Προς το περιεχόμενο

Yamaha EX-7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι πληκτράδες, θέλω τη γνώμη σας (λοιποί μουσικοί με γνώμη ευπρόσδεκτοι φυσικά).

Βρήκα ένα Yamaha EX-7 μεταχειρισμένο σε χαμηλότατη τιμή (περίπου 300 ευρώ) και αναρωτιέμαι αν είναι καλή κίνηση η αγορά του.

 

Το λέω γιατί αυτή τη στιγμή δεν καίγομαι για κάποια προσθήκη hardware synth στον εξοπλισμό μου και επιπλέον θα μείνω ψιλοστεγνός μετά.

Από την άλλη σκέφτομαι (από το λίγο που το έχω χειριστεί και τα διάφορα reviews που έχω διαβάσει) ότι είναι τρελή ευκαιρία το συγκεκριμένο synth για τα συγκεκριμένα λεφτά.

 

Κάποιος να βοηθήσει στην απόφαση κυρίως αναφέροντας απόψεις για τους φυσικούς του ήχους (για VA ξέρω, είναι πολύ καλό) και το κατά πόσο είναι ευκαιρία το πράγμα είναι αυτό που θα ήθελα.

 

Ευχαριστώ όλους όσους θα μπουν στον κόπο! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου το ξερεις οτι ψαχνω αυτο το synth μεταχειρισμενο χρονια τωρα???

 

Γρηγορα αγορασε το.. 300 ευρω???? :lol: μη το σκεφτεσαι! Ειναι υπεροχο οργανο. Σκεψου οτι το MOTIF ES εχει δανιστει πολλους ηχους απο το EX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, είναι πολύ καλό όργανο.

Αλλά σε αυτή την τιμή δεν το συζητάμε …

 

Πάρτο και αν μετά από καιρό το μετανιώσεις,

πούλατο 600 € :wink:

Δεν θα δυσκολευτείς ….

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τηλέφωνο που έκανα στον τύπο που πουλάει το EX-7, δηλώνω ακόμα πιο προβληματισμένος και σπασμένος!

 

Ο τύπος ξαφνικά ανέβασε την τιμή, λες και του ήρθε η επιφοίτηση και κατάλαβε την πατάτα που επρόκειτο να κάνει! Τέσπα, το ζουμί είναι ότι πλέον η τιμή είναι στα 550 και όπως βλέπω θα φτάσει σίγουρα τα 600. Θα μου πείτε ότι και πάλι είναι ευκαιρία αλλά όπως το βλέπω δεν θα κάτσει το synthάκι, δεν παίζουν μπικικίνια και δεν είναι να αρχίσουμε τα δανεικά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε άκου να σου πω, μην στενοχωριέσαι.

Αν έχεις PC είσαι καλυμμένος.

Εντάξει καλό το ΕΧ 7 αλλά δεν θα σου δώσει τίποτα περισσότερο από το PC σου.

Απεναντίας το PC έχει να σου δώσει περισσότερα.

Το ΕΧ 7 έχει VA σύνθεση που σίγουρα το κομπιούτερ σου είναι γεμάτο,

sample player και sampler, που και από αυτά … να φάνε και οι κότες.

 

Το ΕΧ 5 έχει και μία μονάδα VL μέσα του

που ακόμα και σήμερα δεν έχω ακούσει στα PC κάτι τόσο καλό όσο τα VL.

Αλλά το EX 7 δεν την έχει.

 

Η μόνη περίπτωση που θα στενοχωριόσουν θα ήταν αν θα έπαιζες ζωντανά

ή αν ο χαρακτήρας που είχαν οι ήχοι του σου πήγαινε πολύ.

Σε προκαλούσε δηλαδή να παίξεις.

 

Πάντως τα 500 € για το ΕΧ 7 μηχάνημα είναι μια λογική τιμή και όχι ευκαιρία.

Φτιάξε το PC σου …. :wink: :wink: :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος ξαφνικά ανέβασε την τιμή' date=' λες και του ήρθε η επιφοίτηση και κατάλαβε την πατάτα που επρόκειτο να κάνει![/quote']

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις:

 

1) έβαλε επίτηδες χαμηλή τιμή για "κράχτη" με σκοπό να την ανεβάσει αργότερα, ή

 

2) διαβάζει ΝΟΙΖ ...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, το πιθανότερο είναι να μίλησε με κάποιον που ξέρει 5 πράματα σχετικά με τιμές και αγορά. Αυτός είναι τύπος που κάνει πλήρεις ενορχηστρώσεις και τέτοια εξ' ολοκλήρου με το EX-7, δεν τα πάει καλά με τα PC.

 

Τώρα για την τιμή-"κράχτη" δεν ξέρω, δεν τον είδα τόσο ψαγμένο φίλε (και πατριώτη :wink:) elavd...

 

Φίλε Ιχνηλάτη δεν είχα σκοπό να δώσω τόσα φράγκα ούτως ή άλλως, έχω άλλα πράγματα στο άμεσο πρόγραμμα και βέβαια μάλλον δεν μου είναι τόσο απαραίτητο το EX-7. Σίγουρα το EX-5 είναι ένα σκαλί πάνω (και λόγω VL και λόγω καλύτερου sampler και sequencer) αλλά που να το βρεις αυτό! :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος ξαφνικά ανέβασε την τιμή' date=' λες και του ήρθε η επιφοίτηση και κατάλαβε την πατάτα που επρόκειτο να κάνει! Τέσπα, το ζουμί είναι ότι πλέον η τιμή είναι στα 550 και όπως βλέπω θα φτάσει σίγουρα τα 600. [/quote']

 

Φτύσε τον. Είναι ηθικώς απαράδεκτο να ανεβάζεις την τιμή μίας αγγελίας εκτός αν επικαλεστείς τυπογραφικό λάθος, κάτι που απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει γίνει. Σιγά μη φτάσει και τα... 1000, ακολουθώντας τον πληθωρισμό της Σομαλίας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος ξαφνικά ανέβασε την τιμή' date=' λες και του ήρθε η επιφοίτηση και κατάλαβε την πατάτα που επρόκειτο να κάνει! Τέσπα, το ζουμί είναι ότι πλέον η τιμή είναι στα 550 και όπως βλέπω θα φτάσει σίγουρα τα 600. [/quote']

 

Φτύσε τον. Είναι ηθικώς απαράδεκτο να ανεβάζεις την τιμή μίας αγγελίας εκτός αν επικαλεστείς τυπογραφικό λάθος, κάτι που απ' ότι καταλαβαίνω δεν έχει γίνει. Σιγά μη φτάσει και τα... 1000, ακολουθώντας τον πληθωρισμό της Σομαλίας.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Κι ας κατάλαβε το λάθος του,θα μπορούσε να σου πει οτι δεν πουλάει ή να σου ζητήσει συγγνώμη και οτι θα το δώσει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχετε δίκιο και αυτό είχα σκοπό να κάνω άλλωστε, κι ας μπορούσα να διαθέσω τα επιπλέον λεφτά. Νιώθω ότι όντως το παλικάρι έκανε του κεφαλιού του (όχι του κάτω βρε πονηρούληδες :D 8) ) για να πιάσει όσα περισσότερα μπορεί.

 

Προς το παρόν θα βολευτώ με το νεοαποκτηθέν Korg Legacy Digital Edition και ένα MIDI controller που έχω στα άμεσα σχέδια και έχει ο Θεός για όλους. Όχι ότι με χαλάει βέβαια! 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου