Προς το περιεχόμενο

Πεταλια για κιθαρα και μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα !!εχω ξεκινησει να φτιαχνω ενα pedalboard με πεταλια και για κιθαρα και μπασο

καταρχην ηθελα τα φωτα σας οσο αφορα τα πεταλια(τι ειδους πεταλια μπορουν γενικοτερα να χρησημοποιηθουν και για τα 2 οργανα, εαν υπαρχουν),ενταξη οσο αφορα τα προενισχητικα πεταλια θα ειναι διαφορετικα το καταλαβαινω(π.χ  tonebone classics της radial)και τελος παντων ειναι καλη ιδεα η' απλα μ*****ζομαι

σκεφτομαι η πεταλιερα να εχει προενισχυσεις,κομπρεσορα,chorus,looper,ns,bbe maximizer,περιπου κατι τετοιο

ευχαριστω βαγγελης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα θα φανώ πάλι σαν... εγκάθετος και θα με πάρουν σίγουρα στο ψιλό.  ;D

 

Είσαι σίγουρος ότι χρειάζεσαι μεμονωμένα πετάλια?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε και αυτο. Εχω την εντυπωση οτι κανει και για μπασσο.

 

http://www.thomann.de/gr/line6_m9.htm

 

 

 

 

@genius loci κατι μου θυμιζει η υπογραφη σου, vai-zappa αν δεν κανω λαθος;

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@genius loci κατι μου θυμιζει η υπογραφη σου, vai-zappa αν δεν κανω λαθος;

 

Ακριβώς, από το interview του πρώτου.  ;)

 

Και εγώ τη σειρά Μ είχα στο μυαλό μου, αν και βέβαια δεν την προτείνω σώνει και καλά στο φίλο μας, απλώς έχω διαπιστώσει ότι ταιριάζει τέλεια και για μπάσσο. Σε μεμονωμένα πετάλια, θα έλεγα ότι ο κοινός τόπος περιορίζεται σε φίλτρα, compressors και κάποια modulations. Ωστόσο σε ένα πολυεφφέ σαν αυτά, οι επιλογές ρυθμίσεων για κάθε πετάλι είναι πιο εκτεταμένες, με συνέπεια να μπορεί να το φέρει κάποιος πιο εύκολα στα μέτρα του οργάνου (κιθάρα ή μπάσσο). Και για το ζήτημα του κόστους ας μη το συζητήσουμε καλύτερα...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιείς όλα τα modulation εφφε και για μπασο (chorus, delay, flanger, reverb etc). Τεραστιο προβλημα υπαρχει στις παραμορφωσεις οπου χανεις τα χαμηλα στο μπασο οταν παιζεις με πεταλι κιθαρας, κατι που το κανει εντελως αχρηστο αφου θα χανεται στο συνολο (δηλ distortions, fuzz, overdive). Τελος τα φιλτρα μου εχει τυχει κιθαρας να παιζει ομορφα και στο μπασο αλλα κ το αντιθετο. Σε γενικες γραμμες ειναι μια χαρα (δηλ envelope filters, funk-οπράγματα).

 

edit: Ξέχασα οτι κ κομπρέσσορα συνηθως εχει διαφορα στο μπασο (κοβει παλι συχνοτητες) αλλα παλι εξαρταται για πιο πεταλι μιλαμε.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε,

γενικα την ψαχνω με πεταλια για μπασο εδω και 1,5 χρονο τωρα, και οπως λεει και ο προηγουμενος το προβλημα ειναι στις παραμορφωσεις οπου χανεις τις χαμηλες του μπασσου.

Παρολα αυτα υπαρχουν λυσεις που πρεπει ομως να δοκιμασεις. Εγω εχω ενα απιστευτο πεταλι το οποιο και συνιστω, το οποιο λειτουργει και για μπασσο και για κιθαρα.

http://www.emmaelectronic.com/products/ReezaFRATzitz/ReezaFRATzitz.html

Ειναι λιγο ακριβη λυση, αλλα πραγματικα κανει το μπασο μου θηριο.

Βασικα οτι πεταλι χρειαζεσαι ειναι καλο να το δοκιμασεις με το μπασο και να εισαι σιγουρος οτι δεν χανει τις χαμηλες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστω για τις πληροφοριες,γνωριζω για την παραμωρφωση πως δεν κανει και για τα δυο,γιαυτο σκεφτομαι αλλη προενισχυση για την κιθαρα(radial tonebone) και αλλη για το μπασο(ebs valve drive π.χ.)τα παραδειγματα(πεταλια)που γραφω στην αρχη οντως σκεφτομαι να τα βαλω στο petaltrain,οποτε θα ηθελα την γνωμη σας για τα συγκεκριμενα πεταλια,και βεβαια αν εχετε καποια αλλη προταση(παλι για συγκεκριμενα πεταλια και οχι πεταλιερες η αλλα πολυεφφε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου