Προς το περιεχόμενο

αυτoδιδακτος σε πιανο, υπαρχει ελπιδα?


ravachol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια

να εξηγησω, ειμαι αυτοδιδακτος σε κιθαρα.

παιζω σχεδον 5 χρονια. ειμαι 31 τωρα και ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο.

 

με τα τα χρονια μου βγαινει ολο και πιο πολυ η  επιθυμια για κλασικο πιανο.

υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω μονος μου? με καποια βιβλια εννοω.

ειναι αναντιστοιχο το επιπεδο δυσκολιας με το να εισαι αυτοδιδακτος στη κιθαρα?

να το δοκιμασω ή να ψαξω κατευθειαν για δασκαλο - ωδειο κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια

να εξηγησω, ειμαι αυτοδιδακτος σε κιθαρα.

παιζω σχεδον 5 χρονια. ειμαι 31 τωρα και ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο.

 

με τα τα χρονια μου βγαινει ολο και πιο πολυ η  επιθυμια για κλασικο πιανο.

υπαρχει περιπτωση να τα καταφερω μονος μου? με καποια βιβλια εννοω.

ειναι αναντιστοιχο το επιπεδο δυσκολιας με το να εισαι αυτοδιδακτος στη κιθαρα?

να το δοκιμασω ή να ψαξω κατευθειαν για δασκαλο - ωδειο κλπ?

 

εξαρτάται τους στόχους. Γιατί στο πιάνο μπορείς να παίξεις από του γιαλού τα βοτσαλάκια μέχρι ραχμάνινωφ. Αντίστοιχα οσο αυξάνεται η δυσκολία, αυξάνονται και οι ανάγκες εκμάθησης. Απο ένα επίπεδο και μετά χρειάζεται και εκπαιδευτικός με εξιδείκευση.

Με ωδείο/δασκαλο πάντως τα πράγματα είναι ευκολότερα, σωστότερα.

Χωρίς ωδειο/δάσκαλο γίνεται?

Ολα γινονται, ιδιαίτερα στην εποχή μας και αν υπάρχει θέληση και ένα επιπεδο αντίληψης...........

Αλλά νομίζω πως το ωδείο/δάσκαλος είναι η σωστή προσέγγιση στο πιάνο, στην πυγμαχία, στο μπάσκετ, στα πάντα.

 

Αν δε έχεις ταλέντο και είναι και καλός ο δάσκαλος..........

success story μετα

χαχαχχχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση

 

o σκοπος μου ειναι να μπορω καποια στιγμη να διαβαζω και να παιζω κομματια απο ερικ σατι σοπεν ντεμπουσι ραχμανινοφ ως χατζιδακι.

 

φανταζομαι οτι ολοι θα εχουν πιο ευκολα αλλα κ πιο απλησιαστα κομματια.

στη πρωτη κατηγορια φυσικα θα ηθελα να κοιταξω καποια στιγμη,

απλα να μπορω να τα παιζω χωρις να τα εκτελω :)

 

πιστευεις μπορω να παω σε ωδειο? λογω ηλικιας ρωταω (31 πλεον)

εχω την αισθηση οτι σε ωδειο κλασικου πιανου πανε κυριως μπομπιρες για αυτο κολαω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι να πηγαίνω ωδείο και να έχω συμμαθητή 45 χρονών. Και ξέρεις κάτι; Ήταν ο πιο συνειδητοποιημένος, αυτός που το ένιωθε περισσότερο από κάθε άλλο παιδί (ίσως γιατί ήταν και ο μόνος που πλήρωνε Ο ΙΔΙΟΣ τα δίδακτρά του!  ;D )

 

Βασικά το μάθηκα στο ωδείο είναι σαν ιδιαίτερο: εσύ, ο δάσκαλος και το πιάνο. Επιπλέον θα μπεις και σε τάξη θεωρίας (και εκεί θα είσαι "ο μεγάλος" αλλά δεν πειράζει).

 

Νομίζω ότι αν προχωρήσεις με ωδείο ή δάσκαλο μετά θα βλέπεις τους άλλους αυτοδίδακτους από μίλια μακριά. Απλά (όπως προφανώς φαντάζεσαι) θα πρέπει να κάνεις την σχετική υπομονή παίζοντας τα "βαρετά" μαθήματα του ωδείου - τα οποία όμως είναι και τα πιο σημαντικά γιατί αυτά θα βάλουν μια και καλή τα χέρια σου σωστά πάνω στο κλαβιέ.

 

Συνοπτικά, ένα έχω να σου πω: Καλή αρχή  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περσι γραφτηκα σε ωδειο για κιθαρα ηλεκτρικη στα 36 μου. Φετος προτιμησα να κανω ιδιαιτερα, καθως στο ωδειο η θεωρια προχωρα με ρυθμους ΒΟΑΚ. Και φυσικα δεν το μετανιωσα καθολου, και θα συνεχισω διοτι μετα απο καθε ιδιαιτερο γνωριζω πραγματα που δεν θα μπορουσα να τα καταλαβω διαβαζοντας ενα βιβλιο.

 

Αν εχεις υπομονη γραψου σε ωδειο. Θα την τεσταρεις στα σιγουρα.

 

Εαν δεν εχεις πολυ υπομονη, ξεκινα ιδιαιτερα ωστε να προχωρησεις πιο γρηγορα και πιο στοχευμενα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παιξεις ΚΛΑΣΣΙΚΟ πιάνο ΠΡΕΠΕΙ να πας σε ωδείο.

 

Δεν είναι μόνο το να μαθεις να διαβαζεις,που ετσι κι αλλιως θα το μαθεις πολυ πιο γρηγορα και σωστα στο ωδειο,ειναι ολη η ΤΕΧΝΙΚΗ του οργανου που πρεπει να σου γινει κτημα ωστε να μπορεσεις να προχωρησεις....

 

Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω εγω που ΔΕΝ παιζω κλασσικη μουσικη αλλα ειμαι "πολυοργανιστας και ερημοσπιτιστας"  ;D (παιζω κιθαρα,μπασο,ντραμς και πληκτρα) οτι η ΚΛΑΣΣΙΚΗ παιδεια που ειχα την τυχη να αποκτησω στο ΠΙΑΝΟ μου επιτρεπει ΤΕΧΝΙΚΑ να κανω πραγματα στα πληκτρα που ΔΕΝ μπορω να κανω στα αλλα οργανα  (οχι πως η μουσικη που με ενδιαφερει να γραφω και να παιζω απαιτει ιδιαιτερη τεχνικη αλλα κακα τα ψεμματα για να "γραψω" και να παιξω ενα σολο ή μια single note φραση  κιθαρας θελω τον 10πλασιο χρονο απο το να γραψω και να παιξω ενα σολο ή μια single note φραση πληκτροφορου οργανου)  .

 

Οι ΤΕΧΝΙΚΕΣ απαιτησεις της κλασσικης μουσικης ειναι ΤΕΡΑΤΩΔΕΙΣ (ειδικα αν θες να παιξεις αυτα που γραφεις οτι θες να παιξεις).

 

πιστευεις μπορω να παω σε ωδειο? λογω ηλικιας ρωταω (31 πλεον)

εχω την αισθηση οτι σε ωδειο κλασικου πιανου πανε κυριως μπομπιρες για αυτο κολαω.

 

Ενας απο τους ωραιοτερους πιανιστες που γνωριζω προσωπικα ειναι ενας φιλος του πατερα μου που  στα  60 του αγορασε ενα πιανο και γραφτηκε στο ωδειο για να παιζει αυτα που ακουγε τοσα χρονια (μανιωδης λατρης της κλασσικης μουσικης).....περιττο να σου πω οτι στα 85 που ειναι σημερα ειναι ενας ΘΑΥΜΑΣΙΟΣ πιανιστας (ασε που μου ειπε οτι το πιανο τον ΕΣΩΣΕ απο την γεροντικη ανοια και το Αλτσχαϊμερ που μαστίζει κληρονομικα την οικογενεια του).

 

Αν το θελεις λοιπον ΠΡΟΧΩΡΑ και μην κολλας πουθενα 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκ you guys , κατατοπιστικοτατοι

υπομονη υπαρχει οπως και χρονος ειναι η αληθεια

 

θα ψαξω να βρω ενα τιμιο οργανακι για το σπιτι και ενα ωδειο ή δασκαλο λοιπον.

το ζητημα ειναι οτι θα παει λιγο κορονα γραμματα σε αυτο αλλα αμα δε δοκιμασεις πως θα μαθεις:)

 

καλημερα σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματικά θέλεις να ασχοληθείς μην το ντρέπεσαι η φοβάσαι.

Ξεκίνησα στα 38 μου ξανά και για 8 μήνες είμουν αυτοδίδακτος,1 χρόνο τώρα κάνω μαθήματα με δάσκαλο σε ωδείο και νιώθω οτι με έχει βοηθήσει αρκετά στο παίξιμο μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου