Προς το περιεχόμενο

Yamaha SY/TG-77


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένα θαυμάσιο όργανο, παρωχημένου ήχου και αισθητικής, αλλά με εξαιρετικό midi κλαβιέ (το SY-77). Η ανώτερη τιμή στην οποία έχει πουληθεί στο eBay είναι 550 δολάρια (όχι ευρώ). Κατά τη γνώμη μου αξίζει να αγοραστεί το πολύ στα 600 ευρώ, αν είναι σε υπερ-άριστη κατάσταση ΚΑΙ συνοδεύεται από κάρτες επέκτασης (από εκείνες που έδινε η Yamaha). Γύρω στα 120-150 ευρώ θα έδινα για μία κατάλληλη θήκη.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ειναι πολυ ξεχωριστο συνθ παροτι ακουγονται πολλα αρνητικα σχετικα με τα rom samples που εχει.Απ'οσα demo εχω ακουσει,για ψηφιακο εχει πολυ καλα αποτελεσματα στην μιμηση αναλογικων ηχων - λογω των φιλτρων.Εγω θυμαμαι οτι ειχα διαβασει οτι μια λογικη τιμη πωλησης του sy77 ειναι τα 350$ - αλλα που να το βρεις τοσο?παντως στα 400 το εχω βρει εδω παλιοτερα.Αν ειναι να το αγορασω τελικα (το εχω απωθημενο)ισως να προτιμησω το rack- το κοστολογω γυρω στα 250-300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα SY 77 / 99 είναι μηχανήματα που ενσωματώνουν δύο τρόπους σύνθεσης Την FM και την Sample Playback. Μάλιστα το 99 κάνει και δειγματοληψία.

 

Δηλαδή σου δίνει 2 ή 4 μηχανές DX7 ( επιπρόσθετα RCM)

και άλλες 2ή 4 Rompler, και 2 μονάδες εφέ αν θυμάμαι καλά.

 

Επίσης παίζει και όλους τους ήχους του DX7 που θα βρείς χιλιάδες στο διαδίκτυο.

 

Στην εποχή τους ήταν φοβερά μηχανήματα.

Σήμερα όμως τα software έχουν κλέψει την παράσταση.

 

Παρόλα αυτά άκουσέτα

γιατί παρόλο που μπορεί να παίζεις τον ίδιο ήχο με το DX7 το SY77 και το FM7

ο ήχος τους έχεις αρκετές διαφορές.

 

Θα το βρείς ανάλογα την κατάσταση που βρίσκεται

από 300 ως και 700 €

Γύρω στα 500 θα ήταν λογική τιμή.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία γνώμη που δεν έχει σχέση με τα τεχνικά χαρακτηριστικά...

 

Αν το θέλεις για live, και να γυρνάς από δω κι από κει, μην το σκέφτεσαι...Μόνο αν έχεις αυτοκίνητο και γυμνάζεσαι 20 χρόνια συστηματικά θα μπορείς να το σηκώσεις...Δεν έχω δει πιο βαρύ keyboard...

 

Δουλεύω πού και πού μ'αυτό στο στούντιο ενός φίλου (μόνο ως MIDI keyboard) και για να το βάλω στη βάση μου φεύγει η μέση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύω πού και πού μ'αυτό στο στούντιο ενός φίλου (μόνο ως MIDI keyboard)..

 

σχετικα με το κλαβιε του εχω διαβασει οτι η velocity που μεταδιδει ειναι 0-100 και οχι 127,αν αυτο παιζει καποιο ρολο στον ελεγχο soft synths.Bεβαια θα μου πειτε σε μερικα plug ins αυτο ρυθμιζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετα με το θέμα όσα ακολουθούν αλλά τώρα μου ήρθαν και θα τα πω!

 

Πριν κάποια χρόνια είχα πάει με τη μπάντα μου σε ένα studio να γράψουμε το πρώτο μας demo. Γράφονται τα τύμπανα, γράφεται και το μπάσο, μπαίνουν και κιθάρες και έρχεται η ώρα να γράψω πλήκτρα...

Ο ηχολήπτης μου λέει να γράψω με το Yamaha SY-77 που υπήρχε στο studio αντί με το ταπεινό πληκτράκι που είχα φέρει. Με το φτωχό μου μυαλό, κάνω την ερώτηση: "Είναι στάνταρ ότι θα έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα;" για να λάβω την καθοριστική απάντηση... "Είσαι σοβαρός; Μιλάμε ότι το μηχάνημα κάνει πάνω από 2 εκατομμύρια δραχμές..." και βέβαια εντυπωσιάστηκα γιατί το μηχανάκι το ήξερα και ήξερα ότι δεν έκανε πάνω από 300, το πολύ 400 χιλιάδες δραχμές (τότε). Ωραίες εποχές, μας περνούσαν για μ@λ@κες και δεν λέγαμε και τίποτα! :)

 

Anyway, το κλαβιέ του ήταν όντως από τα καλύτερα που έχω παίξει σε synth, ο ήχος του είναι αρκετά χαρακτηριστικός (και ίσως να φανεί χρήσιμος σε διάφορες φάσεις) και θα είναι ωραίο να το έχει κανείς για το κλαβιέ του και για ιστορικούς λόγους. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο Alchemist.Εγω θεωρω το SY77 το πιο επιτυχημενο synth της Yamaha μετα το DX7.Mε το κλαβιε του δεν ειχα τη τυχη να παιξω τι να σου πω τωρα δε ξερω αν οντως ειναι τοσο καλο,αλλα με το motif es7 που εχω παιξει στο Νακα ητανε πολυ καλο(κλαβιε) για πλαστικο , ετσι για γευση απο yamaha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Exω ενα sy77 απο το 1996 σε υπεραριστη κατασταση.

Χιλιαδες ωρες μαζι του σε δημιουργεια ηχων και κομματιων.

Δεν θα το δωσω ποτε.

Θα συντροφευει το motif es6 στο σταντ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου