Προς το περιεχόμενο

Η μαγεια του να παιζεις stereo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας ελευθερο χρονο χτες βραδυ και adventure spirit συνδεσα κιθαρα, πεταλιερα κλπ σε στερεο, σε δυο ενισχυτες, εναν marshall tsl και ενα fender hot rod deluxe. Χρησιμοποιησα pan delay (επαιζε αριστερα-δεξια στα 400ms περιπου) ενω συνδεσα το boss ce2 στον ενα μονο ενισχυτη (ο ενας ειχε chorused σημα ενω ο αλλος επαιρνε μονο το "dry" σημα της κιθαρας με το pan delay).

 

Ω του θαυματος...........ειμαι σιγουρος οτι δεν ανακαλυψα τον τροχο, μια και πολλοι κιθαριστες το εχουν αυτο στα live setup τους αλλα ακομα δεν μπορω να συνελθω απο το ποσο γεματος, fat, και 3d ηταν ο ηχος.....πραγματικα αλλος κοσμος...... 8) 8) 8) 8) Απιστευτη διαφορα, τετοια που αμεσως χαρηκα στην ιδεα να το χρησιμοποιησω live για να προσγειωθω αμεσα συνειδητοποιωντας οτι απλα δεν παιζει να μπορεσω να κανω σε Ελληνικο club mic σε δυο ενισχυτες ( και να τους κουβαλησω επισης).....Οι lead γραμμες ακουγονταν 3πλασιες σε ογκο ενω παιζοντας με το delay (ειδικα κανοντας κακη απομιμηση του B.May στο Brighton Rock....(απιστευτη χρηση του delay) η δοκιμαζοντας τη τυχη μου ως the edge) το αποτελεσμα ηταν αφανταστα πιο διασκεδαστικο σε σχεση με το εως τωρα mono παιξιμο μου. 8) 8) 8) 8)

 

Και ερχομαι στο ερωτημα μου.....δεδομενου οτι το παραπανω το εκανα με πεταλιερα που ειχε left/right output κατι που δε συμβαινει με τα περισσοτερα πεταλακια υπαρχει καποιος τροπος να σπλιταρω το σημα απο τη κιθαρα μου (οταν χρησιμοποιω απλα πεταλακια (τα περισσοτερα παλια) και οχι την πεταλιερα )ωστε σε καποια σημεια της αλυσιδας να σπλιταρω το σημα και να το στελνω κατα βουληση αριστερα η δεξια?(στον εναν η στον αλλον ενισχυτη???)

 

Και ενα επιπλεον ακαδημαικο ερωτημα...............ποσοι απο εσας εχετε live στερεο setup?????

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω παιζω με δυο ενισχυτες οι οποιοι παιρνουν σημα απο ενα splitter(jam 8) ) και γεμιζουν με short delay απο μια φετα μεσω send return,επισης εχω και το Headrush onboard αλλα οχι για panning αλλα για επιπλεον delaying για solo ας πουμε και λοιπα,ετσι κανω προβα εδω και 2 μηνες,κατεβαινω και σε Live σε μια βδομαδα για πρωτη φορα ετσι, ειδομεν αν και δεν περιμενω να βαλουν και δευτερο μικροφωνο,δεν ξενερωνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε live το βρίσκω πρακτικά αδύνατο, στο studio παίζω stereo εδώ και 1,5 χρόνο. Η χαρά του ping-pong delay, τί να λέμε!

 

Για το σπλιτάρισμα σε πετάλια δεν έχω ιδέα. :|

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ μια φορά που έπαιξα στην πρόβα με 2 ενισχυτές (τελείως διαφορετικούς μεταξύ τους όμως...Hot Rod Deluxe και VOX AD30VT) μετά από λίγη ώρα άρχισα να ζαλίζομαι από αυτό το 3D που λέτε...

Ένιωσα κάτι σα να ναυτία ειλικρινά...

 

Ίσως δεν τους είχα ρυθμίσει καλά, ίσως η θέση που τους είχα...Δε ξέρω...

:roll:

 

Ίσως το ξαναδοκιμάσω κάποια στιγμή ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτ'τους εντελώς στην ευθεία να κοιτάνε τους υπόλοιπους, να ξεράσουν εκείνοι!

 

Σοβαρά τώρα, στο studio που παίζουμε οι ενισχυτές είναι δίπλα-δίπλα κοιτώντας την άλλη πλευρά στης αίθουσας, και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Όταν το πρωτοδοκίμασα ο pastelius και ο drummer μας με κοιτάγανε λες και ξαφνικά βγάλανε και τρίτο αυτί...

 

Α, και πού'σαι κυρ-Ηλία...Ρύθμισε τους διαφορετικά τον καθέναν...εκτός κι αν δεν είναι η ηλικία σου για...νεωτερισμούς :wink: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date=' και πού'σαι κυρ-Ηλία...Ρύθμισε τους διαφορετικά τον καθέναν...εκτός κι αν δεν είναι η ηλικία σου για...νεωτερισμούς :wink: :lol:[/quote']

 

[με τρεμάμενη φωνή] εεεενταάαααξεεειιι παιδάαακι μουυυυ [/με τρεμάμενη φωνή]

 

LP_90years.jpg

 

:lol: :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρούλα με τον Les Paul είσαι ρε; (Έκλεισε τα 91 τον Ιούνιο ο κορακοζώητος).

 

Respect στα περήφανα γηρατειά... :mrgreen: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι το ύφος του Μήτσου στο Luna όταν πρό ετών εχω σκάσει για live και κουβαλάω έναν Boogie Rocket (για τα lead), έναν Crate VC30 για τα clean/crunch,και περίπου 10 πεταλάκια.... !! :lol: (Aαααχχ, τα κουράγια της νιότης... :D )

 

Σοβαρα τώρα, τα multi amp set up είναι πραγματικά αποκάλυψη, ειδικά όταν εχεις βρεί αυτό που πραγματικά σου κάνει,και ταιριάζει στον ήχο της μπάντας που παίζεις.

Και ερχομαι στο ερωτημα μου.....δεδομενου οτι το παραπανω το εκανα με πεταλιερα που ειχε left/right output κατι που δε συμβαινει με τα περισσοτερα πεταλακια υπαρχει καποιος τροπος να σπλιταρω το σημα απο τη κιθαρα μου (οταν χρησιμοποιω απλα πεταλακια (τα περισσοτερα παλια) και οχι την πεταλιερα )ωστε σε καποια σημεια της αλυσιδας να σπλιταρω το σημα και να το στελνω κατα βουληση αριστερα η δεξια?(στον εναν η στον αλλον ενισχυτη???)

 

 

Όταν μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω, απλά χρησιμοποιώ ένα line selector της Boss, ή ένα απλο AB box για να linkάρω τους ενισχυτές, και νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο όταν χρησιμοποιείς παραπάνω απο έναν ενισχυτή :wink:

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μου δίνεται η ευκαιρία να το κάνω' date=' απλά χρησιμοποιώ ένα line selector της Boss, ή ένα απλο AB box για να linkάρω τους ενισχυτές, και νομίζω πως κάτι τέτοιο είναι απαραίτητο όταν χρησιμοποιείς παραπάνω απο έναν ενισχυτή :wink:[/quote']

 

Αντί για το Α/Β box δε γίνεται να χρησιμοποιηθεί η 2η έξοδος από ένα stereo πεταλι ? (Ελπίζω να μη ρωτάω βλακείες...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς !

Απλά έτσι δεν έχεις "απόλυτο" έλεγχο... 8)

 

Και δεν μπορείς να......

σπλιταρω το σημα και να το στελνω κατα βουληση αριστερα η δεξια?(στον εναν η στον αλλον ενισχυτη???)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου