να κανω αριστεροχειρας ειμαι πολλα χρηματα μπορουσα να δωσω καταλαβαινεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τσέκαρε αυτό, είναι πολύ καλό και ενσωματώνει και feedback suppressor. http://www.zoom.co.jp/english/products/a21u/ Eίχα τον πρόγονό του πριν από 11-12 χρόνια και τον χρησιμοποιούσα κατά κόρον για λάιβ, στα οποία το f. suppressor ήταν εξαιρετικά εύχρηστο, και διέθετε επίσης ωραία chorus και reverb. Ακόμη το έχω, και δουλεύει (όπως και η σημερινή του έκδοση) και με ηλεκτρική για acoustic ήχους. Αυτό σαν εφφέ σε "οικογενειακή συσκευασία".

 

Για ακουστική χρειάζεσαι στοιχειωδώς έναν κομπρέσσορα, και αν είναι δυνατόν και κάποιας μορφής επεξεργασία με λυχνία για να "γλυκάνει" λίγο τον τσιριχτό, πριμάτο ήχο του piezo. Phaser βγάζει ενδιαφέροντα αποτελέσματα, όμως να προσέχεις με το overdrive γιατί αν χρησιμοποιηθεί μαζί με κομπρέσσορα το noise floor σου θα εκτιναχθεί στα ύψη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου