Προς το περιεχόμενο

Mistful - Wasted Years (Iron Maiden Cover)


fixxxer113

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια διασκευή του Wasted Years που παίξαμε σε πρόσφατο live. Δεν μπορούσαμε να αποφασίσουμε αν θα το κάνουμε μπαλάντα, οπότε καταλήξαμε σε 50/50 :P :P

 

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζορικο.Μου θύμισε τη διασκευή που έκαναν οι ANTHROPIA η οποία μου άρεσε παρα πολύ.Για κάποιο λογο το μονο που με χάλασε ηταν οι δεύτερες στο ρεφραίν...ίσως γιατί ηταν στην ίδια οκτάβα...ίσως γιατί είμαι γεροντοπαραξενος

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαιρετικο ειναι,πραγματικα.

Μ'αρεσε παρα πολυ και ως διασκευη και ως ερμηνεια.

 

Θυμαμαι σε καποια παλαιοτερα,δικα σας νομιζω,ενω ηταν ωραια, η ερμηνεια ηταν πως να το πω,too much που λεμε και στα μερη μας.

Ενω γουσταρα το ολον,με "ενοχλουσε" καπως ο τροπος τραγουδισματος,ισως οχι η ιδια η φωνη.

Εδω αντιθετως,το πρωτο που με εφτιαξε ηταν αυτο.

Η φωνη δηλ.Και δεν τον λες και ευκολο τον Ντικινσον.

Η ερμηνεια ηταν πολυ δυνατη για τα γουστα μου.

Χωρις πολλα πολλα και οπως ακριβως "πρεπει" στο κομματι.

Mπορει και λογω του οτι ειναι διασκευη να μενει στα πλαισια.

Τωρα αν εχετε αλλαξει φωνη-το πιθανοτερο λεω ανοησιες ως συνηθως και ειμαι λαθος στην αρχικη εκτιμηση για την κοπελια-πασο.

Οποτε,οτι ειχα σκεφτει για εκεινη τα παιρνω πισω,αναιρω,γαζωνει.

Και για μια ακομη φορα αυτοξεφτιλιζομαι. ;D ;D

Ειναι παρα πολυ καλη οπως και ολη μπαντα.

 

Και 50/50 ως αποψη,πολυ ωραιο κι αυτο.

Μπραβο σας και χωρις παρηξηγα οτι λεω. :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Νομίζω ότι μεγάλο μέρος του (συνολικά και επί μέρους) φοβερού αποτελέσματος έχει να κάνει με τον ντράμμερ σας. Μου βγάζει αυτό το ωραίο συναίσθημα που λέει "μου άρεσει ο Nikko ΚΑΙ μπορώ ΚΑΙ το ευχαριστιέμαι".

 

Φοβερή ενέργεια, καμία υπερβολή, ένα μεγάλο μπράβο για ένα φανταστικό cover ενός μοναδικού κομματιού.

 

ΥΓ τα φώτα έδωσαν την ένεργεια που ίσως έλειπε λόγω της στατικότητας των μελών. Θα μου πεις, τι ήθελες σε τέτοιο χώρο, να τρέχουμε πάνω-κάτω;;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα απο τα πιο αγαπημενα μου κομματια, πολυ ωραια σκεψη και εκτελεση, μαρεσε το 50/50 (αν και μαλλον 20/80 θα το ελεγα :P).

 

Αυτο που δε μου κολλαει σχεδον σε καμια διασκευη στην οποια η φωνη ειναι αλλου γενους, στην συγκεκριμενη θυληκου, ειναι πως δεν υπαρχει σωστη επιλογη τονικοτητας.

 

Το ιδανικο εφοσον τραγουδαει κοπελα, θα ηταν να ανεβειτε περιπου 3 ημιτονια ωστε να βγει η αντιστοιχη ενταση στο τραγουδι απο τα φωνητικα. Το ιδιο συμβαινει και σε οσες διασκευες κομματιων π.χ. κλασικο παραδειγμα το Sweet child, ειναι τονικα ψηλα και τραγουδανε κοπελες. Απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις, οι Irons Maidens, η οποια βεβαια ειναι γαϊδουροφωναρα και ταιριαζει γαντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κομμάτι είναι δύσκολο να αλλάξει τονικότητα λόγω του χαρακτηριστικού μονόχορδου ριφφ στην μι καντίνι (εκτός και αν βάλεις καποτάστο - στην ηλεκτρική; μπλιάχ! ) ή το παίξεις στη σολ - αλλά θα ακούγεται μπάσσο.... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο, θα ερθω σε συναυλια σας αν ερθετε Θεσσαλονικη! Ολη η μπαντα σφιχτη και τα liberties που πηρατε τα γουσταρα. Mονη μου ενσταση η αντικατασταση της εισαγωγικης κιθαρας απο πιανο που μου θυμισε εξορκιστη αχααχαχ. Η τραγουδιστρια σας εκλεψε την παρασταση οπως ειναι φυσιολογικο. Φωναρα και ανετη στην σκηνη! Αντε και εις ανωτερα!

 

Απο κατω σας εγω θα προσπαθω να μην φαλτσαρω οπως στο βιντεο!

wastedyearsdizzydolls.mpg

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσχυει οτι ειναι πολυ δυσκολο απο ολες τις αποψεις να αλλαξεις τονικοτητα στο κομματι λογω του αρχικου ριφ στη Μι...και δεν ειναι και ωραιο...ηθελε ο τραγουδιστης να το παμε απο Σι....σα ρεμπετικο ακουγοταν!!!Επισης στο σολο δεν μπορουσες να φτασεις τοσο χαμηλα στην ταστιερα...και αν εκανες πως παρεμενες στην ιδια οκταβα ε...ακουγοταν μαπα.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί καποτάστο για αλλαγή τονικότητας όπως έχω κάνει παλαιότερα!  Στο αυτί θα ακουστεί λίγο περίεργα (στην αρχή τουλάχιστον)...

 

Ο κάθε ένας μουσικός είναι διαφορετικός και βλέπει το κομμάτι από τη δική του οπτική γωνία. Οπότε δεν υπάρχει λάθος και σωστό! Πολύ ωραίο το διασκευασμένο κομμάτι, μου άρεσε πολύ η μπαλάντα! Στο Μεταλ παρτ δεν μου έκατσε καλά το πιάνο... ϊσως γιατί το αυτί έχει συνηθίσει σε συγκεκριμένα ακούσματα στο metal!

 

Up the Irons!!!! Συνεχίστε να ποστάρετε κομμάτια να γουστάρουμε παιδιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου