Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ένταση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Έχω ένα προβληματάκι κάνω μίξη ένα κομμάτι στο Cubase και όταν το κάνω export είναι σε πολύ χαμηλή ένταση ενώ στο πρόγραμμα μέσα είναι στα όρια.

Το βάζω στο cool edit αλλά και εκεί η κυμματομορφή είναι φυσιολογική και δεν μπορώ να την αυξήσω γιατί θα πικάρει.

Τι μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κομπρεσάρεις.

Πειραματίσου με τους κομπρέσορες και βρες κάποιες ρυθμίσεις που σου κάνουν. Μπορείς να βρεις και στα άρθρα νομίζω κάποια εισαγωγικά.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κομπρεσάρεις.

Πειραματίσου με τους κομπρέσορες και βρες κάποιες ρυθμίσεις που σου κάνουν. Μπορείς να βρεις και στα άρθρα νομίζω κάποια εισαγωγικά.

Θα το τσεκάρω ευχαριστώ, αν ξέρει κάποιος άλλος κάτι άλλο ευπρόσδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όταν το κάνω export είναι σε πολύ χαμηλή ένταση ενώ στο πρόγραμμα μέσα είναι στα όρια.

 

τι εννοεις ΑΚΡΙΒΩΣ "χαμηλη ενταση" & "μεσα στα ορια"?

 

επισης τι εννοεις "πικαρει"? (ξεπερναει τα 0 db?)

 

αν κανεις σωστα το export πρεπει η ενταση του exported track  να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια με αυτη που εχεις μεσα στο cubase αλλοιως κανεις κατι λαθος

 

στο cool edit γιατι το βαζεις? :o

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις ΑΚΡΙΒΩΣ "χαμηλη ενταση" & "μεσα στα ορια"?

 

επισης τι εννοεις "πικαρει"? (ξεπερναει τα 0 db?)

 

αν κανεις σωστα το export πρεπει η ενταση του exported track  να ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια με αυτη που εχεις μεσα στο cubase αλλοιως κανεις κατι λαθος

 

στο cool edit γιατι το βαζεις? :o

Κάνω κανονικά επεξεργασία στο cubase, σε φυσιολογική ένταση και χωρίς να πικάρει.

Όταν το κάνω export η ένταση που έχει σε σχέση με άλλα κομμάτια είναι αρκετά χαμηλή.

Για να ανεβάσω την ένταση γιατί δεν θέλω κάθε φορά που το ακούω να πειράζω το volume μπαίνω στο cubase και το τσιτάρω, αλλά εκεί όπως είναι λογικά χάνετε η ποιότητα και καμιά φορά πικάρει.

Σκέφτηκα να μπω στο cool edit αν γίνετε να δώσω ένταση από εκεί αλλά και εκεί δεν έχει περιθώρια.

Η ένταση του exported track είναι η ίδια με αυτή στο cubase που είναι πάλι χαμηλή αλλά νομίζω ότι από τα sequencers βγαίνουν γενικά χαμηλά σε ένταση τα mix γι αυτό θέλουν και mastering αν δεν κάνω λάθος.

Παίζει να έχω κάνει καμιά πατάτα ή να μου έχει ξεφύγει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε χρειαζεσαι εναν limiter στο master bus διαβασε πως τους χρησιμοποιουμε στα αρθρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε χρειαζεσαι εναν limiter στο master bus διαβασε πως τους χρησιμοποιουμε στα αρθρα.

Οκ ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου