Προς το περιεχόμενο

Νέα έκδοση Propellerhead Reason


Στάθης Π.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση που επέτρεψε την πολυπόθητη χρήση vst , η propellerhead κυκλοφορεί καινούρια έκδοση του Reason, την 10. Ως προς το workflow δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι καινούριο, ωστόσο εμπλουτίζεται το rack της με καινούρια synths και "instruments" .  Waveshaping και granular ειναι οι engines των καινούριων synth, ενώ τα intruments ειναι στην ουσία sample players: κιθάρες, vocals και percussion(kalimbas, mallet ...)

 

 

Προσωπικά το reason το θεωρώ πολυ βολικό πρόγραμμα, έχοντας πλεον δυνατότητες που δεν έχει να ζηλέψει και πολλά απο τα υπόλοιπα προγράμματα. Μέχρι την έκδοση 5 υστερούσε σαν daw και τα υπόλοιπα προγράμματα φάνταζαν να έχουν απόσταση ετών φωτός μπροστά του. Πλέον πιστεύω πως μπορεί να γίνει εξ ολοκλήρου μία επαγγελματική δουλειά.

 

Ποιά είναι η γνώμη σας γενικά για το reason?

 

 

 

propellerheads.se

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η γνώμη σας γενικά για το reason?

 

Κάθε καλοκαίρι του δίνω μία ευκαιρία, εγκαθιστώντας το.

Όμως δεν με ικανοποιεί, θεωρώ την χωροταξία του προβληματική. Γεμίζει το μεγαλύτερο μέρος της οθόνης με άσχετα πράγματα, τεράστιες γραφιστικές απεικονίσεις virtual συσκευών και διάφορα τέτοια. Είμαι βέβαιος ότι κάποιος που θα ασχοληθεί, θα το φέρει στα μέτρα του, αλλά δεν προτίθεμαι να το κάνω.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να συμπληρώσω κάτι σημαντικό, ότι τα παραπάνω σχόλια αφορούν τη χρήση του σαν DAW. Όμως το Reason είναι και κάτι άλλο, ένα πελώριο και πολύ ισχυρό synthesizer, και όσον αφορά αυτό το σκέλος, δύσκολα μπορεί να βρεθεί κάτι καλύτερο, ειδικά αν κάποιος την έχει ακούσει με σύγχρονη χορευτική μουσική κάθε τύπου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το reason είναι διαφορετικής φιλοσοφίας, ξεκίνησε το κοσνεπτ του σαν virtual rack , και μέχρι την έκδοση 5 θα μπορουσε να πει κανεις πως δεν ήταν καν daw. Έπειτα με την προσθήκη ηχογράφησης μπήκε και σε αυτά τα λημέρια, αλλά διατήρησε την αρχική του φιλοσοφία. Εγώ ξεκίνησα κ έμαθα σε αυτό, γι αυτό κ συνεχίζω να δουλεύω εκεί, όμως όντως αρκετές φορές θέλησα να δοκιμάσω κ κάτι διαφορετικό όπως ableton , γιατι αισθανόμουν οτι με περιόριζε. Βέβαια έχει και αρκετά θετικά όπως βολικό sequencer και routing.

Κάποιοι του έχουν ασκήσει κριτική και για τον ήχο του, τα εφε του κλπ, αλλα εμένα μια χαρά μου φαίνονται όλα, βέβαια δεν είμαι επαγγελματίας.

Αλλά έχω και την απορία, κατά πόσο αυτή η virtual SSL κονσόλα που διαθέτει προσσεγγίζει την πραγματική , ή είναι απλά ένα γραφικό που είναι cool...

 

ps : ναι απο synth σκοπια , η εταιρία έχει κάνει πολύ καλή δουλεία,απο τις πρωτες κιολας εκδοσεις αφού αξιοποίησε τη φιλοσοφία της granular synthesis , και σε συνδυασμο με την wavetable , δημιουργησε την graintable , μία μηχανή που την αξιοποίησε και η access στα virus synths. Πλέον μετά το omnisphere 2 , φέρνει και απο μέρους της την αμιγώς granular synthesis. Μου φαινεται αρκετά ενδιαφέρον το θέμα. Α ρε xenakis  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου