Προς το περιεχόμενο

Maple ή Rosewood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μόνη πρακτική διαφορά που έχω δεί είναι η αίσθηση στα δάχτυλα. Εμένα μου αρέσει η maple ταστιέρα αλλα είναι θέμα γούστου.

Σε θεωρητικό επίπεδο εχω ακούσει διάφορα όπως διαφορές στην ατάκα, σκάσιμο, sustain κλπ... αλλα δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα οτι είναι ακριβώς έτσι ή οτι έχει και τόση σημασία. Φυσικά παιζει ρόλο και η ποιότητα της κιθάρας. Εχω μια american stratocaster και η ταστιέρα είναι πολύ καλή, σε μια φτηνή κιθάρα δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς γίνεται.

 

Το μόνο πρόβλημα στην αξιολόγηση είναι ότι για να δεί κανείς πραγματικά διαφορές και τι του ταιριάζει καλό είναι το μπράτσο να είναι στρωμένο αρκετό καιρό, ρυθμισμένο σωστά, καλές χορδές. Στα μαγαζιά συνήθως οι κιθάρες είναι αρύθμιστες και με τρισάθλιες χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συμφωνώ απολύτως με τον Angelos.

Προσωπικά έχω ένα φετίχ με τον έβενο. Μου δίνει την αίσθηση ότι "γλυστράει" το χέρι καλύτερα.

Πολύ πιθανόν να είναι παραίσθηση.

Μια συνολικά σωστά στημένη κιθάρα (και καλή) πρέπει να δίνει το ίδιο αποτέλεσμα.(άσχετα εάν το ξύλο της ταστιέρας είναι maple, rosewood ή ebony.)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα αρχην υπαρχουν διαφορες και υφης, και ηχου αλλα τεχνικης κατασκευης.

 

maple= ηχος πιο "ζεστος" και καθαρος

rosewood= πιο ογκωδης, θα ελεγα μπασο μεσαιος (βλ les paul)

ebony = ηχος rosewood με ακομα πιο πλουσια μπασομεσαια (βλ jazz/les paul custom)

 

αλλο παραδειγμα ειναι οτι ειδικα οι μπασιστες προτιμουν το maple στο σωμα

λογω της καθαροτητας που προσφερει.

 

ομως η επιλογη πρεπει να συνδυαστει και με το μεγεθος των ταστων διοτι και αυτα παιζουν ρολο.

 

vintage = μαζι με maple μπρατσο = πολυ καθαρος twang ηχος (βλ tele 52)

medium large = με rosewood μπρατσο = πιο american std ηχος.

 

Πρακτικα το maple "κολλαει" τα δακτυλα. Συνισταται ελαφρυ τριψιμο μπρος πισω για φυγει λιγο το πολυ βερνικι και να γλυστραει καλυτερα το χερι.

 

to rosewood σαν αλουστραριστο ευνοει το γρηγορο παιξιμο αλλα θελει πιο πολυ προσοχη καθως αν υπαρχουν μεγαλοι ποροι του ξυλου "ποτιζει" πιο ευκολα απο ιδρωτα, λιπη κλπ.

 

καλο καθαρισμα γιατι η περγα καμια φορα μασευει γυρω απο το ταστο, φουσκωνει το ξυλο και το πεταει με αποτελεσμα να θελει σερβις και αλλαγη.

 

αυτα και ελπιζω να βοηθησα

 

παυλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
κατα αρχην υπαρχουν διαφορες και υφης, και ηχου αλλα τεχνικης κατασκευης.

 

maple= ηχος πιο "ζεστος" και καθαρος

rosewood= πιο ογκωδης, θα ελεγα μπασο μεσαιος (βλ les paul)

ebony = ηχος rosewood με ακομα πιο πλουσια μπασομεσαια (βλ jazz/les paul custom)

Ναι, ίσως ετσι έχουμε ταυτίσει χοντρικά τις ακουστικές χροιές των ξύλων.

'Ομως η συμμετοχή της ταστιέρας ως προς τον ήχο είναι συζητήσημη. (βλ. ψιλά γράμματα) :wink: Η ψευδαίσθηση που έλεγα παραπάνω...

Ισως το υλικό της πένας που χρησιμοποιεί κανείς, να κάνει μεγαλύτερη διαφορά...

Το είδος του ξύλου είναι πολύ σημαντικό για το ηχητικό αποτέλεσμα, στο σκάφος της κιθάρας και κατ'επέκταση στο μπράτσο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Στον ήχο δεν υπάρχει βέβαια καμία διαφορά ειδικά στίς ηλεκτρικές κιθάρες.Εχω πολλές Tele και έχω αλλάξει τα μπράτσα μεταξύ τους πολλές φορές και δεν παρατήρησα καμμία διαφορά.Θα έλεγα ότι το 90% του 'ηχου είναι οι μαγνήτες.

Τώρα Maple η rw είναι καθαρά θέμα feel και προτίμισης,και τα δύο καλά είναι στό maple γλυστράει το χέρι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ήχο δεν υπάρχει βέβαια καμία διαφορά ειδικά στίς ηλεκτρικές κιθάρες.Εχω πολλές Tele και έχω αλλάξει τα μπράτσα μεταξύ τους πολλές φορές και δεν παρατήρησα καμμία διαφορά.Θα έλεγα ότι το 90% του 'ηχου είναι οι μαγνήτες.

Τώρα Maple η rw είναι καθαρά θέμα feel και προτίμισης' date='και τα δύο καλά είναι στό maple γλυστράει το χέρι καλύτερα.[/quote']

 

αγαπητε superfunk, καταρχην αν θελεις γινε και μελος για να υπαρχει μια συνεχεια. :wink:

 

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου. τεραστιες οι ηχητικες διαφορες μεταξυ maple και rosewood...εκατονταδες κορυφαιοι κατασκευαστες οργανων σε ολο τον κοσμο αγωνιουν για το τελικο αποτελεσμα που θα εχει η επιλογη των ξυλων τους. αν δεν παρατηρησες καμια διαφορα στις δοκιμες που εκανες, κατι δεν πηγε καλα στην υπολοιπη αλυσιδα.

και οι μαγνητες συμβαλουν πολυ στον ηχο, αλλα τα ποσοστα δεν εχουν καμια σημασια. μονο ισως τα χερια και τα αυτια. δηλαδη, με την ιδια κιθαρα και τις ιδιες ρυθμισεις, τρεις διαφορετικοι ηχοι απο τρεις διαφορετικους ανθρωπους.

το maple παντως ειναι οντως πιο λαμπερο απο το rosewood.

 

 

φίλτατε FEATHER εχεις δίκιο,μόλις έκανα αίτηση για μέλος και περιμένω τον κωδικο! 8)

 

εν τω μεταξυ θα συμφωνήσω μαζί σου για το σημαντικό ρόλο που παίζουν τα ξύλα στις ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ κιθάρες,στις ηλεκτρικές παίζουν πολύ λιγότερο.Εχω φτιάξει πολλές κιθάρες με ξύλα απο WARMOTH,USA CUSTOM,ROCKINGER κτλ και η εμπειρία μου λέει πως η ταστιέρα αποτελλεί ενα ελάχιστο τμήμα της κιθάρας (σκέψου ούτε μισό πόντο πάχος ) και άλλωστε το Rw είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΜΠΑΓΕΣ και ΒΑΡΥ απο το maple και θα έπρεπε κανονικά να είναι και πιο λαμπερο και πριμο.!

(οσο πιο βαρυ είναι το οργανο τοσο και πιο πριμο).

Βεβαια η άποψη σου είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστή και αν ΕΣΥ ακούς τη διαφορά τότε ποιος είμαι εγω να το αμφισβητήσω? :wink:

 

Anyway χαίρομαι που βρήκα και ενα ΕΛΛΗΝΙΚΟ forum με ανθρώπους το ίδιο τρελλαμένους με εμένα και σίγουρα θα τα λέμε απο εδω και εμπρος.

take care

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον ήχο δεν υπάρχει βέβαια καμία διαφορά ειδικά στίς ηλεκτρικές κιθάρες.Εχω πολλές Tele και έχω αλλάξει τα μπράτσα μεταξύ τους πολλές φορές και δεν παρατήρησα καμμία διαφορά.Θα έλεγα ότι το 90% του 'ηχου είναι οι μαγνήτες.

Τώρα Maple η rw είναι καθαρά θέμα feel και προτίμισης' date='και τα δύο καλά είναι στό maple γλυστράει το χέρι καλύτερα.[/quote']

 

αγαπητε superfunk, καταρχην αν θελεις γινε και μελος για να υπαρχει μια συνεχεια. :wink:

 

θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου. τεραστιες οι ηχητικες διαφορες μεταξυ maple και rosewood...εκατονταδες κορυφαιοι κατασκευαστες οργανων σε ολο τον κοσμο αγωνιουν για το τελικο αποτελεσμα που θα εχει η επιλογη των ξυλων τους. αν δεν παρατηρησες καμια διαφορα στις δοκιμες που εκανες, κατι δεν πηγε καλα στην υπολοιπη αλυσιδα.

και οι μαγνητες συμβαλουν πολυ στον ηχο, αλλα τα ποσοστα δεν εχουν καμια σημασια. μονο ισως τα χερια και τα αυτια. δηλαδη, με την ιδια κιθαρα και τις ιδιες ρυθμισεις, τρεις διαφορετικοι ηχοι απο τρεις διαφορετικους ανθρωπους.

το maple παντως ειναι οντως πιο λαμπερο απο το rosewood.

 

 

φίλτατε FEATHER εχεις δίκιο,μόλις έκανα αίτηση για μέλος και περιμένω τον κωδικο! 8)

 

εν τω μεταξυ θα συμφωνήσω μαζί σου για το σημαντικό ρόλο που παίζουν τα ξύλα στις ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ κιθάρες,στις ηλεκτρικές παίζουν πολύ λιγότερο.Εχω φτιάξει πολλές κιθάρες με ξύλα απο WARMOTH,USA CUSTOM,ROCKINGER κτλ και η εμπειρία μου λέει πως η ταστιέρα αποτελλεί ενα ελάχιστο τμήμα της κιθάρας (σκέψου ούτε μισό πόντο πάχος ) και άλλωστε το Rw είναι ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΣΥΜΠΑΓΕΣ και ΒΑΡΥ απο το maple και θα έπρεπε κανονικά να είναι και πιο λαμπερο και πριμο.!

(οσο πιο βαρυ είναι το οργανο τοσο και πιο πριμο).

Βεβαια η άποψη σου είναι ΑΠΟΛΥΤΑ σεβαστή και αν ΕΣΥ ακούς τη διαφορά τότε ποιος είμαι εγω να το αμφισβητήσω? :wink:

 

Anyway χαίρομαι που βρήκα και ενα ΕΛΛΗΝΙΚΟ forum με ανθρώπους το ίδιο τρελλαμένους με εμένα και σίγουρα θα τα λέμε απο εδω και εμπρος.

take care

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Feather,

 

συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ για τα τάστα.αυτά οντως κάνουν ΜΕΓΑΛΗ διαφορά στον ΗΧΟ.Ειδικά αν πάρεις μια Vintage Tele με τα αστεία ταστάκια vintage και τα αλλάξεις με jumbo ο ηχος "ξυπνάει" και το όργανο αποκτά "νοτα" και sustain (αλλα και πρίμα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου