Προς το περιεχόμενο

Fretboard stain


funkysoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα.εχω βαλθει να σκουρινω μια ταστιερα rosewood μιας και ειναι η μονη γιατι οι αλλες 2 κιθαρες μου ειναι εβενος.ετσι επεσα πανω σε αυτο Black Fingerboard Stain | stewmac.com.και για να μη παραγγελνω απο εξω ειπα μηπως καποιος εχει κατι κατα νου που μπωρει να μου κανει τη δουλεια.ευχαριστω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δουλειά μπορείς να την κάνεις και μόνος σου πολύ εύκολα, γνώμη μου είναι να μην ξοδέψεις τσάμπα χρήματα. Από κει και πέρα, δεν χρειάζεσαι "fretboard stain" από stewmac, ένα σωρό πράγματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν ξέρεις τι κάνεις, όπως μπογιά για υφάσματα, λαδοχρώματα ζωγραφικής κ.α.

 

Εγώ θα την άφηνα ως είναι βέβαια αλλά περί ορέξεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δουλειά μπορείς να την κάνεις και μόνος σου πολύ εύκολα, γνώμη μου είναι να μην ξοδέψεις τσάμπα χρήματα. Από κει και πέρα, δεν χρειάζεσαι "fretboard stain" από stewmac, ένα σωρό πράγματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν ξέρεις τι κάνεις, όπως μπογιά για υφάσματα, λαδοχρώματα ζωγραφικής κ.α.

 

ΑΦΤΟ!

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαδοχρώματα;;;;

Όχι ρε συ .

Yδατοδιαλυτές σκόνες αγιογραφίας και είσαι άρχων.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαδοχρώματα;;;;

Όχι ρε συ .

Yδατοδιαλυτές σκόνες αγιογραφίας και είσαι άρχων.

 

Γι'αυτό έγραψα ζωγραφικής, όχι λαδομπογιές-πλαστικά για τον τοίχο!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό έγραψα ζωγραφικής, όχι λαδομπογιές-πλαστικά για τον τοίχο!  :P

Πρώτον το rosewood θέλει ειδική επεξεργασία αν είναι να μπλέξεις με μπογιές και όχι dyes.

Δεύτερον, τα λάδια στεγνώνουν ζωγραφικής (ΑΝ περαστούν σωστά που είναι δύσκολο) του αγίου ___ ανήμερα.

Τρίτον, το ξέχασα... θα επανέρθω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον το rosewood θέλει ειδική επεξεργασία αν είναι να μπλέξεις με μπογιές και όχι dyes.

Δεύτερον, τα λάδια στεγνώνουν ζωγραφικής (ΑΝ περαστούν σωστά που είναι δύσκολο) του αγίου ___ ανήμερα.

Τρίτον, το ξέχασα... θα επανέρθω...

 

Τα περισσότερα rosewood τέρμα "ανοιχτά" σαν πόροι είναι αν δεν τα ποτίζεις 30 φορές τον χρόνο με λάδια-ξύδια τύπου lemon oil. Ένα πέρασμα νέφτι και ρίχνεις άνετα. Τα υφασμάτινα dyes είναι, παρεμπιπτόντως. Ελλάδα όλα μπογιές είναι. Τα λάδια ζωγραφικής όντως θέλουν κανα μήνα να στεγνώσουν αλλά υπάρχουν και τα γνωστά διαλυτικά και κάτι japan drier και τέτοια που το επιταχύνουν σε ώρες αντί εβδομάδων.

 

Εξ'ου και το "αν ξέρεις τι κάνεις" στην πρότασή μου, που, ξανά, με μια αναζήτηση βρίσκεις τα πάντα. Αααβίαστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα:

Αν είναι φτηνή κιθάρα κάνε ότι θες.

Το stewmac δεν στέλνει αυτή τη μπογιά εκτός Αμερικής.

Πώς σκοπεύεις να τη βάψεις; Με πινέλο; Κακή ιδέα.. σφουγγάρι καλύτερα.

Στα inlays δεν θα πιάσει η μπογιά.

Λογικά θα πασαλειψεις και τα τάστα με μπογιά άρα θα χρειαστεί να τα καθαρίσεις/τρίψεις μετά.

 

Εγώ σε μια δικιά μου φτηνή κιθάρα έβαλα γυαλιστερή λαδομπογια και μετά με ψιλό γυαλοχαρτο έφτιαξα τις ανωμαλίες. Μετά από δύο χρόνια δεν είχα πρόβλημα, βέβαια αν χρειαστεί να αλλάξω τάστα δεν ξέρω τι θα γίνει. Επίσης μην περάσεις με  λαδομπογια το μπράτσο αν δεν έχεις βγάλει το στρώμα πολυουρεθάνης γιατί κάνουν χημική αντίδραση μεταξύ τους.

 

Κάνε ότι θες αλλά γρήγορα πριν αρχίσει το κρύο γιατί δεν θα στεγνώνει με τίποτα..

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ολίγον μπακαλίστικος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις μαρκαδόρο οινοπνεύματος και μετά να φινιρίσεις με 1-2 χέρια tru-oil.

 

Προσοχή μετά από λίγο καιρό το χρώμα των μαρκαδόρων παίρνουν μια είτε μπλε είτε κόκκινη απόχρωση. Επίσης καλό θα ήταν να περνάς την ταστιέρα ενα χεράκι tru oil κάθε 1-2 μήνες ώστε να μην φεύγει το χρώμα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tru Oil ?

Λαδομπογια ?

Που ρε παιδιά;

Στη rosewood ταστιέρα;

Δε νομίζω.

 

Πάρε λαδάκι για ταστιέρα, βάλτου λίιγο βερνίκι παπουτσιώνανε (μάλλον μαύρο ή και σκούρο καφέ), ανακάτεψέ τα και πέρνα την ταστιέρα με ένα βαμβακερό παλιόπανο.

Άστο να κάτσει 1-2 λεπτάκια.

Καθαρίζεις καλά.

Ο (εφικτός) στόχος είναι να σκουρύνεις όχι να μαυρίσεις την ταστιέρα (και μετά φαίνεται λίγο μ@λ@κία)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου