Προς το περιεχόμενο

Yamaha MM6


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kalispera se olous.Eimai kenourgios sto noiz an grafo se lathos simeio sorry.

Thelo Na paro ena synth kai skeftomai gia to mm6 tis yamaha.Perimeno gnomes sas kai tha thela na rotiso an kserei kapios na mou pei an sto mm6 mporoume na valoume allous ixous ektos apo aytous pou exei idi.Diladi na valo laikous ixoys giati pio poli me endiaferi gia live.Thanks...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα και παλι σε ολους.Λοιπον εριξα μια ματιά σε καταστήματα του Νάκα σήμερα (άσχετοι πωλητές οι περισσότεροι τεσπα) αρα απο yamaha δεν μου κάνει καποιο.Απο τι καταλαβα καποια πράγματα απο σας εδώ μαλλον μου κάνει το korg pa500 που απο τι ειδα εχει και ελληνικους ηχους/ρυθμους.Αρα μπορώ να εχω κομπανιαμέντα και να περνάω ήχους και ρυθμούς που θέλω.

Εσείς τι λέτε μου κανει?Περιμένω γνώμες σας.Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να διαχωρίσουμε λίγο τα πράγματα. Το mm6 που προτεινες είναι synthesizer που σημαίνει ότι μπορείς να επέμβεις στον κάθε ήχο ξεχωριστά και δεν μπορείς να παίξεις με αυτό ρυθμούς που να συνοδέυονται με ακκοπανιαμέντα που θα ελέγχεις εσύ. Το arranger keyboard, όπως είναι το PA500 κ.α, δε σου επιτρέπει να επέμβεις στον κάθε ήχο ξεχωριστά αλλά σου επιτρέπει να παίξεις ρυθμούς, ακόμη και να κατασκευάσεις δικούς σου, αυτό βέβαια για να γίνει θα πρέπει να το έχει το εκάστοτε όργανο σαν επιλογή. Δηλαδή ένα πολύ φθηνό όργανο δεν μπορεί να το κάνει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια υπάρχουν arrangers στις πιο υψηλές κατηγορίες τιμής, στα οποία όχι μόνο μπορείς να κατασκευάσεις προσωπικούς ρυθμούς και ήχους, αλλά έχουν και sampler/sample player με το οποίο μπορείς να εισάγεις τα δικά σου δείγματα ήχων. Παραδείγματα το Korg Pa2X Pro και το Yamaha Tyros 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΜΜ6 και το ΜΜ8, είναι μιά μεγάλη "απάτη" της Yamaha με τον υπότιτλο "Mini motif" και "my first synth". Σε βλέπω για Korg PA καρφωτό...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα ήθελα να πώ και εγώ κάτι εδώ πέρα.Έχω το MM6 της Yamaha και βρίσκω ότι είναι πολύ καλό όργανο αλλά το βλέπω σαν υβρίδιο synth-arranger.Δυστυχώς η Yamaha δεν μας τα είπε καθόλου καλά,διότι το παρουσίαζε ώς mini motif αλλά τελικά είναι Mini psr με ήχους motif.

Έχει επεξεργασία ήχων αλλά πολύ απλά πράγματα,σχεδόν τίποτα.Έχει αυτόματους ρυθμούς αλλά και αυτοί είναι πολύ μάπα σε σχέση με τα γνήσια arranger.Το μόνο που πραγματικά αξίζει είναι κάποιοι από τους ηχους του οι οποίοι προέρχονται από την σειρά Motif.

Οπότες φίλε DjNightmare, ξέχνα το MM6 και πάρε κανένα korg ή roland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

εκτος αν ψηνεσαι για MO6... αν και δεν θα βρεις πολλα απο λαικο ηχο..και δεν εχεις ρυθμος(φτιαχνεις κατι περφομανς με ρυθμου αλλα χαλαρα) απο ηχο σκιζει ομως.

θα επερνα κανα korg PA και εγω στην θεση σου. pa800 θα προτημουσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου