Προς το περιεχόμενο

T-Racks 5 - Δοκιμάζοντας το Master Match Module


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο πλαίσιο του thread, στο τελευταίο κομμάτι που έφτιαξα, δοκιμασα πειραματικά να περάσω την τελική μίξη στο master match module του t-tracks 5 με reference track ενα κομμάτι των prodigy (firestarter).

 

Το τελικό μιξ που επιμελήθηκα εγώ ειναι στο link του soundcloud

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Στο συνημμένο αρχείο είναι η μιξη οπως βγήκε από το sonar περασμένη από το master match module, το οποίο βάση του reference κομματιου έδωσε τα suggestions για loudness και frequencies levels τα οποία και κράτησα χωρίς καμία παρέμβαση και έκανα export.

 

Εβαλα να ακουσω την νεα μιξη και πιστεύω πως η διαφορά ειναι αισθητή και ικανοποιητικότατη. Βλέποντας το γράφημα του ευρους των συχνοτήτων οταν εγινε το matching είδα τις αλλαγές σε ολο το φάσμα και πλέον το πόσο πλησιάζει το κομμάτι συχνοτικά το reference track των prodigy δινοντας κατα τη γνώμη μου, δικαια πιστεύω άλλη διάσταση στο κομμάτι, πολυ ορθότερη ισσοροπία και το δοκιμασα σε τρια διαφορετικα ηχοσυστήματα, το ένα απο αυτα τα καλά ακουστικά που έχω και η απόκριση ήταν πάρα πολύ καλή. Σιγουρα πολύ καλύτερη απο τη δική μου προσπάθεια.

 

Ισως οι ειδικοί του θέματος της μιξης ηχοληψίας δεν θα βρούν το αποτέλεσμα ως πανάκεια, αλλά πιστεύω πως για ερασιτεχνική τουλάχιστο χρήση, τα πράγματα σε μια μιξη με καλή αρχική βάση θα γίνουν πολύ καλύτερα απο κάθε ατομική προσπάθεια.

 

Κοινώς είναι ενα πολύ καλό και χρήσιμο εργαλείο μιας και μπορεί έστω να δώσει κατευθύνσεις.

Ποσο μάλλον να πέσει όλο το πακέτο σε έμπειρους με τεχνική γνώση του αντικειμένου.

 

Τα πειράματα στα cos_dr R&D labs  θα συνεχιστούν σε ινδικά χοιρίδια και ποντίκια τηρώντας όλους τους κανόνες δεοντολογίας.  χαχαχαχαχαχαχ ;D ;D ;D

 

EDIT

 

βαζω και το reference track

I_Know_That_You_Need_Me_v5_t-racks_5_ref_prodigy.mp3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Οπως τα λες είναι Κώστα. Μια χαρά.

Λείπει πλέον αυτή η κουτίλα (boxiness που λένε οι κινέζοι) καθως μαζεύτηκαν τα χαμηλο-μεσαία.

 

Μόνο που η λούπα των ντραμς δεν μου κάθισε καλά με το bassline για πολλά μέτρα απο την εισαγωγή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως τα λες είναι Κώστα. Μια χαρά.

Λείπει πλέον αυτή η κουτίλα (boxiness που λένε οι κινέζοι) καθως μαζεύτηκαν τα χαμηλο-μεσαία.

 

Μόνο που η λούπα των ντραμς δεν μου κάθισε καλά με το bassline για πολλά μέτρα απο την εισαγωγή.

 

προσωπικά δεν νομίζω πως μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο.

Έχω αρχίσει ήδη το επόμενο κομμάτι. Μου ρθε ένα άλλο :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κάτσε λιγο

μπερδευτήκαμε.

Το παλιό ποιό είναι?

 

 

Το soundcloud είναι η καλύτερη προσπάθεια μου στη μίξη χωρίς αυτοματισμούς

Το συνημμένο είναι το αυτόματο με track αναφοράς το κομμάτι των prodigy.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καινούργιο είναι καλύτερο, αλλά τσιμπάει λιγάκι στις υψηλές.

Λιγο επίσης υποτονικό χαμηλά.

Πάντως σίγουρα καλύτερο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου