Προς το περιεχόμενο

Αγορά Bass Combo Amp - (Φορητότητα/Ήχος/Ποιότητα/200-400€)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα combo ενισχυτή για μπάσο και θα ήθελα τα φώτα σας επειδή δεν είχα ποτέ μου εμπειρία με τέτοιου είδους ενισχυτές, εκτός απο αυτόν που μου έσπρωξε ο θείος που μου πούλησε το πρώτο μου μπάσο πριν 15 χρόνια ο οποίος πλέον δεν βρίσκεται μαζί μας(ο ενισχυτής! Ο θείος είναι πολύ καλά).  ;D

 

Τον θέλω και για practice στο σπίτι, τζαμάρισμα σε μικρούς χώρους, αλλά και για ηχογραφήσεις με μικρόφωνο.

Το μπάσο μου είναι ένα Αμερικάνικο Fender J Bass 75' Reissue και γενικά παίζω funk/progressive rock και πολύ slap.

 

Οι βασικές παράμετροι που έχω στο μυαλό μου είναι αυτές:

  • Σχετική φορητότητα: Δε θέλω να είναι πάρα πολυ ογκώδης (ένα ηχείο και καλό) και θέλω να μπορώ να τον κουβαλάω απο εδώ και απο εκεί (με όχημα πάντα). Φαντάζομαι ότι ένας λαμπάτος κινδυνεύει σε συνθήκες συνεχούς μετακίνησης οπότε κατευθύνομαι προς solid state μεριά.
     
  • Ήχος: Ναι πολύ γενικό και υποκειμενικό και ξέρω οτι πρέπει να ακούσω με τα αυτιά μου για να βγάλω συμπεράσματα, αλλά αυτό που εννοώ είναι οτι σε πρώτη φάση θέλω ηχείο και ενισχυτής να έχει δυνατότητες ώστε να αποδίδει ικανοποιητικά το εύρος των συχνοτήτων του οργάνου.
     
  • Ποιότητα: Θέλω κάτι που έχει δοκιμαστεί, κάτι που θα μείνει, κάτι που θεωρείται ένα απο τα staples στην κατηγορία του.
     
  • Budget: 200-400€
     

 

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ρεαλιστικές οι απαιτήσεις μου σε σχέση με το budget αλλά είμαι ανοιχτός σε συμβιβασμούς.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τον roland τον 20άρι τα τελυταία χρόνια.. Παίζω ρυθμική κιθάρα και μπάσο συμπληρωματικά.. Είναι γαλλικός σουγιάς. Κουμπώνεις και παίζεις.! με όλα τα εφέ επάνω του.

Σε βγάζει άνετα σε μικρά live. Για αρχή νομίζω ότι είναι λογική αγορά.

Αλλιώς μπαίνεις στο μακρύ μονοπάτι με λαμπάτους - συνήθως Ampeq - καμπίνες και πενταλιέρες...

 

ROLAND CUBE-20XL BASS ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΜΠΑΣΟΥ

 

κι άμα μπορείς πάς και παραπάνω στον 60XL ή στον 120XL

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Οι βασικές παράμετροι που έχω στο μυαλό μου είναι αυτές:

  • Σχετική φορητότητα: Δε θέλω να είναι πάρα πολυ ογκώδης (ένα ηχείο και καλό) και θέλω να μπορώ να τον κουβαλάω απο εδώ και απο εκεί (με όχημα πάντα). Φαντάζομαι ότι ένας λαμπάτος κινδυνεύει σε συνθήκες συνεχούς μετακίνησης οπότε κατευθύνομαι προς solid state μεριά.
     
  • Ήχος: Ναι πολύ γενικό και υποκειμενικό και ξέρω οτι πρέπει να ακούσω με τα αυτιά μου για να βγάλω συμπεράσματα, αλλά αυτό που εννοώ είναι οτι σε πρώτη φάση θέλω ηχείο και ενισχυτής να έχει δυνατότητες ώστε να αποδίδει ικανοποιητικά το εύρος των συχνοτήτων του οργάνου.
     
  • Ποιότητα: Θέλω κάτι που έχει δοκιμαστεί, κάτι που θα μείνει, κάτι που θεωρείται ένα απο τα staples στην κατηγορία του.
     
  • Budget: 200-400€
     

 

Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ρεαλιστικές οι απαιτήσεις μου σε σχέση με το budget αλλά είμαι ανοιχτός σε συμβιβασμούς.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα Gallien Kruger MB 112 - τώρα κυκλοφορεί ο ΜΒ 112 ΙΙ. Έχω τον προηγούμενο, έχω παίξει πολλά live με αυτόν (gigs σε μικρά stages με μπάντα) και παντού με έβγαλε ασπροπρόσωπο.

 

Νομίζω ότι σε πολύ μεγάλο ποσοστό καλύπτει τις απαιτήσεις σου.

Ζυγίζει μόλις 12,7 κιλά.

Εύηχος.

Τον έχω χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα- τον θεωρώ δοκιμασμένα αξιόπιστο.

Έχει 200W που είναι μια χαρά για ένα μεγάλο εύρος χρήσεων.

Τώρα ως προς την τιμή, ο ΜΒ 112 ΙΙ είναι στα 454 ευρώ (Thomann)- "τσιμπιμένη" σε σχέση με αυτόν που έχω, γιατί αν  θυμάμαι καλά, το προηγούμενο μοντέλο πρέπει να ήταν περί τα 100 ευρώ φθηνότερο. 

Πάντως τον συνιστώ ανεπιφύλακτα λόγω ιδίας πείρας. Βέβαια υπάρχει μεγάλη γκάμα ενισχυτών στην κατηγορία, αλλά θεωρώ τον GK μια εξαιρετική και αξιόπιστη επιλογή.

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου