Προς το περιεχόμενο

Fretboard ebonizing


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Πριν λιγο καιρο ειχα διαβασει οτι ο εβενος που χρησιμποιουν για τις ταστιερες πλεον δεν ειναι μαυρος αλλα εχει το φυσικο χρωμα του ξυλου και απλα μαυριζει με ενα ειδος μπογιας.Ειχα δει παλια σε ενα site να κανουν κατι αντιστοιχο και σε rosewood ταστιερες αλλα δεν μπορω να το βρω.

 

Γνωριζει κανεις  αν υπαρχει τροπος να γινει κατι τετοιο σε μια rosewood ταστιερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε να σου πω 2 λόγια, είμαι επιπλοποιός στο επάγγελμα 40 χρονια. εμενα δεν θα μπορούσαν να με ξεγελάσουν.1 ο καλός έβενος δεν έχει πόρους 2 είναι τόσο σκληρός που το καταλαβαίνεις από την αφή, 3 αν προσπαθήσεις να τον γρατζουνίσεις με κάτι αιχμηρό θα δεις ότι είναι δύσκολο "να χαραξει", 4 η "τριανδαφυλλια" έχει πολλά νερά και πόρους για να την βάψουν, πρέπει να έχεις "τεραστιο" πρόβλημα στα ματια για να την πατήσεις.

 

edit : γραφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίταξε να σου πω 2 λόγια, είμαι επιπλοποιός στο επάγγελμα 40 χρονια. εμενα δεν θα μπορούσαν να με ξεγελάσουν.1 ο καλός έβενος δεν έχει πόρους 2 είναι τόσο σκληρός που το καταλαβαίνεις από την αφή, 3 αν προσπαθήσεις να τον γρατζουνίσεις με κάτι αιχμηρό θα δεις ότι είναι δύσκολο "να χαραξει", 4 η "τριανδαφυλλια" έχει πολλά νερά και πόρους για να την βάψουν, πρέπει να έχεις "τεραστιο" πρόβλημα στα ματια για να την πατήσεις.

 

τα ξερω ολα αυτα φιλε μου. Εχω τρεις κιθαρες με εβενο ταστιερα και η υφη του εβενου δεν εχει καμια σχεση με το rosewood. Δεν ξερω αν ο εβενος απο την φυση του ειναι ετσι μαυρος ή τον μαυριζουν στη συνεχεια (εχω δει  κατι  μπουζοκομπαγλαμαδες με εβενο ταστιερα αλλα το χρωμα της ταστιερας ηταν πιο ανοιχτο και απο τo rosewood) αλλα απο την υφη και μονο καταλαβαινεις τη διαφορα.

 

Εγω απλα ρωτησα αν γινεται με καποια βαφη να μαυρισεις το rosewood  για να μοιαζει (οπτικα) με  εβενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον δεν ειναι τριανταφυλλια το rosewood! Παλλισανδρος λεγεται Ελληνιστι (κοτζαμ επιπλοποιος δεν το ξερεις βρε?)

 

Απο δω μπορεις να δεις και να αγορασεις το χρωμα που λες :

http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Colors,_tints,_and_stains/Black_Fingerboard_Stain.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rosewood στα ελληνικα λεγεται ειτε παλισανδρος ειτε τριανταφυλια..παλισανδρος ειναι το ονομα του δεντρου, τριανταφυλλια ειναι το ονομα που δωθηκε στη συγκεκριμενη ξυλεια λογω της μυρωδιας που εχει κατα την κατεργασια. Και τα 2 σωστα ειναι, οπως και στα αγγλικα μπορεις εκτος απο rosewood να το πεις και palisander.

 

Ο εβενος εχει παντοτε σκουρο χρωμα (τουλαχιστον οι ποικιλιες που χρησιμοποιουνται στην οργανοποιεια). Υπαρχουν μερικες ποικιλες που εχουν πιο "ξανθα" stripes μεσα αλλα ειναι παντοτε σκουρος. Αν ειδες κατι που ειναι πιο ανοιχτο και απο rosewood, θα ελεγα οτι πιθανοτατα ΔΕΝ ειναι εβενος.

 

thirty five καλως ηρθες, μια παρακληση μονο απο δω και στο εξης, οχι greeklish :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου