Προς το περιεχόμενο

Fender Strat Deluxe ή Fender Deluxe HSS ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή θα προβώ άμεσα στην αγορά μιας Fender Strat Deluxe κοιτώντας στα καινούρια μοντέλα είδα πως κυκλοφορεί και η HSS με έναν διπλό και δύο μονούς.

Προτείνετε την συγκεκριμένη υλοποίηση ή να πάω στην κλασική;

Να πω πως δεν είχα δυνατότητα να την ακούσω γι'αυτό και αναμένω συμβουλές όσων έχουν πιάσει και τις δύο στα χέρια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HSS Δαγκωτό. Είναι πολύ πιο ευέλικτος ο συνδυασμός αυτός καθώς θα έχεις και τον κλασσικό στρατ ήχο με τον single coil neck μαγνήτη και πιο γεμάτο και γκαζάτο ήχο απο τον humbucker στη bridge θέση. It's a win - win situation!  ;D

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται βέβαια και τι παίζεις.

 

ας πουμε εγώ προτιμώ μονό μαγνήτη και στη θέση bridge.

 

Ένα "κακό" της HSS ειναι η δυσανάλογη διαφορά στο output οταν αλλάζεις απο μονο σε διπλό.

 

Ένα ακομα κακό ειναι οτι στη θέση 2 (κλασσικοτατη θεση για στρατ ηχο) το αποτέλεσμα δε θα ειναι τοσο καλό στην HSS όσο στην SSS γιατί η θεση 2 παιζει και με τον bridge και με τον middle, μονο που επειδη ο πρωτος ειναι διπλός, το ενα πηνιο του που συνεργαζεται για τη θεση 2 ειναι πιο ασθενικο απο ό,τι αν ηταν καθαρό μονό.

 

όλα αυτά βεβαια ειναι ψιλά γράμματα μπροστά στον παράγοντα τι μουσική παιζεις ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται βέβαια και τι παίζεις.

 

ας πουμε εγώ προτιμώ μονό μαγνήτη και στη θέση bridge.

 

Ένα "κακό" της HSS ειναι η δυσανάλογη διαφορά στο output οταν αλλάζεις απο μονο σε διπλό.

 

Ένα ακομα κακό ειναι οτι στη θέση 2 (κλασσικοτατη θεση για στρατ ηχο) το αποτέλεσμα δε θα ειναι τοσο καλό στην HSS όσο στην SSS γιατί η θεση 2 παιζει και με τον bridge και με τον middle, μονο που επειδη ο πρωτος ειναι διπλός, το ενα πηνιο του που συνεργαζεται για τη θεση 2 ειναι πιο ασθενικο απο ό,τι αν ηταν καθαρό μονό.

 

όλα αυτά βεβαια ειναι ψιλά γράμματα μπροστά στον παράγοντα τι μουσική παιζεις ;)

 

Σωστος ο Ηρακλης

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης να προσθέσω ότι η hss έχει το LSR roller nut ενώ η sss όχι(τώρα γιατί η μία έχει και η άλλη όχι μου φαίνεται περίεργο...)

 

Αυτό με το output δεν ισχύει γτ οι δύο μονοί δεν είναι οι ίδιοι με αυτούς της sss αλλά είναι Wound extra hot σύμφωνα με τη φέντερ πάντα...

 

Επίσης στην hss έχεις και split coil επιλογές οπότε και πιο πολλούς ήχους.

 

Ψηφίζω hss!! ;D ;D

 

A,και αν θέλεις να αλλάξεις μαγνήτες είναι τρομερά εύκολο ακόμα και να βάλεις humbucker στη νεκ θέση μιας και η hss έχει Η-S-H routing κάτω από το pickguard ;)

 

ΕDIT: Για τις αμερικάνικες δε μιλάμε?Ήτοι american deluxe?Γιατί αν είναι οι απλές deluxe δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γτ δεν έχω παίξει με κάποια από τις 2! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγω συμφωνω με τον Ηρακλή.

 

 

Fender deluxe strat τί εννοείς?

deluxe player? american deluxe? deluxe lone star? κλπ... ???

 

 

Προς mike G:

 

Προφανως lsr nut δεν εχει η sss για να διατηρησει τον κλασσικο ηχο στρατ.

Οσο για το output ο διπλος στη γεφυρα χαλαει τον κλασσικο ηχο στη θεση δυο οπως πολυ σωστα ειπε και φιλος Ηρακλης και γενικοτερα ο ηχος ειναι λιγο πιο μουντος- dark να το πω επειδη το ποντεσιομετρο του volume ειναι 500kOhm και οχι 250 οπως ειναι στην sss.

Νομιζω οτι και η sss εχει hsh routing.

 

Τελως παντων πρωτα πρεπει να μαθουμε τι μουσικη παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης να προσθέσω ότι η hss έχει το LSR roller nut ενώ η sss όχι(τώρα γιατί η μία έχει και η άλλη όχι μου φαίνεται περίεργο...)

 

Αυτό με το output δεν ισχύει γτ οι δύο μονοί δεν είναι οι ίδιοι με αυτούς της sss αλλά είναι Wound extra hot σύμφωνα με τη φέντερ πάντα...

 

Επίσης στην hss έχεις και split coil επιλογές οπότε και πιο πολλούς ήχους.

 

Ψηφίζω hss!! ;D ;D

 

A,και αν θέλεις να αλλάξεις μαγνήτες είναι τρομερά εύκολο ακόμα και να βάλεις humbucker στη νεκ θέση μιας και η hss έχει Η-S-H routing κάτω από το pickguard ;)

 

ΕDIT: Για τις αμερικάνικες δε μιλάμε?Ήτοι american deluxe?Γιατί αν είναι οι απλές deluxe δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γτ δεν έχω παίξει με κάποια από τις 2! 8)

 

Σωστός. Αν και ούτε εγώ κατάλαβα για ποιες κιθάρες μιλάς, μάλλον για τις american deluxe...

 

Eγώ πάντως που έχω σπίτι 2 am.standard (όχι deluxe) , η μια SSS και η άλλη HSS, έχω να σου πω ότι είναι καθαρά περί ορέξεως το θέμα. Και του τί θες να παίξεις βεβαίως-βεβαίως.

 

Αυτό με τη διαφορά output στην HSS - που δεν έχει αυτούς τους wound extra hot ή noizless μαγνήτες αλλά απλούς singe coil - προσωπικά το αντιμετωπίζω φέρνοντας τους μαγνήτες σε τέτοιο ύψος ώστε να είναι όσο το δυνατόν μικρότερη η διαφορά (κοιτώντας παράλληλα να μην χάνω πολύ από τον τόνο μου).

 

Αυτό που ειπώθηκε με την θέση 2, νομίζω ότι (στην δικιά μου τουλάχιστον) στη θέση αυτή ''σπλιτάρει'' ο διπλός και έτσι παίρνει από από τον middle και από τον μισό διπλό. Μπορεί να κάνω και λάθος. Όπως και να'χει βγάζει πολύ ωραίο ηχο σε αυτή τη θέση...

 

Πάντως είναι όπως προείπα περί ορέξεως εντελώς...οπότε πάρε μια από τις 2, όποια νομίζεις εσύ για αρχή και το να κάνεις αργότερα τον διπλό μονό ή τον μονό διπλό είναι το μόνο εύκολο...με το αζημιώτο βέβαια  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ένα ακομα κακό ειναι οτι στη θέση 2 (κλασσικοτατη θεση για στρατ ηχο) το αποτέλεσμα δε θα ειναι τοσο καλό στην HSS όσο στην SSS γιατί η θεση 2 παιζει και με τον bridge και με τον middle, μονο που επειδη ο πρωτος ειναι διπλός, το ενα πηνιο του που συνεργαζεται για τη θεση 2 ειναι πιο ασθενικο απο ό,τι αν ηταν καθαρό μονό.

 

 

Αυτός ήταν και ο λόγος που άλλαξα pickguard και από HSS το έκανα SSS. Απλά χωρίς το διπλό στη γέφυρα δεν είχα τόσο καλές artificial harmonics πράγμα κατ εμέ απαραίτητο για δυνατό heavy metal riffing. Αν όμως δε σε ενοχλεί αυτο πάρε την SSS διότι τη θεωρώ  λίιιιγο πιο ευέλικτη. Παντώς ακόμα και με αρκετό distortion θόρυβο δε θα έχεις ούτε με τη μία ούτε με την άλλη.

Όσο για το LSR προσωπικά δε θα με επηρέαζε καθόλου στην επιλογή μου καθώς δε νομίζω (αντίθετα με τη γνώμη πολλών) οτι κάνει καμιά διαφορά. Ίσως εγώ δεν την αντιλαμβάνομαι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν περάσει και οι δύο απο τα χέρια μου(SCN όχι N3) και τελικά κρατησα την SSS.  Όσο αφορά τα γκάζια τα πάει μια χαρά μιας και έχει noiseless μαγνήτες. Οι μαγνητες της HSS είναι όντως όλοι τους overwound και εμένα στα καθαρά δεν μου άρεσαν. Επίσης δεν μου αρέσει το LSR... Γενικά τα μετταλικα nut είναι κάπως στα ανοιχτά ακόρντα. Αν οστόσο θέλεις να αλλάξεις nut και μαγνητες η ΗSS είναι εξαιρετική βάση.

 

Βέβαια δεν μας έχεις πει τα σημαντικότερα... Τι μουσική παίζεις και τι εξοπλισμό έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry παίδες.Ναι για την american deluxe μιλάω.

Ως προς το ρεπερτόριο, μ'ενδιαφέρει βασικά blues και rock.

Τα καθαρά της δεύτερης θέσης μ'ενδιαφέρουν πράγματι πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου