Προς το περιεχόμενο

ΟΔΗΓΟΣ: Επισκευή πλήκτρων clavinova με φώτο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω αναφέρει αρκετές φορές ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα πλήκτρα του clavinova. Κατα καιρούς σπάει ένα κομμάτι πλαστικό απο το πίσω μέρος τους με αποτέλεσμα να μένουν κάτω. Ψάχνοντας στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι κ άλλοι έχουν παρόμοιο πρόβλημα:

 

http://www.pianoworld.com/ubb/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=6;t=002421;p=0

 

Ο κύριος ασχολείται με διαφορετική σειρά της clavinova που έχουν αρκετές διαφορές στο εσωτερικό με την CVP-201 μου.

 

Οπότε σκέφτηκα: Το επισκευάζω που το επισκευάζω, ας φτιάξω ένα οδηγό για όποιον ενδιαφέρεται και θέλει να γλιτώσει τα έξοδα επισκευής και την μεταφορά του... μπαούλου!!!  ;D

 

Ένας άλλος λόγος που το έκανα είναι ότι θεωρώ το να βρίζω που δεν υπάρχει ένας οδηγός στο ιντερνετ που να σου δείχνει πως να το επισκευάσεις μόνος σου, είναι το ίδιο λάθος με το να μην φτιάχνεις ο ίδιος ένα οδηγο εφόσον μπορείς να το κάνεις.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΑΝ ΠΕΙΡΑΞΕΤΕ ΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΧΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΤΟΥ! ΠΡΟΧΩΡΗΣΤΕ ΜΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!!!!

 

Το μόνο που θα χρειαστούμε είναι 2 κατσαβίδια:

1 Μεγάλο Ισιο και

1 Μεγάλο στραβοκατσάβιδο μαγνητικό κατα προτίμηση (αν δεν θέλετε να σας πέσει καμμία βίδα και να ψάχνεστε! :))

Τέλος με την παρλα όμως ας περάσουμε στην εγχείρηση.

 

Έχουμε το Clavinova μας, και το καμαρώνουμε αλλα μας τη σπάει που έχει σπασμένα πλήκτρα!

http://www.pianoworld.com/ubb/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=6;t=002421;p=0

 

ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΓΚΙΞΟΥΜΕ!

Αρχικά την βάζουμε έτσι στο χώρο μας ώστε να έχουμε πρόσβαση από πίσω και γενικότερα να έχουμε μια άνεση! Επίσης φροντίζουμε να έχουμε επαρκές φωτισμό (ένα πορτατίφ είναι ό,τι πρέπει)

 

Αφαιρούμε τις 3 βίδες απο πίσω που κρατάνε το καπάκι:

2120ced5.jpg

 

Σπρώχνουμε απο τη μέση το καπάκι έτσι ώστε να μετακινηθεί προς τη μερια των πλήκτρων:

1-2.jpg

(παρατηρήστε το κενό)

 

Το σηκώνουμε και το βγάζουμε!

7a090654.jpg

 

Σηκώνουμε το κάλυμα των πλήκτρων:

1c9d7c2b.jpg

 

Και το αφήνουμε όρθιο στο πίσω μέρος (στέκεται μόνο του)

43102fa2.jpg

 

Θαυμάζουμε το εσωτερικό του και την λιτότητα που έχει σε σχέση με την εξωτερική του εμφάνιση!

2.jpg

 

1-1.jpg

 

Για να έχουμε πρόσβαση στα πλήκτρα και να μπορούμε να τα βάζουμε και να τα βγάζουμε πρέπει να αφαιρέσουμε το panel με την οθόνη πλήκτρα κλπ και να πάμε λίγο πιο πίσω την βάση με τα πλήκτρα για να έχουμε αρκετο κενο (δεν βγαίνουν αλλιώς)

Πρώτα λοιπόν ξεβιδώνουμε τις βίδες που συγκρατούν το πανελ:

panel2.jpg

 

panel1.jpg

 

Δεν μπορούσα να πάρω λεπτομερή φωτό, αλλα θα το δείτε. Το πάνελ συγκρατείται με μεταλικές "κολονίτσες" στην ξύλινη βάση που είναι οι πλακέτες και τα υπόλοιπα αξεσουάρ

 

τέλος βγάζουμε και τις βίδες από την δισκέτα (για να μπορούμε να την κινούμε ανεξάρτητα)

έχει 2 βίδες πάνω στο πάνελ και 2 στην ξύλινη βάση

http://s226.photobucket.com/albums/dd123/palamosteliaro/?action=view&current=panel.jpg

 

Αφου απελευθερώσουμε το πάνελ, το μετακινούμε και το ξαπλώνουμε πλαγιαστά πιο πίσω.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! σε αυτό το βήμα μπορεί να παρασύρετε τα κλιπς που συνδέουν το πανελ με τις πλακέτες, να τα ξεσυνδέσετε και μετα να μην θυμάστε πως πάνε. Αν και συνδέονται κατα μοναδικό τρόπο, καλό θα έιναι να βγάλετε μια φωτο σε περίπτωση ...ατυχήματος!

ec82c6fc.jpg

 

ακουμπάμε το πάνελ έτσι ώστε να στηρίζεται μόνο του.

-panel.jpg

 

Τώρα πρέπει να μετακινήσουμε την βάση με τα πλήκτρα.

 

Αυτό είναι πιο απλό, απλώς ξεβιδώνουμε τις βίδες:

1.jpg

 

a96dc72f.jpg

 

και το σπρώχνουμε λίγο μπροστά μέχρι να χωράει ένα δάχτυλο ανάμεσα στ πλήτρα και το ξύλο μπροστά:

97eebce8.jpg

 

Σε αυτό το σημείο έχουμε πλήρη πρόσβαση στα πλήκτρα και μπορούμε να τα βάζουμε και να τα βγάζουμε!

 

Εντοπίζουμε το σπασμένο πλήκτρο. Για να το βγάλουμε κάνουμε τις εξής χαριτωμένες κινήσεις:

1. Το πατάμε

-1.jpg

2. Βάζουμε το ισιο κατσαβίδι στ τελείωμά του (αν είναι τελείως διαλυμένο απλά πατήστε το και θα βγεί μόνο του!)

3. το σπρώχνουμε με το κατσαβίδι και βγαίνει κάνοντας το χαρακτηριστικό "τακ"  ;D

 

-.jpg

 

Το καμαρώνουμε για λίγο και χαζεύουμε το μηχανισμό του πλήκτρου (εδώ μπορεί να μας ξεφυγουν μερικά "ΩΩΩΩ" ή "τί λες ρε παιδί μου... Επιστήμη"  ;D

 

89299463.jpg

 

Παίρνουμε το καινούριο πλήκτρο και το βάζουμε με το χαριτωμένο σετ κινήσεων #2:

!. Ξεκινάμε απο χαμηλα, το πιέζουμε (σαν να το πατάμε)

2. ενώ το πατάμε πιέζουμε με το δάχτυλό μας το τελείωμα του

3. κουμπώνει κάνοντας "τακ"

 

Αυτό είναι λίγο περίεργο, αλλα με μερικές προσπάθειες θα τα καταφέρετε. Το πιο πιθανόν στην πρώτη σας προσπάθεια είναι να κουμπώσει από πίσω και απο μπροστά να είναι στον αέρα. Μην τρελαθείτε, κατσαβίδι στ τελείωμα, σπρώξιμο -ξεκούμπωμα και απο την αρχή. Να έχετε στο νού σας ότι πρέπει να πιαστεί απο κάτω. Δεν μπόρεσα να βγάλω φώτο σε αυτό το σημείο γιατι χρειάζονται και τα δύο χέρια.

 

Αν δεν θέλετε να αγοράσετε πλήκτρα, (κάνουν 8 ευρώ το ένα στον ...ακατανόμαστο)  >:( :'( >:( :'( μπορείται να αντικαταστήσετε τα χαλασμένα με πλήκτρα απο ακραίες περιοχές που δεν παίζετε συχνά (τις τελευταίες οκτάβες)

 

Μόλις τελειώσετε την αντικατάσταση των πλήκτρων κάνετε την ίδια διαδικασία τούμπαλιν!

 

Δηλαδή:

 

1. Επαναφέρετε τη βάση στην θέση που ήταν και τη βιδώνετε

2. Βάζετε το πάνελ στη θέση του και το βιδώνετε (στο πλάι έχει κάτι γατζάκια. Φροντίστε να πιαστεί, αλλιώς θα κάνει κενό μεταξύ των πλήκτρων και αυτού)

 

 

Πρίν το κλείσετε τελείως, κάντε μια δοκιμή να το δουλέψετε (ποτέ δεν ξέρετε. Μπορεί να παρασύρατε κανένα κλιψάκι και να μην δουλεύει. Βάλτε το στ ρεύμα και παίξτε το λίγο. Καμαρώστε τον ήχο που είναι ΠΟΛΥ καλύτερος όταν είναι ανοιχτό, αφού τα ηχεία που κοιτάνε το πάτωμα ακούγονται σε όλο το χώρο

 

3. Κατεβάστε το κάλυμα των πλήκτρων και καλύψτε τα.

4. Φέρτε το καπάκι. Τοποθετήστε το και βιδώστε το.

 

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ!

 

Δεν είναι ούτε μισή ώρα δουλειά και γλιτώνετε τόση φασαρία και χρήματα.

 

Γενικώς:

Φροντίστε να ξεχωρίσετε τις βίδες.

 

Είναι 3 ειδών: Αυτές που συγκρατούν το καπάκι

                                                  το πάνελ και

                                                  την βάση των πλήκτρων

 

Αν δεν έχετε κάποια εμπειρία απο βίδες, καλώδια κλπ ή απλώς δεν θέλετε να πάρετε το ρίσκο, μήν το κάνετε. Ο οδηγός είναι ερασιτεχνικός, απλώς το έχω κάνει πάρα πολλές φορές και ήθελα να μοιραστώ την πείρα μου και τις γνώσεις στο θέμα.

 

Αυτα...

 

Ελπίζω να έχει απήχηση κ αι να βοηθήσει όσους αντιμετωπίζουν προβλήματα με το Clavinova τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κάτι πήρε το αυτί μου οτι έχουν ξεκινήσει κάτι παλικάρια απο το service της yamaha και ψάχνουν λέει κάποιον τύπο ονόματι lambrosgg. Λένε τους χαλάει την πιάτσα...

 

Συγχαρητήρια καλή δουλειά όντως...είμαι σίγουρος οτι πολλοί θα βρουν το post σου χρήσιμο...!!

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Γειά σας παιδιά, πρώτο ποστ, δυστυχώς απο ανάγκη. Είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα, μιας κι αυτό εδω το βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο.

 

Στο ψαχνό: το S90 μου έχει πλέον δυο πλήκτρα [συμπτωματικά(?) είναι D και τα δυο] που παρουσιάζουν το σύμπτωμα που αναφέρει ο lambrosgg, να επανέρχονται πιο αργά πάνω, και με μια "μουδιασμένη" αίσθηση, ενω το ενα απο δυο γέρνει ελαφρώς συν τοις άλλοις. Ψάχνωντάς το στο νετ, βρήκα προς έκληξή μου πάρα πολλούς ομοιοπαθούντες (όπως επίσης και με οκτάρια motif) και γενικώς τα βαρυκεντρισμένα της yamaha είναι λίγο ευαίσθητα να το πω.. κάπως έτσι.. Διαβάζοντας το θέμα εδω, και έχοντας ηδη ανοίξει το όργανο μια φορά για ανίχνευση, διαπίστωσα πως -φυσικά- το ολο σύστημα του κλαβιέ είναι ίδιο με του clavinova που παρουσιάζει ο lambrosgg.

 

Το θέμα είναι: το παω στο Νάκα; Δεδομένου οτι φοιτώ εκτός Αθήνας και δεν εχω αυτοκίνητο. Αξίζει τον κόπο; Παίζει να μου αλλάξει ολόκληρο το κλαβιέ και χωρίς χρέωση, όπως διάβασα σε ξένα φόρα ή είναι εκτός ελληνικής πραγματικότητας αυτό;

Αν οχι, απο πού μπορώ να προμηθευτώ έξτρα πλήκτρα; Lambrosgg, απο ποιό (υπο)κατάστημα τα αγόρασες; Γνωρίζεις αν μπορώ να τα παραγγείλω online;

 

Το πόστ σου ήταν τρομερά χρήσιμο και κατατοπιστικό και ενδέχεται (ελπίζω δηλαδή) να με γλυτώσει τόσο απο έξοδα οσο και απο -χειρότερο- ταλαιπωρία. Σ'ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φϊλε μου καταρχήν τα συλληπητήρια μου!

Να ξέρεις ότι εφόσον το όργανο είναι εντός εγγύησης, θα στο επισκευάσουν δωρεάν. Αυτό γίνεται παντού.

 

Εγώ δεν το πήγα Νάκα, επειδή έμενα Κρήτη και το όργανο θα έπρεπε να έρθει Αθήνα για να επισκευαστεί. Επειδή δεν ήθελα να μείνω χωρίς όργανο επειδή διάβαζα τ πιάνο μου εκεί, αποφάσισα να το φτιάχνω μόνος μου. Στην αρχή αντικαταστούσα τα χαλασμένα πλήκτρα με άλλα απο την τελευταία οκτάβα που παίζονται σπανιότερα. Όταν είχαν χαλάσει αρκετά, έκανα μια παραγγελεία απο το Νάκα. Τηλεφωνείς στο service τους, τους λές τι πλήκτρα θες και στα στέλνουν με αντικαταβολή. Όταν ήρθα Αθήνα μου είπαν ότι μπορώ να τα παραλλάβω απο όποιο κατάστημα θέλω. Τα πλήκτρα της Clavinovας κοστίζουν 8-10 ευρώ  το ένα (πανάκριβα)

 

Εγώ σου προτείνω αν είναι εντός εγγύησης, να το πας Νακα, γιατί δεν ξέρω αν χάνεται η εγγύηση αν επέμβεις στο όργανο και αργότερα μπορεί να έχεις άλλα προβλήματα και να μην έχεις εγγύηση! Πιστεύω ότι αμα είναι να γλιτώσεις τα έξοδα των πλήτρων να το προτιμίσεις. Και μην πείς "2 πλήκτρα είναι τώρα =  20 ευρω - τι έγινε?" να σκέφτεσαι ότι το πιο πιθανόν είναι να χαλάσουν κ άλλα στο μέλλον και αν δεν διατηρήσεις την εγγύηση σου θα πληρώνεις μια ζωή (όπως την έχω πατήσει εγώ τώρα)

 

Συνοπτικά σου προτείνω το εξής: Πάρε ενα τηλεφωνάκι στο service του Νάκα (με όσους έχω μιλήσει απο το service είναι πραγματικοί ΤΕΧΝΙΚΟΙ, όχι άσχετοι) και πές τους την περίπτωση. Αν σου πούν ότι θα στο αλλάξουν τσάμπα, μην χάσεις την ευκαιρία. Φέρτο Αθήνα.

Αν πάλι προτιμάς να το φτιάξεις μόνος σου, πές τους να σου στείλουν τα πλήκτρα και δώστου! Δεν είναι τίποτα.

 

Σοβαρά χαλάνε και τα μοτίφ? Αν είναι δυνατόν τόσο ακριβά μοντέλα μεγάλης εταιρίας, να έχουν τέτοια προβλήματα. Πάντως η κατάσταση με το Clavinova μου έχει καταντήσει αηδία πλέον. Προχθές ξαναέκανα την ίδια δουλειά πάλι, ενώ δεν πέρασε ούτε μήνας απο την τελευταία επισκευή. Έχει μαζευτεί πάλι μια οκτάβα και 2 πλήτρα άχρηστα. Να το πουλήσω ντρέπομαι, γιατι και 500 ευρώ να το δώσω κατάρα είναι. Το εχω μετανιώσει πραγματικά, αλλα όταν το έπαιρνα ήμουνα άμαθος και δεν ήξερα τί θα μπορούσα να είχα πάρει με 3000 που έκανε τότε. Τέσπα, έπαθα και έμαθα! Το επόμενο Kurzweil!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι'εγω Κρήτη μένω τώρα, Χανιά. Δε θυμάμαι πόσο διαρκεί η εγγύηση, αλλά το όργανο το αγόρασα προ 6 χρόνων, οπότε μάλλον είναι εκτός. Έτσι λεω να αλλάξω τα πλήκτρα μόνος μου. Μήπως τυχόν θυμάσαι το τηλ του σέρβις του Νάκα, εχω βρεί διάφορα και δε ξέρω που να πρωτοπάρω. Αν και θα ανέβω σύντομα, σε ποιό υποκατάστημα μου προτείνεις να παω;

 

Και όντως, κι'εμένα μου έκανε εντύπωση που κολλάνε τα πλήκτρα του μοτίφ, αλλά ολα τα βαρυκεντρισμένα της yamaha μοιράζονται τον ίδιο μηχανισμό, ο οποίος αποδείχτηκε μάπα.  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όντως, κι'εμένα μου έκανε εντύπωση που κολλάνε τα πλήκτρα του μοτίφ, αλλά ολα τα βαρυκεντρισμένα της yamaha μοιράζονται τον ίδιο μηχανισμό, ο οποίος αποδείχτηκε μάπα.  :(

 

Αγαπητέ κάνεις μεγάλο λάθος,η Yamahaaaaa είναι μια πολύ μεγάλη εταιρία. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Παρεπιπτωντως μπράβο σου ρε ''gg'' πολύ καλή δουλειά(δε σου έφτανε ο πόνος σου,εβγαζες και φωτογραφίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το service του Νάκα:

ΚΕΝΤΡΙΚΟ

19ο χλμ. Λεωφ.Λαυρίου, 190 02, Παιανία

Τηλ.: 210-6686000 Fax: 210-6686108/109

e-mail: [email protected]

Υπεύθυνος : Μαρτζούκος Αντρέας

 

Δεν έχει σημασία σε ποιο κατάστημα θα πάς. Αυτοί τα στέλνουν απο το σερβις σε όποιο κατάστημα βολεύει εσένα. Εγω τα πήρα απο το κεντρικό στην Ναυαρίνου.

Καλή αρχή φίλε μου και αν θές την συμβουλή μου, φτιαξτο και πούλα το τώρα που μπορείς (όχι στο noiz βέβαια γιατί την κάψαμε απο τώρα την αγγελία!)

 

Και όντως, κι'εμένα μου έκανε εντύπωση που κολλάνε τα πλήκτρα του μοτίφ, αλλά ολα τα βαρυκεντρισμένα της yamaha μοιράζονται τον ίδιο μηχανισμό, ο οποίος αποδείχτηκε μάπα.  :(

(δε σου έφτανε ο πόνος σου,εβγαζες και φωτογραφίες)

 

Δεν είναι πόνος πλέον. Το έχω συνηθίσει τόσο πολύ που σχεδόν το απολαμβάνω. Βάζω μουσικούλα, και το κάνω σε 10 λεπτά. Σκέφτομαι να φέρνω και κόσμο. Ξέρεις... Δεξίωση κ ετσ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ φίλε Λάμπρο, για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση.  :)

 

 

Edit: Άνοιξα ξανά το όργανο με σκοπό να αλλάξω τα ελαττωματικά πλήκτρα με τα αντίστοιχα των ακριανών οκτάβων. Αφού το έκανα αυτό, είπα να ρίξω μια ματιά στα χαλασμένα. Δεν είχε σπάσει τίποτα, όμως φαινόταν καθαρά το ράγισμα. Έσπασα τελείως το κομματάκι και το κόλλησα με κόλλα στιγμής. Έγιναν σαν καινούρια, για την ωρα τουλάχιστον. Δε ξέρω αν θα σπάσουν πάλι ή αν θα σπάσουν και άλλα στην πορεία, όμως πλέον απέκτησα την εμπειρία της μεταμόσχευσης.  :P  Και για άλλη μια φορά, μπράβο για τον οδηγό που έφτιαξες, με βοήθησε απίστευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου