Προς το περιεχόμενο

Yamaha MM6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούργιος στο noiz αν γράφω σε λάθος σημείο sorry.

Θέλω Να πάρο ένα synth και σκέφτομαι για το μς τις yamaha.Περιμένω γνώμες σας και θα θελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος να μου πει αν στο μς μπορούμε να βάλουμε άλλους ηχους εκτος από αυτούς που έχει ήδη.Δηλαδή να βάλω λαϊκούς ηχους γιατί πιο πολύ με ενδιαφέρει για live.Thanks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο Noiz φίλε! Sε παρακαλώ στο εξής να γράφεις ελληνικά καθώς τα greeklish απαγορεύονται από τους κανονισμούς του forum. ;)

 

Όσο για το MM6, μάλλον δεν κάνει για αυτό που θέλεις. Αφενός δεν γίνεται να περάσεις νέους ήχους (απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον) και αφετέρου οι δυνατότητες επέμβασης στους preset ήχους είναι λίγες και περιορισμένες κυρίως σε real-time αλλαγές.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως για σιγουριά να ρωτήσεις στο Νάκα, αν το φέρνουν σε έκδοση GR ή αν μπορούν εκείνοι να σου βάλουν ήχους?

Σε άλλες εταιρίες πάντος γίνετε, βλ.Roland. πχ Ε-09, Ε-09OR, E-09GR κλπ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.Συγνώμη για τα greeklish δεν το ήξερα.Σας ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.Eκτος απο Roland πιο άλλο synth θα μου προτέινατε που να μπορώ να περνάω αλλους ηχους για χρήση live που το χρειάζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα. Πρέπει να μας πεις περίπου τι ποσό διαθέτεις ώστε να μπορούμε κι εμείς  με τη σειρά μας να σου προτείνουμε το ανάλογο synth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγού μπορείς να δώσεις τόσα χρήματα γιατί δεν πάς σε κάτι classic για λαικό όπως το m50?;Πωλούνται πλέον πολύ καλοί ήχοι για αυτό.Δηλαδή γύρω στα 900-950€ το όργανο και κανά 200άρι τους ήχους(έχω δει μέχρι και 400€το ίδιο σετ)και είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα. Παρ'όλο που το MM6 είναι ωραίο όργανο, πολύ φοβάμαι οτι δεν θα σε βολέψει καθόλου. Εκτός του οτι δεν έχει ελληνικούς ρυθμούς και ο Νακας δεν φέρνει κάποια ειδική έκδοση με ελληνικά στύλ, οι 16 νότες πολυφωνία που έχει φοβάμαι οτι θα σε περιορίσουν πολύ.

 

Απο τη στιγμή που διαθέτεις ενα πολύ καλό ποσό για την αγορά keyboard, μπορείς κάλλιστα να βρείς ένα keyboard με πολύ καλύτερα specs. Εδώ όμως πρέπει να σε ρωτήσω εάν θέλεις arranger keyboard (για να παίζεις live και να έχεις έτοιμα ακομπανιαμέντα) ή εάν θέλεις synthesizer για να φτιάχνεις εσύ ήχους.

 

Εάν θέλεις arranger keyboard, τότε θα σε συνεβούλευα να κοιτάξεις και τα PSR της Yamaha. Νομίζω υπάρχει ένα μοντέλο που λέγεται Oriental και έχει πολλούς ρυθμούς που θα σε ενδιαφέρουν. Επίσης, πρίν απο 3 χρόνια, ήθελα κι εγώ ελληνικούς ρυθμούς για το Clavinova μου. Πήγα στο κεντρικό κατάστημα του Νάκα και μου έδωσαν δωρεάν ένα floppy με όλους τους ελληνικούς ρυθμούς που έχουν βγεί για Yamaha. Τέλος, θα έριχνα και μια ματιά στο Korg PA. Το άκουσα live προχθές με ελληνικούς ρυθμούς και είχε πολύ ωραία απόδοση.

 

Εάν, απ'την άλλη θέλεις synth, τότε πολύ κοντά στο ΜΜ6 είναι το ΜΟ6 το οποίο έχει κιόλας ήχους απο το κορυφαίο synth της Yamaha, το Motif, και έχει 32 νότες πολυφωνία. Στο κεντρικό κατάστημα του Νάκα μπορείς να το δείς και να το δοκιμάσεις εάν θέλεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα λίγο. Απλώς πρίν απο 2 μήνες κι εγώ έψαχνα το ΜΜ8 (το 88πληκτρο ΜΜ6) και το απέρριψα λόγω πολυφωνίας και κακής ποιότητας ήχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου