Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενω το πουλαω,αρχιζω να αλλαζω γνωμη και λεω αν το κρατησω να του δωσω δευτερη ζωη.υπαρχει λοιπον καποιος ο οποιος να διαθετει η να ξερει να μου πει που θα βρω expansion cards για το οργανο αυτο?

οι καρτες ειναι οι εξης.1)EXIDO 2)EXDGO 3)ASIB1

καθως και μνημες 1)EXFLM 2χ4mb=8mb 2)dram simms 70ns 2χ32mb=64mb.(αυτες φανταζομαι στο εμποριο)

an καποιος εχει και πουλαει καποια απο τα παραπανω ας μου πει και τιμες

εχει καποιος διαφορους ηχους κυριως λαικους για το συγκεκριμενο οργανο?

σκεφτηκα και το αλλο.να αγορασω ηχους σε cd h dvd να τους περασω στο pc και απο εκει δισκετα kai φορτωμα στο οργανο.εστω και λιγους καθε φορα,αν φυσικα χωρεσουν σε δισκετα.αν εβρισκα την επεκταση του sampler θα ηταν πολυ ευκολο αυτο.τι λετε εσεις περιμενω γνωμες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το συγκεκριμένο όργανο σαν Workstation/Sampler είναι παρωχημένο σε σχέση με τις δυνατότητες και τις ευκολίες που περιέχουν τα σημερινά του είδους του.

 

Η διαδικασία του sampling ή απλά του Loading δειγμάτων σε προγενέστερα όργανα (βλέπε Korg Trinity κλπ) είναι πολλές φορές δύσκολη και βασανιστική για τον απλό λόγο ότι τα μέσα αποθήκευσης εκείνης της εποχής ήταν το γνωστό Floppy Disk και κάποιες συσκευές SCSI. Στην πρώτη περίπτωση ο μέγιστος όγκος πληροφοριών που μπορείς να μεταφέρεις είναι 1.44ΜΒ ένω στη 2η αν δεν έχεις ήδη, δύσκολα θα μπορέσεις να βρεις συσκευή SCSI καθώς και τρόπο να το συνδέσεις με σημερινούς υπολογιστές.

 

Όλα τα παραπάνω με την προϋπόθεση ότι έχεις τις επεκτάσεις που χρειάζεται το όργανο για να φορτώσεις, να αναπαράγεις ή να γράψεις δικά σου δείγματα. Εσύ λοιπόν που δε διαθέτεις τίποτα από όλα δε νομίζεις ότι θα δυσκολευτείς πολύ να βρεις επεκτάσεις που έχουν σταματήσει τόσα χρόνια απ'την παραγωγή; Αν τις βρεις θα τις χρυσοπληρώσεις λόγω σπανιότητας και αν τελικά τις αποκτήσεις θα παιδευτείς πολύ για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θες.

 

Το μόνο που μπορείς να εκμεταλευτείς από το όργανο είναι το Physical Modelling που διαθέτει που, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι λίγο. Στη θέση σου δε θα το πουλούσα (επειδή έτυχε να έχω παρακολουθήσει την αγγελία σου καθώς και το θέμα με το Tr, δεν είναι κρίμα να το σκοτώσεις για τόσα λίγα χρήματα;), θα το κρατούσα και θα δούλευα πολύ τους ήχους πάνω στο Physical Modelling για να μου έμενε ως σολιστικό όργανο (Η συγκεκριμένη μηχανή σύνθεσης έχει άπειρες δυνατότητες, απίστευτα φυσικά αποτελέσματα άλλα λίγο παίδεμα στον προγραμματισμό), Θα έπαιρνα και ένα Tr όσο φθηνότερα μπορούσα, ενδεχομένως και μεταχειρισμένο, με EXB-SMPL και 64 Μνήμη και θα έκανα τη ζωη μου εύκολη.

 

Απορώ γιατί θες τόσο πολύ να πουλήσεις το όργανο.

 

Επίσης θα βοηθούσα αν μας έλεγες με τι είδος μουσικής ασχολείσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου συμφωνω για οσα ειπες.σιγουρα το modeling καθως και οι αλλες μεθοδοι συνθεσεις θα αποδωσουν πολλα περισσοτερα αλλα δεν τις δουλεψα ισως οσο επρεπε.ξερεις μπορει ο προγραμματισμος καμια φορα μπορει να ειναι ιδιατερως πολυπλοκος και θελει επιμονη και υπομονη.ακομα και το korg να παρω δεν ειναι σιγουρο οτι θα το ψαξω πολυ αν με καλυψει το ετοιμο υλικο.

 

αμ δεν θελω και τοσο οσο νομιζεις να το δωσω....αλλα ειναι μεγαλο το βαρος χωρα ισα ισα στο αυτοκινητο και στο δωματιο αλλα το κυριοτερο δεν ειχα πολλα χρηματα μετρητα για το korg και υπολογιζα στην πωληση του προς αποκτηση του αλλου.μακαρι να μπορουσα να του δωσω ξανα ζωη,αλλα το ατιμο κανει για μεγαλες ορχηστρες και studio και οχι τοσο για ταβερνες και μικρους χωρους....

 

η μουσικη που ασχολουμαι την τελευταια 5ετια επαγγελματικα ειναι λαικο-ρεμπετικο-δημοτικο.και παιζω με μια ορχηστρα ακριβως αυτου του ρεπερτοριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα αν δεν έχεις χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς επί της ουσίας με αυτά τα όργανα δε θα μπορέσεις ποτέ να εκμεταλευτείς τις τεράστιες δυνατότητες που έχουν. Κατανοητό. Δεν έχεις πολλές απαιτήσεις από τον ήχο σου οπότε επαναπαύεσαι στο έτοιμο υλικό.

 

Πράγματι το Korg Tr θα σε βολέψει και θα σου προσφέρει όλα αυτά που ζητάς λόγω της ευχρηστίας του και των έτοιμων ήχων.

 

Στη βάση που θέτεις την κουβέντα, πράγματι ίσως να μη σου χρειαστεί ξανά το ΕΧ5 όμως επειδή είμαι κάτοχος παλαίοτερων οργάνων που στην εποχή τους πρωταγονιστούσαν και λυπάμαι τώρα να τα σκοτώσω για 300-400Ε, προτιμώ να τα έχω σπίτι απ'το να τα "χαρίσω".

 

Τέλος, δε θα συμφωνήσω στο "κάνει για μεγάλες ορχήστρες και studio" γιατί κανένα όργανο δεν μπορείς να πεις οτι προορίζεται για μία κατάσταση ή ένα χώρο. Οι απαιτήσεις σου καθορίζουν που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Αν είχες καλούς ήχους στο ΕΧ5 ας πούμε δε θα το έπαιρνες σε πανηγύρι;; ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανηγύρι!!!!?????????!!!!!!!!!

 

Τι είναι αυτά τα λόγια εδω μέσα?

Και μετά έλεγες για μένα που έλεγα για τα πιάνα του Μ1!!!

 

Υποκριτή!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρε yamaha μου τωρα που δεν σε πουλαω σκεφτομαι να προσπαθησω να φτιαξω κανεναν σολο ηχο και να του δωσω 2η ζωη.τι λετε και εσεις απο το να το διωξω για τοσα λιγα λεφτα.θυμαμαι πριν απο χρονια χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια ειχα φτιαξει ενα κλαρινο ρε παιδια τι ηταν αυτο.......σαν να κουγες πραγματικο για να μην πω καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δουλέψει με Advanced Wave Memory, δεν ξέρω καν τη θεμελιώδη "αρχιτεκτονική" της οπότε δεν έχω κάποιο σχόλιο πάνω σε αυτό. Απλά υπέθεσα το προφανές και ανέφερα VL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μια ερευνα στο ιντερνετ θα δεις την αρχιτεκτονικη AWM .ειναι η γνωστη αφαιρετικη μεθοδος συνθεσης που εχουν ενα σωρο synth με μικρες διαφορες φυσικα.ακομα και το korg που παιρνω εχει ιδια αρχιτεκτονικη με το yamaha.απλα να ξερεις την διαφορα την κανουν τα δειγματα καθως και ο τυπος των μερων.π.χ φιλτρα εχουν και τα 2 με την ιδια αρχιτεκτονικη ,δεν σημαινει ομως οτι εχουν και το ιδιο αποτελεσμα....αφου ειστε κολλημενοι με korg-roland πως θα δουλεψετε την awm.πλακα κανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου