Προς το περιεχόμενο

Iron Maiden - Hallowed Be Thy Name (Cover)


TheA;ex21gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η πρώτη μου προσπάθεια για μία ολοκληρωμένη ηχογράφηση απευθείας, μέσω κάρτας ήχου. Ελπίζω να σας αρέσει, οποιαδήποτε κριτική είναι δεκτή! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά ιδίως για πρώτη φορά. Λίγο πιο μέσα/κάτω στη μίξη ήθελαν τα σόλα.

 

Αν στη φάση του βίντεο που έχεις μια μεγάλη λήψη με κιθάρα αριστερά και δύο μικρές κιθάρα-μπάσο δεξιά (π.χ. στο τέταρτο λεπτό) ζωγράφιζες μια φατσούλα στο γόνατο της πάνω δεξιά λήψης το βίντεο θα είχε και πολλή πλάκα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία δουλειά ιδίως για πρώτη φορά. Λίγο πιο μέσα/κάτω στη μίξη ήθελαν τα σόλα.

 

Αν στη φάση του βίντεο που έχεις μια μεγάλη λήψη με κιθάρα αριστερά και δύο μικρές κιθάρα-μπάσο δεξιά (π.χ. στο τέταρτο λεπτό) ζωγράφιζες μια φατσούλα στο γόνατο της πάνω δεξιά λήψης το βίντεο θα είχε και πολλή πλάκα...

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την κριτική και την συμβουλή, θα το κοιτάξω καλύτερα στο επόμενο video!

Άμα ήξερα εξ'αρχής όταν έβγαζα το βίντεο πως θα κατέληγε έτσι στο μοντάζ, θα είχα σίγουρα ζωγραφίσει κάτι, πίστεψε με  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος.

Με καλυτερη μιξη, ολα θα ηταν καλυτερα.

Το ΒΤ ιδιως, ειναι πολυ χαμηλα.

 

Να'σαι καλά φίλε μου! Η αλήθεια είναι ότι δεν σκαμπάζω μία από μίξη και θα μου πάρει καιρό για να μάθω όλα τα μυστικά.. BT πάει να πει Bass Track ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από μένα φίλε! Πολύ ωραίο cover! Λίγο προσοχή στη μίξη όπως σου είπαν τα παιδιά παραπάνω και θα ήταν άψογο.

BT είναι το backing track. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'σαι καλά φίλε μου! Η αλήθεια είναι ότι δεν σκαμπάζω μία από μίξη και θα μου πάρει καιρό για να μάθω όλα τα μυστικά..

Πρεπει να βρεις καποιον να σου πει τα βασικα πριν προχωρησεις περαιτερω.

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να βρεις καποιον να σου πει τα βασικα πριν προχωρησεις περαιτερω.

Ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις ?

 

Τώρα που έμαθα και τι είναι το BT - για να απαντήσω στο προηγούμενο σχόλιο - δεν έδωσα ιδιαίτερα σημασία στην ένταση του, απλώς δεν ήθελα να υπερκαλύπτει τις γραμμές που ηχογράφησα εγώ, μου έφτανε να ακούγονται τα τύμπανα σε κάποιο βαθμό ώστε να υπάρχει ρυθμός. Αλλά την επόμενη φορά θα το προσέξω λίγο παραπάνω :)

 

Χρησιμοποιώ το Reaper, και πιστεύω πως θα μείνω σε αυτό για πολύ καιρό γιατί το έχω συνηθίσει και μόνο πειρατικά θα μπορέσω να αποκτήσω κάτι "καλύτερο".

 

Ψάχνω συνεχώς tutorials στο internet αλλά είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να μάθω που απλά χάνομαι μέσα στις ορολογίες. Π.χ. εντάξει, ξέρω τι κάνει το EQ και ο Compressor αλλά εγώ ο ίδιος αδυνατώ να τα χρησιμοποιήσω σωστά. Δεν μπορώ να βρω και κάτι στα Ελληνικά για να τα καταλάβω ακόμα καλύτερα, θα μπορούσα όμως να διαβάσω και ολόκληρο βιβλίο αν κάτι τέτοιο θα με βοηθούσε, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχουν βιβλία περί μίξεως.

 

Πάντως δεδομένου ότι πριν ένα μήνα δεν ήξερα καν τι είναι η κάρτα ήχου, πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο.  :D

 

Έχεις να μου προτείνεις κανένα video ή κάποιο site που θα με βοηθήσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το εχω δουλεψει το προγραμμα.

Για αρχη προσπαθησε να εχεις ισορροπια στις εντασεις και σωστο balance left right .

Να ακουστουν στο κομματι ολα τα οργανα, οχι μονο αυτα που γραφεις.

Εχε για αρχη ως παραδειγμα το οριτζιναλ κομματι,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου