Προς το περιεχόμενο

Τι synthesizer, workstation να πάρω; άσχετος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.Πρώτο μου μήνυμα.

Πραγματικά διάβα πολλές σελίδες, μέχρι να ζητήσω την βοήθειά σας.

 

Είμαι παλιός κιθαρίστας, μη φανταστείτε κάτι τρελό, απλά έγραφα καλά ριφάκια.Επίσης έφτιαχνα κάποια κομματάκια στο reason.'Ολα αυτά παλιά...

 

Στο θέμα μου.Έπειτα από αυτά τα χρόνια, τώρα πλέον στα 32 μου, θέλω να μπω ξανά στην δημιουργία.Τι εννοώ...Θέλω ένα synthesizer, workstation, microstation δεν ξέρω τι που να μπορώ να φτιάξω κομμάτι με αξιοπρεπές ήχο.Δε θέλω να μπλέξω καθόλου με pc, netbook κτλ.Τίποτα.Μόνο εγώ και το μηχανάκι μου.Θα έχω τις ιδέες μου και θα τις αφομοιώνω στο synth.Απλά θέλω να γράψω το κομμάτι, να περάσω φωνητικά και να πάρω το δημιούργημα μου.Δεν με ενδιαφέρει το live.Είδα διάφορα μηχανήματα που αναφέρετε εδώ, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι για τα κυβικά μου.

 

Η μουσική που θέλω να γράψω, είναι darkwave, new wave με προσανατολισμό στον ήχο του 80'.Δε θέλω μοντέρνα πράγματα δηλαδή.Δηλαδή πάμε για καλό μπάσο τύμπανο λογικά.Σίγουρα ξέρετε παραπάνω γενικά.Στα λεφτά δεν είμαι πολύ άνετα αυτή τη στιγμή για κάτι τρελό, αλλά αν δε γίνεται αλλιώς, ας περιμένω.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι πιανίστας.

Επίσης δεν με πειράζει το μεταχειρισμένο,παλιό μοντέλο κτλ αρκεί να κάνω τη δουλειά μου.

Αναμένω με αγωνία τις λύσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για τί budget μιλάμε?

 

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα workstation το οποίο να διαθέτει sequencer για να γράψεις εφόσον δεν θες να ασχοληθείς καθόλου με pc. Εκεί μπορείς να γράψεις αυτό που θες, να το σώσεις να το κάνεις export και να προσθέσεις φωνητικά, εφφέ κτλ.

 

Νομίζω ένα Korg m3 ή ένα Roland G6 θα σου έλυνε όλα τα προβλήματα. Μεταχειρισμένα υπάρχουν σε καλές τιμές, έχεις και δυνατότητα sampling και είσαι άρχοντας. Εναλλακτικά μπορείς να δεις και τα πιο παλιά μοντέλα Korg Triton Extreme & Roland Fantom X6.

 

Τώρα βέβαια το τι θα γράψεις χωρίς γνώσεις keyboards και πως θα βγει είναι άλλο θέμα αλλά με τον καιρό & το maual αγκαλιά μαθαίνεις.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα θα ακουσεις και μονο. :P

 

Η λυση εχει ονομα, και λεγεται

Yamaha MOX6

 

yamaha-mox6-large.jpg

 

Στα 1000 € καινουργιο.

Απλα κορυφαιο.

 

Αγορασε το ASAP και μη το σκεφτεσαι! ;D

Αν θες βεβαια να ηχογραφησεις και φωνητικα μεσα στο synth, το θεμα αλλαζει και παμε σε sampler, και η τιμη ανεβαινει.

 

Κοιτα προσεκτικα τα παρακατω videos για να παρεις μια μικρη ιδεα: 8)

 

 

 

 

 

 

 

Panoramica sui Synth Workstation Yamaha MOX6 & MOX8 parte n°1

 

Panoramica sui Synth Workstation Yamaha MOX6 & MOX8 parte n°2

 

Χαρηκα που βοηθησα...e9c6850e32b8305d681af3701ecf25f1.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall θα τα δω asap.

Δηλαδή το MO6 τα κάνει όλα...

 

Στον φίλο πιο πάνω θέλω να πω ότι δεν είμαι να δίνω 2000-2500.Δεν είμαι επαγγελματίας.Αρρωστάκι είμαι, με άρρωστες μουσικές ιδέες.  ;D

 

Μέχρι 1000 παιδιά είμαι.Το θέμα είναι να με καλύπτει σε όσα έγραψα πάνω.Στον ήχο και στα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε καλυψει το MOX τοτε τι θα σε καλυψει δεν ξερω...

Η τιμη του παντως ειναι αστεια για τον ηχο και τις δυνατοτητες που εχει. :-*

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 1000 παιδιά είμαι.Το θέμα είναι να με καλύπτει σε όσα έγραψα πάνω.Στον ήχο και στα υπόλοιπα.

 

ΔΕΝ θα σε καλύψει σε όλα όσα θέλεις το MOX6.ΔΕΝ μπορείς να ηχογραφήσεις φωνητικά μέσα σε αυτό το όργανο και ας παίρνει μικρόφωνο.Πρόσεξε μην την πατήσεις.Το ΜΟΧ6 δεν έχει ενσωματωμένο δειγματολήπτη (sampler) ο οποίος είναι απαραίτητος για να γράψεις ήχο μέσα σε ένα όργανο (εκτός και αν παίρνει σκληρό δίσκο το όργανο και έχει direct disk recording δυνατότητες,πράγμα το οποίο επίσης δεν γίνεται στο ΜΟΧ6).

 

Ίσως πρέπει να πάς σε Roland Juno G το οποίο σαν καινούριο κοστίζει γύρω στα 1000 ευρώ,αν υπάρχει ακόμα στα καταστήματα.Αυτό έχει και 4 στέρεο κανάλια για ηχογράφηση φωνών,αυτό ακριβώς που θέλεις και πολύ καλούς ήχους και sequencer και λίγο πολύ ότι χρειάζεσαι.Δέστο αν θέλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αχταρμά για την βοήθεια σου.

 

Η φωνή αφού θέλω ολοκληρωμένο τραγούδι όντως παίζει ρόλο για μένα.

Κοίταξα την την τιμή του Roland, παίζει γύρω στα 880 ευρώ.Καλή τιμή αν κάνει όντως αυτά που ζητάω.Επίσης δείχνει πολύ old schoolιά.

 

Επίσης στα προαναφερθέντα workstations να υποθέσω μπορώ να φτιάχνω δικές μου λούπες έτσι;Ρωτάω γιατί η μουσική που θέλω να δημιουργήσω είναι κοφτά beat, λίγο νευρική, πέστε το ιδιόμορφη κ δε θέλω να βασιστώ στα preset.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ θα σε καλύψει σε όλα όσα θέλεις το MOX6.ΔΕΝ μπορείς να ηχογραφήσεις φωνητικά μέσα σε αυτό το όργανο και ας παίρνει μικρόφωνο.Πρόσεξε μην την πατήσεις.

Το εγραψα ηδη:

"Αν θες βεβαια να ηχογραφησεις και φωνητικα μεσα στο synth, το θεμα αλλαζει και παμε σε sampler, και η τιμη ανεβαινει."

 

Οσο για το Juno G, αν το βρει με 400 ευρως να το παρει. Στα 800+ και με τετοιο ηχο δεν το προτεινω. :-X

 

@solarsoul, εσυ φιλε μου απ'οτι καταλαβα θελεις sampler. Με 1000 ευρως δεν θα βρεις σε hardware κατι της προκοπης. Το PC ειναι μια λυση.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε ηλιόψυχε  ;D  το roland juno g έχει προχωρημένο sequencer με το οποίο γράφεις την μουσική σου και την επεξεργάζεσαι.Από ότι ξέρω έχει και λούπες ή φτιάχνεις τις δικές σου.Θα έλεγα ότι στη τιμή του το όργανο δίνει υπερβολικά πολλές δυνατότητες ,αν βάλεις και την αναβάθμιση του η οποία είναι δωρεάν, θα έχεις και ένα τυπικό δειγματολήπτη !Και δέχεται και μία κάρτα επέκτασης ήχων της roland !!! Υπόψιν ότι αν το πάρεις θα πρέπει να αγοράσεις και 512 mb μνήμη για να το φουλάρεις και να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις εγγραφές ήχων...Νομίζω ότι σε καινούριο στα λεφτά που ζητάς και στο επίπεδο σου ώς πληκτράς, είναι η καλύτερη επιλογή.Δές και βίντεο στο εσύσωλήνα για να πάρεις μιαν ιδέα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οσο για το Juno G, αν το βρει με 400 ευρως να το παρει. Στα 800+ και με τετοιο ηχο δεν το προτεινω. :-X

 

 

Δεκτό ,αγαπητέ καταρράκτη,το ότι δεν σου αρέσει ο ήχος του.Αλλά αυτά είναι και προσωπικά γούστα.Ίσως σε άλλους να αρέσει.Εμένα π.χ. μου κάνει ο ήχος του.Ίσως στον ηλιόψυχο να αρέσει επίσης ίσως και όχι.Αλλά το θέμα είναι και πώς θα τα χρησιμοποιήσει τα κομμάτια του.Π.χ. θα τα πουλήσει ; θα τα δίνει δωρεάν πρός τέρψην των ακροατών ; ο σκοπός αγιάζει...τον ήχο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου