Προς το περιεχόμενο

BehringerBDI vs Tech21bassdriver vs Presonus


Tthawth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο φθηνός, ο ακριβός και ο όμορφος! Έχω τον φθηνό και ειναι οκ για τον 30άρη που έχω σπιτάκι, μεταμορφώνει τον ήχο αισθητά (εως δραματικά πολλές φορές). Απο εκεί και πέρα κατα πόσο αξίζει να πάω σε ένα presonus ή σε ένα tech21bassdriver για να μεταφέρω τον ήχο μου σε άλλους ενiσχυτες (άνω των 100W). Θα ηταν πολύ τραγικό να μην παρω τίποτα και να βασίζομαι στον εκάστοτε ενισχυτή που θα βρίσκω μπροστά μου? Μήπως να πάρω έναν καλό 150άρη combo Να τον κουβαλάω να τον έχω και για μικρούς χώρους? Μήπως να φτιάξω ένα 5w DIY ενισχυτάκι και να του εφαρμόσω μία ντουντούκα να περνάει ο ήχος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω και γω το φτηνό, για τα χρήματά του κάνει πολύ καλή δουλειά...επίσης πρόσφατα αγόρασα και το BLE της Behringer (σε λίγο θα γίνω endorsee της Behringer...με τόσα που έχω αγοράσει) και είδα ακόμα καλύτερη βελτίωση...φυσικά, όλα αυτά τα έχω για μελέτη και ηχογράφηση στο σπίτι οπότε στα δύσκολα δεν γνωρίζω....πάντως στη λίστα μου για αγορές είναι το RBI της Tech21 (η rack mount έκδοση του Bass Driver) το οποίο θα το αγόραζα με κλειστά μάτια....ρίξε μια ματιά στα reviews στo Internet...και στις φωτογραφίες στο talkbass και θα δεις ότι το χρησιμοποιούν 9 στους 10 μπασίστες...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BLE το έχω και εγώ! Μιλάμε για τεράστιο value for money...

 

Που το χρησιμοποιείτε? Γιατι στο σπιτι για τον 30άρη που έχω, μπορω να παραμείνω με το απλο BDI και να πω και ενα τραγούδι. Παραέξω τα έχτε χρησιμοποιήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το BLE το έχω και εγώ! Μιλάμε για τεράστιο value for money...

 

Που το χρησιμοποιείτε? Γιατι στο σπιτι για τον 30άρη που έχω' date=' μπορω να παραμείνω με το απλο BDI και να πω και ενα τραγούδι. Παραέξω τα έχτε χρησιμοποιήσει?[/quote']Το BLE κοστίζει περίπου 20 Ευρώ, οπότε αξίζει να το αγοράσει κανείς μόνο και μόνο για δοκιμή...εγώ έχω συνδέσει: Μπάσο - BDI - BLE - Active In ενισχυτή...δεν χρησιμοποιώ το effect loop του ενισχυτή μου γιατί όταν χρησιμοποιώ το DI του για να στέλνω το σήμα στην κάρτα ήχου, το σήμα παραμένει χωρίς εφέ...

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω συνδέσει: Μπάσο - BDI - BLE - Active In ενισχυτή...

 

Η τυπική σειρά θα σκεφτόμουνα οτι είναι ...

 

Μπάσσο > BLE > BDI > Ενισχυτής

 

Εχεις δει κάποια βελτίωση και το βάζεις μετα το BDI ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τυπική σειρά θα σκεφτόμουνα οτι είναι ...

 

Μπάσσο > BLE > BDI > Ενισχυτής

 

Μόλις ετοιμαζόμουν να πώ το ίδιο! Φίλε maidena μήπως έχεις κάνει λάθος; Συνήθως οι κομπρέσσορες μπαίνουν πρώτοι!

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τυπική σειρά θα σκεφτόμουνα οτι είναι ...

 

Μπάσσο > BLE > BDI > Ενισχυτής

 

Μόλις ετοιμαζόμουν να πώ το ίδιο! Φίλε maidena μήπως έχεις κάνει λάθος; Συνήθως οι κομπρέσσορες μπαίνουν πρώτοι!

Σε κάποιο review για το BLE είχα διαβάσει για αυτή τη συνδεσμολογία...μπορεί να έχω κάνει πατάτα...επειδή δεν το έψαξα και πολύ (και γενικώς με τα εφέ δεν έχω και πολλή πείρα) θα δοκιμάσω και με τους δυο τρόπους και θα σας πω....

If you can't do it with StingRay, maybe the problem isn't the bass..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές μπορεί να βάλει κανείς κομπρεσσορα στο τέλος, αλλα συνήθως δεν είναι πεταλάκι. Περισσότερο στην κονσόλα ή σε πολυεφφε σαν την GT-8 έχουν καλό αποτέλεσμα.

 

Το πεταλάκι συνήθως πάει πριν απο τον προενισχυτή για να διαβάζει καλλίτερα τις δυναμικές του μπάσσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες φορές μπορεί να βάλει κανείς κομπρεσσορα στο τέλος' date=' αλλα συνήθως δεν είναι πεταλάκι. Περισσότερο στην κονσόλα ή σε πολυεφφε σαν την GT-8 έχουν καλό αποτέλεσμα.

 

Το πεταλάκι συνήθως πάει πριν απο τον προενισχυτή για να διαβάζει καλλίτερα τις δυναμικές του μπάσσου.[/quote']

 

Τα λοιπα εφφε ομως θα πρεπει να περαστουν μετα το BLE και το BDI. Σωστά? (εχω Super chorus, reelecho και metal zone*) Μην βιαστείτε να απαντήσετε! Εχω την εντυπωση οτι αναλογο θεμα υπάρχει ήδη στο forum. Εαν δεν βγαλω ακρη με το search θα σας ενοχλήσω πάλι :)

 

*πραγματικά τα πιο ασχετα πετάλια για μπασο. Το metal ειναι δανεικό για την πλακα, το super chorus ηταν αγνοια για το bass chorus και το reelecho ειναι για το κολημα με το "One of these days" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου