Προς το περιεχόμενο

ενισχυτής για διαφορετική ένταση σε 2 δωμάτια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Θα ήθελα να κάνω το εξής:

σε 2 διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού θα ήθελα να τοποθετήσω ηχεία.

Θέλω όμως η ένταση να είναι διαφορετική κάθε φορά. Υπάρχει ενισχυτής που να μπορεί να τα καταφέρει?

θα παίζει η ίδια πηγή και στα 2 (πχ USB stick).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εάν μιλάμε για οικιακό ενισχυτή υπάρχουν 2 περιπτώσεις που μπορεί να γίνει:

 

(α) να βάλεις το δεξί ηχείο και το αριστερό σε άλλο δωμάτιο και απλώς να ρυθμίσεις  από το balance right-left του ενισχυτή οπότε θα έχεις και διαφορετική ένταση

 

(β) εάν θες 2 ζευγάρια ηχείων να παίζεις stereo σε κάθε δωμάτιο (δηλ σύνολο 4 ηχεία) γίνεται και αυτό αλλά χρειάζεσαι ενισχυτή με 2 ξεχωριστά group (συνήθως τα ονομάζουν group A+B) ο οποίος να διαθέτει ξεχωριστά  volume.

 

υπάρχουν και άλλοι τρόποι πιο οικονομικοί για 4 ηχεία μέσω κονσόλας, 2ου ενισχυτή μέσω line κτλ αλλά για 2 ηχεία το ευκολότερο είναι μέσω του balance.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα είναι 1 ζευγάρι ηχεία/δωμάτιο (άρα ξεχωριστό volume για κάθε δωμάτιο).

Μπορείτε να μου προτείνετε ενδεικτικά κάποια μοντέλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλες οι εταιρίες βγάζουν αν ψάξεις Yamaha, Marantz, Sony, Onkyo, Rotel, Denon, Pioneer, NAD, TEAC κτλ θα βρεις με 2 κανάλια speakers Α+Β.

 

Τι θέμα είναι ότι αν πας σε καινούργιο ίσως να μη συμφέρει και βγει πιο οικονομικό να πας σε 2 μικρούς μεταχειρισμένους ένα για κάθε ζεύγος επίσης υπάρχει και αυτό https://www.amazon.com/2-Way-Stereo-Speaker-Splitter-Control/dp/B00FX0EG3E

 

Καλό θα ήταν να πας σε καταστήματα hi-fi να δεις τιμές, επίσης ίσως σε συμφέρει εν τέλει να πας σε σύστημα 5:1 surround με basswoofer και δορυφόρους αντί για 4 ηχεία.

 

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και θέλεις 4 ηχεία σε 2 διαφορετικά δωμάτια (αν επιτρέπεται 8)...)

 

επίσης τα ηχεία πρέπει να ξέρεις πόσα watt&Ohm είναι.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν μιλάμε για οικιακό ενισχυτή υπάρχουν 2 περιπτώσεις που μπορεί να γίνει:

 

(α) να βάλεις το δεξί ηχείο και το αριστερό σε άλλο δωμάτιο και απλώς να ρυθμίσεις  από το balance right-left του ενισχυτή οπότε θα έχεις και διαφορετική ένταση

 

(β) εάν θες 2 ζευγάρια ηχείων να παίζεις stereo σε κάθε δωμάτιο (δηλ σύνολο 4 ηχεία) γίνεται και αυτό αλλά χρειάζεσαι ενισχυτή με 2 ξεχωριστά group (συνήθως τα ονομάζουν group A+B) ο οποίος να διαθέτει ξεχωριστά  volume.

 

υπάρχουν και άλλοι τρόποι πιο οικονομικοί για 4 ηχεία μέσω κονσόλας, 2ου ενισχυτή μέσω line κτλ αλλά για 2 ηχεία το ευκολότερο είναι μέσω του balance.

 

γ) παιρνεις ενα πολυκαναλο ενισχυτη home cinema και απλα χαμηλωνεις την ενταση στα πισω ηχεια (που θα τα εχεις στο διπλα δωματιο)...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν αφήσουμε έξω τις σύγχρονες multi zone πλατφόρμες (όπως το HEOS της Denon ή το musicCast της Yamaha) και τις διάφορες "πατέντες"  ;) :) των φίλων μας (που ναι μεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις, αλλά εργονομικά κυρίως αλλά και ποιοτικά λόγω της φύσης τους, είναι "λύσεις ανάγκης"), σε ενδιαφέρει οποιοσδήποτε ενισχυτής υποστηρίζει multiroom capability...

 

από αυτούς τώρα, αν εξαιρέσουμε και τους pro που απευθύνονται κυρίως σε ειδικές καταστάσεις (όπως ξενοδοχεία πχ) και τα features τους ξεφεύγουν κατά πολύ πέρα από τις ανάγκες σου (όπως τουλάχιστον τις έθεσες), καταλήγουμε κυρίως σε κάποιον σύγχρονο AV με MRC όπως ο Denon AVR-X1300 ας πούμε...

 

https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avrx1300w

 

βέβαια αν ψάξεις θα βρεις και άλλες φθηνότερες λύσεις όπως ο τετρακάναλος απλός ραδιοενισχυτής Sherwood RX-5502 που προσφέρει 2ο room και μάλιστα και με ξεχωριστή πηγή (όχι μόνο volume) παρόλη την μικρή τιμή του...

 

RX-5502 Multi Purpose 4 Channel Stereo Receiver | Sherwood

 

τέλος υπάρχουν (πια μόνο μεταχειρισμένα), διαμαντάκια όπως ο Marantz ZS5300 αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορείς να βρεις κάποιο κομμάτι σε καλή κατάσταση και τιμή...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

θέλω να βοηθήσω ένα φίλο που έχει ένα καφέ να στήσει τον ήχο του και θέλει άλλη ένταση στο bar (πχ δωμάτιο 1)και διαφορετική στον χώρο που θα είναι οι καθήμενοι (δωμάτιο 2).

Σχετικά με την τιμή, ο Denon είναι εκτός μπάτζετ, ο Sherwood από την άλλη είναι προσιτός. Για ηχεία κατά πάσα πιθανότητα θα είναι τα ITC T-776H

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiEy-SWlZ_WAhULnRQKHYjUDIQQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.itc-pa.com.cn%2Fupload%2Fuploads%2FSpecification%2FT-776H.pdf&usg=AFQjCNHiqOEjknAy4UTaWweHJOCW92E98Q

 

Σε μεταχειρισμένο δεν θέλει να στραφεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

θέλω να βοηθήσω ένα φίλο που έχει ένα καφέ να στήσει τον ήχο του και θέλει άλλη ένταση στο bar (πχ δωμάτιο 1)και διαφορετική στον χώρο που θα είναι οι καθήμενοι (δωμάτιο 2).

Σχετικά με την τιμή, ο Denon είναι εκτός μπάτζετ, ο Sherwood από την άλλη είναι προσιτός. Για ηχεία κατά πάσα πιθανότητα θα είναι τα ITC T-776H

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiEy-SWlZ_WAhULnRQKHYjUDIQQFggmMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.itc-pa.com.cn%2Fupload%2Fuploads%2FSpecification%2FT-776H.pdf&usg=AFQjCNHiqOEjknAy4UTaWweHJOCW92E98Q

 

Σε μεταχειρισμένο δεν θέλει να στραφεί.

 

Θα πας σε επαγγελματικού τύπου ενισχυτή όχι οικιακό. Εκεί υπάρχουν και επιλογές έντασης από τον ενισχυτή και από μίκτη control όπου θα μουν πάνω πηγές εκτός από pc/dj κτλ μπορεί πχ να θέλει και nova για αγώνες κτλ και ίσως χρειαστεί και sub αργότερα για υποστήριξη.

 

Το σπλίτερ που σου παρέθεσα το έχω δει σε μαγαζί και είναι αρκετά γνωστό. Ωστόσο αν βρεις κάτι πιο οικονομικό και σε βολέυει οκ.

 

έπρεπε να πεις ότι είναι για επαγγελματικό χώρο από την αρχή είναι διαφορετικές οι απαιτήσεις εκεί ::)

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε 2 διαφορετικά δωμάτια του σπιτιού θα ήθελα να τοποθετήσω ηχεία.

 

θέλω να βοηθήσω ένα φίλο που έχει ένα καφέ να στήσει τον ήχο του και θέλει άλλη ένταση στο bar

Φίλε μου επειδή υπάρχουν συμφορουμίτες που κάθονται να σου απαντήσουν σοβαρά αποφάσισε για τι χώρο πρόκειται. Σε λίγο θα μας πεις και για στάνη για να ακούν τα πρόβατα τζαζ και τα κατσίκια φιούζιον  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου