Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός maple fretboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς ζητώ συγγνώμη από τους admins γιατί σίγουρα υπάρχει κάποιο thread, αλλά δεν βρήκα κάτι μάλλον γιατί δεν είμαι καλός στο να ψάχνω. Το ίδιο καλός νιώθω ότι δεν είμαι και στο καθάρισμα του fretboard.

 

Έχω μια strat με nitro finish και αντιμετωπίζω το κλασσικό πρόβλημα με το μανίκι που είναι σχετικά "κολλώδες". Το πρόβλημα δυσκολεύει καθώς, παίζοντας συχνά, μαζεύεται ιδρώτας και μια γενικότερη μπίχλα, που αρκετοί θεωρούν ότι είναι "mojo", αλλά εγώ πιστεύω ότι είναι απλά μπίχλα. Ειδικά στο πίσω μέρος

 

Έχω διαβάσει - ψάξει ένα σωρό συμβουλές και δεν έχω καταλήξει κάπου. Για ένα σωρό καθαριστικά ή παγαποντιές τύπου νάφθα ή υγρό του αναπτήρα ή ατσαλόμαλλο, αλλά φοβάμαι μήπως βλάψω το finish.

 

Ποιές είναι η δικές σας συμβουλές και η εμπειρία πάνω στο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν "βλάψεις" το finish, δεν θα δεις προκοπή. Περνά το μανίκι με την πράσινη πλευρά ενός σφουγγαριού για την κουζίνα τύπου scotch brite.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω ακριβώς για το νίτρο.

την δική μου την παλιά deluxe που έχει το ορίτζιναλ νίτρο 40τόσα χρόνια, την καθαρίζω με χαρτάκι λίγο βρεμένο

Σε μια rw που πήρα πρόσφατα και είχε σχετική βρώμα και κάπνα στο πετσί της, την καθάρισα με μαλακό σύρμα κουζίνας, χαρτί και νερό πάλι.

Επίσης ξέρω ότι προτείνεται το lemon oil...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την δική μου την παλιά deluxe που έχει το ορίτζιναλ νίτρο 40τόσα χρόνια

 

ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΑ εχει... ;D ;D

 

Η ναφθα (ή ζιπελαιο) ειναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ καθαριστικο ,μετα φυσικα απο το ΣΑΛΙΟ (δεν κανω πλακα).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ό,τι πεις  ;D (θα το πιστέψω)....

 

να σου πω την αλήθεια την μαύρη εποχή που την πήρα (δηλαδή ήξερα ότι θα την πάρω πριν καν μου την δώσουν στο χέρι να την πιάσω) το μόνο που με ενδιέφερε ήταν να γράφει κάτι που να αρχίζει από φ.

Το 1979 ούτε τι ξύλο ήταν, ούτε τι μαγνήτες είχε, ούτε τι κουρδιστήρια ούτε τίποτα.

Προφανώς ξύλο θα είχε, μαγνήτες και όλα τα συναφή.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση καταστροφής του φινιρίσματος/ξύλου με την νάφθα; πρέπει να προσέξω κάτι; Επίσης κάνει για όλα τα ξύλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε θες να κρατήσεις το νίτρο ανέπαφο με όλες τις αρνητικές ιδιότητες του, είτε πρέπει να πάρεις κάποια ρίσκα.  Ακόμα και να καταφέρεις να το καθαρίσεις τώρα όπως θες, μέσα σε μια εβδομάδα με αυτή τη ζέστη θα είσαι στα ίδια.

 

Αποφάσισε τι θες πρώτα.

 

Όταν αποφάσισες για νίτρο δεν ήξερες. Δεν ρώταγες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση καταστροφής του φινιρίσματος/ξύλου με την νάφθα; πρέπει να προσέξω κάτι;

 

οχι δεν υπαρχει

 

Επίσης κάνει για όλα τα ξύλα;

 

γιατι σε νοιαζει?αφου κΣυλο δεν θα ακουμπησει (το κΣυλο εχει απο πανω βερνικι)  ;D

 

παντως για ολα κανει....φτανει να μη καπνιζεις οταν το βαλεις....ασε και κανα παραθυρο ανοικτο... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως για τις δαχτυλιές δεν είναι τίποτα καλύτερο από το υγρό σαπούνι πιάτων με το οποίο πλένεις καλά τα χέρια σου πριν πιάσεις την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε θες να κρατήσεις το νίτρο ανέπαφο με όλες τις αρνητικές ιδιότητες του, είτε πρέπει να πάρεις κάποια ρίσκα.  Ακόμα και να καταφέρεις να το καθαρίσεις τώρα όπως θες, μέσα σε μια εβδομάδα με αυτή τη ζέστη θα είσαι στα ίδια.

 

Αποφάσισε τι θες πρώτα.

 

Όταν αποφάσισες για νίτρο δεν ήξερες. Δεν ρώταγες;

 

Δεν έχω πρόβλημα να καθαρίζω και κάθε μέρα την κιθάρα. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω βρει κάτι που να κάνει δουλειά. Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ κάποιο guitar polishing προϊόν το οποίο με διαβεβαίωσε ο πωλητής ότι δεν θα την βλάψει. Αλλά δεν κάνει καλή δουλειά. Γι αυτό και ρωτάω.

 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε ζιπέλαιο; Δεν καπνίζω οπότε είμαι άσχετος από αυτά. Δεν ξέρω καν που πουλάνε. Επίσης ανησυχώ αν Αυτό φεύγει ή εξατμίζεται γρήγορα; γιατί δεν ψήνομαι σε κάποιο live ή πρόβα να αρπάξει καταλάθος από τυχάρπαστες γόπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου