Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με KORG pa50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα KORG PA50 εδώ και 5-6 χρόνια, και δεν είχα πότε κανένα πρόβλημά, σήμερα το ανοιξα και απλά δεν ακουγόταν ήχος. ολα όμως είναι σα' να μην υπάρχει πρόβλημα, δείχνει κανονικά όλες τις λειτουργίες, ακόρντα, όργανα, ρυθμούς, όλα επιλέγονται και είναι σα να δουλεύουν, ακόμα και το ελαφρό τσακ στα ηχεία όταν ανοίγει. Απλα δεν ακούγετε τίποτα

 

 

Μιας και είναι γνωστό kayboard και το χρησιμοποιούν πολλοί, ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;;;;;; έχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο;;;;; Δεν ξέρω τη να κάνω!

 

 

 

PS: αν δεν είναι εδώ το σωστό μέρος στο φορουμ, ας το μετακινήσουν οι admin στο σοστό

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Χωρίς να είναι σίγουρο, μπορεί να άλλαξαν κατά λάθος κάποιες ρυθμίσεις ή να φόρτωσες κάποιο άσχετο αρχείο που έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις.

Αρχικά κοίταξε μήπως είναι κλειστό (off) το global στις ρυθμίσεις του midi.

Το demo παίζει;

Από τα ακουστικά έχεις ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτε με ακουστικά παίζει, απο το global ειναι ΟΝ, ούτε demo παίζει, ούτε midi αρχεία ούτε τίποτα, ουτε αν του στιλω απο το midi in παιζει, αλλα η πλάκα είναι ότι σαν midi controler δούλευεi για να παίξω μέσω PC

 

Καμία ιδέα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσατε το Korg pa50, να σας αναφέρω κι εγώ ένα σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω εδώ και καιρό με το όργανο. Πέρα απ' το ότι η ποιότητα κατασκευής του είναι τραγική με πλαστικά που σπάνε πολύ εύκολα χωρίς να αντιμετωπίζει συνθήκες σκληρής χρήσης, κάποια στιγμή η γεννήτρια ήχων άρχισε να ξεκουρδίζεται, με αποτέλεσμα μετά από λίγη ώρα χρήσης το όργανο να βρίσκεται σχεδόν 1 τόνο κάτω. Το εντυπωσιακό είναι ότι σε performance κατάσταση με δύο ήχους σε layer, ο ένας μπορεί να παίζει στο σωστό τόνο και ο άλλος ξεκούρδιστος. Δοκίμασα να του περάσω ξανά το λειτουργικό και το παλιότερο και το πιο καινούργιο, αλλα δεν... Ένας τεχνικός που το είδε εδώ στην επαρχία που βρίσκομαι, μου είπε ότι πρέπει να πάει για επαναπρογραμματισμό στο Bon Studio, με πιθανό κόστος γύρω στα 400 ευρώ. Φυσικά για ένα όργανο αξίας πλέον 600 ευρώ, δεν συζητιέται καν αυτή η επιλογή. Προβλήματα σε ποιότητα κατασκευής αντιμετώπισα και στο KORG pa80 που έχω στα χέρια μου, αλλά αυτό με το pa50 καθιστά το όργανο άχρηστο. Κρίμα γιατί σαν όργανα είναι πολύ εύχρηστα και ιδιαίτερα πρακτικά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις ιδέες και τις προτάσεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η γεννήτρια ήχων άρχισε να ξεκουρδίζεται, με αποτέλεσμα μετά από λίγη ώρα χρήσης το όργανο να βρίσκεται σχεδόν 1 τόνο κάτω.

Αυτο πρωτη φορα το ακουω για ψηφιακα οργανα, αυτο συμβαινει συνηθως στα παλια αναλογικα synths.chin2.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κρήτη....

Δεν γνωρίζω αν κάποιος μπορεί να το αναλάβει εκεί. Μάλλον θα πρέπει να το στείλεις Αθήνα.

 

Αυτο πρωτη φορα το ακουω για ψηφιακα οργανα, αυτο συμβαινει συνηθως στα παλια αναλογικα synths.chin2.gif

Πάρα πολύ σπάνιο, εξαρτάται.

 

@ Panos V

Εκεί που το πήγες δεν πρέπει να έχει σχέση με ηλεκτρονικά μουσικά όργανα και ειδικά με keyboards/synths. Μάλλον για Αθήνα κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα USB Floppy Drive για να κάνω κανω εγγραφή τα αρχεία του Restore, σε καμιά βδομαδουλα ελπίζω να έχω καλά νέα από το restore

 

Όσοι έχετε παρόμοιο πρόβλημα μπείτε εδώ

http://www.justanswer.com/electronic-musical-instruments/7oco0-korg-pa50-need-return-factory-settings-after.html

http://www.korgpa.com/en/support/discontinued-products/korg-pa50.html

 

Έχει τα αρχεία για Restore...

 

 

Ελπίζω να γίνει δουλεία αλίος κλαψ... αν το στείλω αθηνα αυτό με το βάρος που έχει, μόνο η μεταφορική θα πάρει δεν ξέρω και εγώ πόσα λεφτά, και βάλε και την επισκευή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πρωτη φορα το ακουω για ψηφιακα οργανα, αυτο συμβαινει συνηθως στα παλια αναλογικα synths.chin2.gif

Το θέμα είναι ότι από τότε κάθε φορά που θα ανοίξω το όργανο θα πάιξει κανονικά για καμιά ώρα και μετά θα ξεκουρδιστεί κατευθείαν περίπου 1 τόνο κάτω. Το εκνευριστικό είναι ότι δεν μπορείς να το φέρεις με το transpose για να συνεχίσεις να παίζεις με το γκρουπ γιατί δεν ξεκουρδίζεται ακριβώς στον τόνο.

 

@ Panos V

Εκεί που το πήγες δεν πρέπει να έχει σχέση με ηλεκτρονικά μουσικά όργανα και ειδικά με keyboards/synths. Μάλλον για Αθήνα κι εσύ.

Ο τεχνικός ασχολείται κανονικά με τέτοια όργανα και είναι ιδιαίτερα καλός.

Για να πάει για επισκευή στην Αθήνα δεν γίνεται λόγος, ειδικά αν είναι τέτοιο το κόστος. Το πιο πιθανό που βλέπω είναι να το κρατήσω σε κάποια άκρη και αν αργότερα βρω κάποιο άλλο χαλασμένο με λίγα χρήματα, να του αλλάξω τη γεννήτρια ή ότι άλλο χρειάζεται. Έτσι κι αλλιώς κάποια βασικά πράγματα τα φτιάχνω μόνος μου και λόγω απόστασης και επειδή με έχουν γδάρει κανα δυο φορές στα service για πολύ απλά πράγματα.

 

Ευχαριστώ πάντως για τις γνώμες σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου