Προς το περιεχόμενο

The truth Why Modern Music Is Awful - 2018


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την επιλέγει όμως, είναι καθαρά καταναλωτικό κατασκεύασμα. Είναι φτιαγμένο να καλύπτει μια ανάγκη που δεν έχει. Φαύλος κύκλος είναι. Όχι μόνο στη μουσική.

Καταναλωτικο κατασκευασμα το youtube?

δεν σε υποχρεωνει κανεις να πατησεις Play..

Μηπως μιλας για το Mad...η το MTV η τα περιοδικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δισκογραφικη εταιρεια!!!{Εταιρεια}!!!!

οχι φιλανθρωπικος οργανισμος !!

 

Μα έγραψα εγώ κάτι διαφορετικό; Δε μίλησα για κακές εταιρίες που ρουφάνε το αίμα του κοσμάκη  ;D. Μου αποδίδεις νομίζω πράγματα τα οποία δεν εννοώ.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα έγραψα εγώ κάτι διαφορετικό; Δε μίλησα για κακές εταιρίες που ρουφάνε το αίμα του κοσμάκη  ;D. Μου αποδίδεις νομίζω πράγματα τα οποία δεν εννοώ.

Οχι οχι απλα ηθελα να τονισω/ εξηγησω οτι οταν μιλαμε για δισκογραφικες εταιρειες ..δεν μιλαμε για βιομηχανιες παραγωγης...πολιτισμου.. αλλα για εταιρειες που αντι για τυρι πουλουσαν ...δισκους.

Καποιος κονομησε στην πλατη των καλλιτεχνων για χρονια .

Και βεβαια οταν τα χρηματα ειναι τοσα πολλα εννοειται οτι μερος των εσοδων πηγαινε για χειραγωγηση με τον ενα  η με τον αλλο τροπο του απλο ακροατη. βλ ραδιοφωνα - τηλεοραση - εντυπα μεσα κλπ.

 

Δεν σου αποδιδω τιποτα - μια χαρα τα λες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου η σημερινή εποχή είναι υπέροχη, από κάθε άποψη.

Η δυνατότητα να ανοίξω το spotify και να έχω πρόσβαση σε εκατομμύρια τραγούδια είναι τόσο σημαντική για το μυαλό μου όσο και η ευκολία πρόσβασης σε τρεχούμενο νερό για το σώμα μου.

 

Εάν με ρώταγαν σε ποια εποχή θα ήθελα να ξαναγεννηθώ θα έπαιρνα την σημερινή χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Τα εργαλεία είναι προσβάσιμα σχεδόν σε όλους για να δημιουργήσουν και το γεγονός αυτό έχει προσφέρει σε πολύ περισσότερους την δυνατότητα να φτιάχνουν μουσική.

Στους χίλιους οι 10 θα κάνουν κάτι καλό και στους 10 ο ένας, ίσως, κάνει κάτι πραγματικά ξεχωριστό.

Όποιος το καταφέρνει έχει τον σεβασμό μου και εάν χρησιμοποίησε λίγο παραπάνω κομπρέσιον δεν με απασχολεί καθόλου.

Πολύ θα ήθελα να είμαι στην θέση του αλλά προφανώς δεν μπορώ.

 

Εάν είχα την συνταγή να φτιάξω κάτι που θα άρεσε σε εκατομμύρια θα την χρησιμοποιούσα και δεν ντρέπομαι καθόλου να το παραδεχτώ.

 

Το μόνο πράγμα που δικαιούμαι να πω για κάτι που αρέσει σε κάποιους άλλους είναι ,μου αρέσει, δεν μου αρέσει, τελεία.

 

Λιγότερη γκρίνια, περισσότερη προσπάθεια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2018 στις 11:35 ΠΜ, Superfunk είπε

 

Υπερβολες.

 

Επειδη αυτη τη στιγμη το πλεον ΕΜΠΟΡΙΚΟ ειδος μουσικης ΕΙΝΑΙ οντως το hip hop & η dance r&b music που ΟΝΤΩΣ εχουν το production structure που περιγραφει ο Walsh δεν παει να πει οτι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δεν κυκλοφορουν και ΧΙΛΙΑΔΕΣ αλμπουμ απο ΑΛΛΑ ειδη μουσικης που γινονται "οπως τον παλιο καλο καιρο"  με "ανθρωπους να παιζουν ολοι μαζι στο δωματιο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ οργανα"....

 

 

Να παρε αυτα τα παιδακια (δεν ξερω αν εχουν ακομα τελειωσει το ΛΥΚΕΙΟ  ;D) ,νομιζω εχουν τσακισει και τα charts

 

 

 

Ειπαμε: ειναι καθαρα θεμα ΠΟΣΟΤΗΤΑΣ και ΟΡΕΞΗΣ να ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΣΑΙ για οτι κυκλοφορει.

Δε το κάνω με κακια, αλλά από υπερβολική χαραχαρά

1631C979-1752-44BB-8EA0-FBED317B6FEC.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Σορρυ που ανασταίνω λίγο το thread, αλλά θέλω να πω κάποια πράγματα πάνω στο θέμα.

Για μένα η μουσική έχει γίνει χειρότερη και νομίζω πως αποδεικνύεται και αντικειμενικά αυτό(πχ το βίντεο στην αρχη, ή το γεγονός του ότι σπάνια γίνεται διάσημο καποιο τραγουδι που να μην είναι εξ'ολοκλήρου διατονικό).Για μένα αυτό οφείλεται στους παρακάτω λόγους:

1. Δεν υπάρχουν πλέον λεφτά στην μουσική βιομηχανία λόγω ίντερνετ

2. Πολλοί βρίσκονται στον χώρο είτε γιατί είναι "ψωνια" ή για να ρίξουν γκομενάκια

3. Στην μουσική βιομηχανία βρίσκονται άτομα που φοβούνται να προωθήσουν καλλιτέχνες και τραγούδια με χαρακτήρα, πέραν της κλασικής σούπας. Στην πραγματικότητα όμως χάνουν λεφτά κάνοντας κάτι τέτοιο

4. Οι άνθρωποι δουλεύουν και σπουδάζουν περισσότερο απ'ότι παλιότερα και απλά θέλουν να διασκεδάσουν τα σκ και δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την ποιοτητα της μουσικής που ακούνε παρόλο που είναι πιο "μορφωμένοι" απ'ότι παλιά

5. Η εποχή μας είναι ξενέρωτη και δεν υπάρχει ιδιαίτερη έμπνευση. Κυριαρχεί ο ναρκισσισμός και ο εγωκεντρισμός. Οι άνθρωποι δεν ερωτεύονται πια. Και βασικά αυτό θεωρείται και αδυναμία. Μία βόλτα στο fb και το instagram το επιβεβαιώνει αυτό. Όλοι θέλουν να είναι αρεστοί και για να είναι αρεστοί θα πρέπει να είναι όπως όλοι οι άλλοι(τατουάζ, μπράτσα, duckface, και καλά επιτυχημένοι επαγγελματικά και κοινωνικά)

6. Η αλήθεια ειναι ότι η ροκ μουσική έχει γίνει λίγο γραφική και εκτός εποχής. Αυτό που λέμε "κλασική ροκ" είναι απλά η πιο εμπορική μορφή του είδους η επόχη έχει παλιώσει λίγο άσχημα πλέον.

7. Η βαρύτητα στην μουσική έχει περάσει από την μελωδία και την αρμονία στο ρυθμό. Αυτό συνέβει γιατί εχει πολυ ζητηση η χωρευτική μουσική. Είναι αρκετά συνηθισμένο στην ποπ το πολυρυθμικος ρυθμος 3:4 και τα τρίηχα στην ραπ. Και κανιβαλίζονται απ'όλους στον χώρο. Ουσιαστικά αυτό που λέμε τραπ είναι απλά ραπ με τρίηχα. Και είναι απαίσιο. Απορώ πως ακουνε αυτες τις βλακειες.

8. Οι αλτέρνατιβ καλλιτέχνες συνήθως δεν παράγουν ενδιαφέρουσες μελωδίες. Δυστυχως ειναι αληθεια.

9. Η πολιτικοποίηση της μουσικής εχει κάνει κακό και έχει δημιουργήσει κάποιες περίεργες αντιλήψεις περί του τι είναι τέχνη. Ο "απλός πολιτκοποιμένος άνθρωπος" πχ. μπορει να μην θεωρεί τέχνη ένα τραγούδι για τον έρωτα, γιατί αν δεν εχει να κανει με την κοινωνική καταπίεση και την σοσιαλιστή επανάσταση αναγκαστικήα, δεν είναι τέχνη... (Δεν θα αναλύσω εδω το τι ειναι τεχνη και τι δεν είναι, είναι πολύ μεγαλη συζητηση αυτό)

10. Το τι παράγεις έχει σχέση με το τι εχεις εκτεθει. Εαν εχεις μεγαλώσει με hip hop και Κιάμο, θα παράξεις κάτι ανάλογο

11. Δεν προάγεται πουθενά το ταλέντο και η διαφορετικότητα. Είτε στο σχολείο είτε και στο πανεπιστήμιο μαθαίνεις απλά ό,τι βλακεία σου δειχνουν στην τάξη. Δεν υπάρχει χρόνος για προσωπική αναζήτηση ούτε προσωπική επιλογή. 

12. Γενικά δεν υπάρχει κίνητρο ούτε οικονομικό ούτε κοινωνικό στο να παράξει κάποιος κάτι πραγματικά καλό, συν του ότι δεν έχει χρόνο γιατι μπορει να δουλεύει 10 ωρες 6 μερες την εβδομαδα.

13. Όλα τα παραπάνω συν του ότι η κοινωνία σημερα δεν έχει έξτρα χρόνο και χρήμα και όλα είναι μία κατανάλωση εχουν σαν αποτέλεσμα να αντιμετωπίζεται η τέχνη ως κάτι άχρηστο και να χλευάζεται κιόλας από μερικούς "μορφωμένους". 

 

Δυστυχώς εγώ αυτό έχω δει μέχρι τώρα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, George Litos είπε

Σορρυ που ανασταίνω λίγο το thread, αλλά θέλω να πω κάποια πράγματα πάνω στο θέμα.

Για μένα η μουσική έχει γίνει χειρότερη και νομίζω πως αποδεικνύεται και αντικειμενικά αυτό(πχ το βίντεο στην αρχη, ή το γεγονός του ότι σπάνια γίνεται διάσημο καποιο τραγουδι που να μην είναι εξ'ολοκλήρου διατονικό).Για μένα αυτό οφείλεται στους παρακάτω λόγους:

1. Δεν υπάρχουν πλέον λεφτά στην μουσική βιομηχανία λόγω ίντερνετ

2. Πολλοί βρίσκονται στον χώρο είτε γιατί είναι "ψωνια" ή για να ρίξουν γκομενάκια

3. Στην μουσική βιομηχανία βρίσκονται άτομα που φοβούνται να προωθήσουν καλλιτέχνες και τραγούδια με χαρακτήρα, πέραν της κλασικής σούπας. Στην πραγματικότητα όμως χάνουν λεφτά κάνοντας κάτι τέτοιο

4. Οι άνθρωποι δουλεύουν και σπουδάζουν περισσότερο απ'ότι παλιότερα και απλά θέλουν να διασκεδάσουν τα σκ και δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την ποιοτητα της μουσικής που ακούνε παρόλο που είναι πιο "μορφωμένοι" απ'ότι παλιά

5. Η εποχή μας είναι ξενέρωτη και δεν υπάρχει ιδιαίτερη έμπνευση. Κυριαρχεί ο ναρκισσισμός και ο εγωκεντρισμός. Οι άνθρωποι δεν ερωτεύονται πια. Και βασικά αυτό θεωρείται και αδυναμία. Μία βόλτα στο fb και το instagram το επιβεβαιώνει αυτό. Όλοι θέλουν να είναι αρεστοί και για να είναι αρεστοί θα πρέπει να είναι όπως όλοι οι άλλοι(τατουάζ, μπράτσα, duckface, και καλά επιτυχημένοι επαγγελματικά και κοινωνικά)

6. Η αλήθεια ειναι ότι η ροκ μουσική έχει γίνει λίγο γραφική και εκτός εποχής. Αυτό που λέμε "κλασική ροκ" είναι απλά η πιο εμπορική μορφή του είδους η επόχη έχει παλιώσει λίγο άσχημα πλέον.

7. Η βαρύτητα στην μουσική έχει περάσει από την μελωδία και την αρμονία στο ρυθμό. Αυτό συνέβει γιατί εχει πολυ ζητηση η χωρευτική μουσική. Είναι αρκετά συνηθισμένο στην ποπ το πολυρυθμικος ρυθμος 3:4 και τα τρίηχα στην ραπ. Και κανιβαλίζονται απ'όλους στον χώρο. Ουσιαστικά αυτό που λέμε τραπ είναι απλά ραπ με τρίηχα. Και είναι απαίσιο. Απορώ πως ακουνε αυτες τις βλακειες.

8. Οι αλτέρνατιβ καλλιτέχνες συνήθως δεν παράγουν ενδιαφέρουσες μελωδίες. Δυστυχως ειναι αληθεια.

9. Η πολιτικοποίηση της μουσικής εχει κάνει κακό και έχει δημιουργήσει κάποιες περίεργες αντιλήψεις περί του τι είναι τέχνη. Ο "απλός πολιτκοποιμένος άνθρωπος" πχ. μπορει να μην θεωρεί τέχνη ένα τραγούδι για τον έρωτα, γιατί αν δεν εχει να κανει με την κοινωνική καταπίεση και την σοσιαλιστή επανάσταση αναγκαστικήα, δεν είναι τέχνη... (Δεν θα αναλύσω εδω το τι ειναι τεχνη και τι δεν είναι, είναι πολύ μεγαλη συζητηση αυτό)

10. Το τι παράγεις έχει σχέση με το τι εχεις εκτεθει. Εαν εχεις μεγαλώσει με hip hop και Κιάμο, θα παράξεις κάτι ανάλογο

11. Δεν προάγεται πουθενά το ταλέντο και η διαφορετικότητα. Είτε στο σχολείο είτε και στο πανεπιστήμιο μαθαίνεις απλά ό,τι βλακεία σου δειχνουν στην τάξη. Δεν υπάρχει χρόνος για προσωπική αναζήτηση ούτε προσωπική επιλογή. 

12. Γενικά δεν υπάρχει κίνητρο ούτε οικονομικό ούτε κοινωνικό στο να παράξει κάποιος κάτι πραγματικά καλό, συν του ότι δεν έχει χρόνο γιατι μπορει να δουλεύει 10 ωρες 6 μερες την εβδομαδα.

13. Όλα τα παραπάνω συν του ότι η κοινωνία σημερα δεν έχει έξτρα χρόνο και χρήμα και όλα είναι μία κατανάλωση εχουν σαν αποτέλεσμα να αντιμετωπίζεται η τέχνη ως κάτι άχρηστο και να χλευάζεται κιόλας από μερικούς "μορφωμένους". 

 

Δυστυχώς εγώ αυτό έχω δει μέχρι τώρα...

Οι απαντησεις μου..

1.δεν χρειαζεσαι πλεον λεφτα για να κανεις ενα εξαιρετικο αλμπουμ. Ουτε καν χρηματα για προμο. Αν αξιζεις θα πας μπροστα. Ανθρωποι γινονται stars μεσω του youtube.To βλεπουμε καθε μερα πλεον. ενδεικτικα τσεκαρε Jacob Collier, Dirty Loops κλπ.

2.Ανεκαθεν η μουσικη προσελκυε τα ψωνια..δεν ειναι σημερινο φαινομενο.

3.στο 3 θα συμφωνησω. Τα ρισκα εχουν εκμηδενιστει...αλλα δεν τους χρειαζεσαι πλεον. Υπαρχει τροπος πλεον να παρακαμψεις μια εταιρεια. Καποτε δεν υπηρχε.

4.δεν συμφωνω απολυτα. Προσφατα οι Jinjer...με 12 εκ views...μας εδειξαν οτι ο κοσμος ..ψαχνεται..Ψαχνει νεες μουσικες.

5.το 5 σου ειναι μια προσωπικη εκτιμηση / γενικευση, που δεν με αφορα.

6. Κλασσικη ροκ?...τι εννοεις? 70s ροκ?....ειμαστε στο 2018 φιλε μου.

7.το 7 παλι ειναι προσωπικη σου εκτιμηση. Ισως δεν ψαχνεσαι αρκετα.

8. στο 8 διαφωνω καθετα.. Οι μελωδιες του Wilson ή του Thom ή της Pj....ειναι απλα ...μαγικες.. Ψαξε λιγο περισσοτερο. Μοrrisette - Bjork- tori amos- fionna Apple...τι ?δεν εχουν μελωδιες?

9. Προσωπικη σου εκτιμηση.

10. ναι ..συμφωνοιι...αλλα δεν καταλαβαινω το νοημα..

11. Προαγοταν ποτε το ταλεντο και δεν γινεται τωρα?

12. διαφωνω,..η μουσικη ειναι στα καλυτερα της. Ο κοσμος ανεκαθεν δουλευε φιλε. Τα φραγκα χαλασαν την  μουσικη...Τωρα που δεν υπαρχουν-  επιτελους ακουμε κατι που εχει πραγματικο λογο υπαρξης.

13. Ουτε σε αυτο συμφωνω. Καλλιτεχνες ξεφυτρωνουν σαν τα μανιταρια. Αν ανοιξεις τις κεραιες σου..{κ πεταξεις τις παρωπιδες} ισως τους ανακαλυψεις κ εσυ.

Εντελως φιλικα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως ό,τι έγραψα είναι προσωπικές μου απόψεις.

 

Μάλλον έχω κουραστεί να ψάχνω πλέον...

Η μάλλον δεν εχω ακούσει και κάτι ιδιαίτερο για να αρχίσω να "ψάχνομαι" περισσότερο.

Αυτό το να "ψαχτείς" το ακούω συνεχώς, αλλά αυτά που μου προτείνουν τα άτομα που μου το λένε δεν με βοηθάνε και πολύ...

H PJ Harvey παρόλο που μ'αρέσει(δεν κοβω και φλεβα ομως) δεν μπορώ να πω πως είναι αρκετά μελωδική. Ίσως υπάρχει συγχυση στο τι είναι μελωδία. Εννοώ την μελωδική γραμμή που τραγουδιέται. Για παράδειγμα ο McCartney είναι πιο μελωδικός από τον Λέννον γιατί οι μελωδίες του έχουν περισσότερες αλλαγές και ειναι πιο ευρηματικές(δεν είναι υποκειμενική άποψη αυτό). Αυτό δεν σημαίνει πως είναι "καλύτερος" ή "χειρότερος".

Επίσης αν δεν υπάρχουν φράγκα δεν υπάρχει και κίνητρο στο να εξελιχθεί κάποιος, αυτό πιστεύω έγω. Σίγουρα υπάρχει το εσωτερικό κίνητρο της δημιουργίας και της έκφρασης, αλλά δεν υπάρχει το κίνητρο του να το εξελίξω λίγο παραπέρα.

Αυτά για σήμερα!

Πάω να ακούσω Beatles και swing.

Καλό απόγευμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, George Litos είπε

1. Δεν υπάρχουν πλέον λεφτά στην μουσική βιομηχανία λόγω ίντερνετ

2. Πολλοί βρίσκονται στον χώρο είτε γιατί είναι "ψωνια" ή για να ρίξουν γκομενάκια

3. Στην μουσική βιομηχανία βρίσκονται άτομα που φοβούνται να προωθήσουν καλλιτέχνες και τραγούδια με χαρακτήρα, πέραν της κλασικής σούπας. Στην πραγματικότητα όμως χάνουν λεφτά...

4. Οι άνθρωποι δουλεύουν και σπουδάζουν περισσότερο απ'ότι παλιότερα και απλά θέλουν να διασκεδάσουν τα σκ - δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την ποιοτητα της μουσικής που ακούνε..

5. Η εποχή μας είναι ξενέρωτη και δεν υπάρχει ιδιαίτερη έμπνευση. Κυριαρχεί ο ναρκισσισμός και ο εγωκεντρισμός. Οι άνθρωποι δεν ερωτεύονται πια. Και βασικά αυτό θεωρείται και αδυναμία. Μία βόλτα στο fb και το instagram το επιβεβαιώνει αυτό. Όλοι θέλουν να είναι αρεστοί και για να είναι αρεστοί θα πρέπει να είναι όπως όλοι οι άλλοι(τατουάζ, μπράτσα, duckface κλπ.κλπ.)

6. Η αλήθεια ειναι ότι η ροκ μουσική έχει γίνει λίγο γραφική και εκτός εποχής. Αυτό που λέμε "κλασική ροκ" είναι απλά η πιο εμπορική μορφή του είδους η επόχη έχει παλιώσει λίγο άσχημα πλέον.

7. Η βαρύτητα στην μουσική έχει περάσει από την μελωδία και την αρμονία στο ρυθμό. Αυτό συνέβει γιατί εχει πολυ ζητηση η χορευτική μουσική. Είναι αρκετά συνηθισμένος στην ποπ ο πολυρυθμικος ρυθμος 3:4 και τα τρίηχα στην ραπ. Και κανιβαλίζονται απ'όλους στον χώρο.

8. Οι αλτέρνατιβ καλλιτέχνες συνήθως δεν παράγουν ενδιαφέρουσες μελωδίες. Δυστυχως ειναι αληθεια.

9. Η πολιτικοποίηση της μουσικής εχει κάνει κακό και έχει δημιουργήσει κάποιες περίεργες αντιλήψεις περί του τι είναι τέχνη (Δεν θα αναλύσω εδω το τι ειναι τεχνη και τι δεν είναι, είναι πολύ μεγαλη συζητηση αυτό).

10. Το τι παράγεις έχει σχέση με το τι εχεις εκτεθει. Εαν εχεις μεγαλώσει με hip hop και Κιάμο, θα φτιάξεις κάτι ανάλογο.

11. Δεν προάγεται πουθενά το ταλέντο και η διαφορετικότητα. Είτε στο σχολείο είτε και στο πανεπιστήμιο μαθαίνεις απλά ό,τι σου δειχνουν στην τάξη. Δεν υπάρχει χρόνος για προσωπική αναζήτηση..

12. Γενικά δεν υπάρχει κίνητρο ούτε οικονομικό ούτε κοινωνικό στο να παράξει κάποιος κάτι πραγματικά καλό, συν του ότι δεν έχει χρόνο γιατι μπορει να δουλεύει 10 ωρες 6 μερες την εβδομαδα.

13. Όλα τα παραπάνω συν του ότι η κοινωνία σημερα δεν έχει έξτρα χρόνο και χρήμα και όλα είναι μία κατανάλωση εχουν σαν αποτέλεσμα να αντιμετωπίζεται η τέχνη ως κάτι άχρηστο.

 

Εγώ συμφωνώ και με τα 13 πάντως... :-) :-) Straight to the point που λεν και στο χωριό μου... :-) :-)

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου