Προς το περιεχόμενο

MARSHALL TSL601 kai DSL 401


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Einai katoxos kaneis apo esas enos apo tous duo autous enisxutes(marshall tsl601 kai dsl 401)?Pws tous krinete hxitika kai sas exoun parousiasei problhmata???(genikws xerw oti oi dsl exoun polla problhmata yperthermanshs)Exw ena mesa boogie dc5 kai skeftomai na ton dwsw mia kai pleon einai adunaton na exei kaneis texnikh yposthrixh gia tous mesa boogie sthn ellada(adynamia eureshs antallaktikwn mexri kai lyxnies einai duskolo na breis)kai prosanatolizomoun se enan apo tous duo proanaferthentes enisxytes(mallon ton tsl601).Kathe plhroforia einai euprosdekth.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΘΕ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΔΙΑΚ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΗ Α ΟΠΟΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ.

 

ΗΧΗΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΑΝ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΑΡΣΑΛ.

 

ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΖΕΣΤΟ ΚΑΙ ΘΟΛΟ ΗΧΟ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΟΛΥ CRISPY CLEAN ΕΝΟΣ FENDER. ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟΝ ΡΟΚΑ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ.

 

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΗΧΟΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΜΑΡΣΑΛ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ BOOGIE. O BOOGIE ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΟΣ.

 

ΠΑΝΤΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΑΥΤΙ ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έπαιζα με έναν tsl-602 μέχρι που μου έμεινε πάνω στην ηχογράφηση απο προενίσχυση (μάλλον) και να φανταστείς οτι αγοράστηκε οκτώβριο (χάλασε λιγο πριν τα χριστούγεννα). Υπολόγισε περίπου πόσες ώρες παίχτηκε... Πριν απο αυτό είχε βγάλει ακομα ένα μικροπρόβλημα: χαλασμένες επαφές του footswitch. Γενικότερα απο ποιότητα κατασκευής ο ενισχυτής πάσχει. Οι λάμπες είναι βαλμένες με ενα τρόπο που τρίζουν με το που κουνηθούν, ακόμα και όταν έπαιζα αρκετα δυνατά ακουγόταν το τρίξιμο απο τις λάμπες και αυτό δεν ειναι κακο για τις πρόβες αλλα για μια καλή ηχογράφηση είναι.

Απο ήχο εμένα προσωπικά μου άρεσε. Γενικότερα οι tsl φτιάχτηκαν για να μπορούμε εμείς οι κιθαρίστες να βγάζουμε όσους περισσότερους ηχους γίνεται...

Τα καθαρά του με απογοήτευσαν. Τα βρήκα πολύ flat και χωρίς αρκετό σκασιμο... Μπορει βεβαια να μην πρόλαβα να τον "πειράξω" και πολύ. Το δυνατο του σημειο είναι τα βρώμικα που είναι πάρα πολύ ζεστά ειδικότερο στα συνοδευτικά παιξίματα (πλάτες). Προσοχή όμως πρέπει να παίζεις στο 60-70% της εντασης του.

Αλήθεια τον DC-5 αν το αποφασήσεις να τον δώσεις πόσο θα τον έδινες?? Μπορει να ενδιαφερόμουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

auto me anhsyxei kai emena to thema axiopistias.......to opoio mou to epibebaiwse kai enas filos mou pou douleuame mazi se katasthma mousikwn organwn sthn italia.Mou elege oti to 60% twn dsl401 kai gyrw sto 30%twn tsl601 ta epistrefoun sto magazi h logw yperthermanshs(kuriws o 401) h logw kakwn kollhsewn sth plaketa.Prepei na exei problhma pleon h marshall sto poiotiko ths elegxo kai an koitaxeis kai sth harmony central epibebaiwnei ta legomena tou.Deka sta 15 reviews anaferoun problhmata.Den eimai akoma sigouros an tha poulhsw ton dc5 , isws ton krathsw kai parw kai ena marshall.....pantws gyrw sta 1000eurw tha ton edina

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω οτι μπορει να κανω λαθος για το ταξη Α.

 

Αλλα μεχρι τωρα κανενας απο τους Μαρσαλ αυτους δε μου δημιουργησε προβλημα. πες με τυχερο.

 

Για να σε βοηθησω θα σου πω ενα πραγμα

 

1 mesa boogie = οχι για τους βρισκω σκληρους

2. marshall = λιγοτερο οχι γιατι γενικα η θολουρα τους δε με κερδιζει

3. fender = ναι. ιδιαιτερα ο deluxe reverb 22 w που ειναι ο αντιστοιχος αντιπαλος το 401 και 601. simply the best

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους fender θα συμφωνίσω οτι ισως είναι οτι καλύτερο έχω ακουσει (παντα μιλώντας στα πλαίσια full λάμπας και για μικρό σχετικά budget

+-1000E). Μαλιστα τώρα τελευταία καλοκοιτάω τους Hot Rod (deluxe,deville). Θα σου πρότεινα να ακούσεις έναν!!

Αν θες να ψάξεις τάξη Α άκου κάτι απο vox, orange. Προσοχη τα watt που γράφονται δεν έχουν καμία σχέση με τους non-Α-Class ενισχυτές σε σχέση με την δυνατότητα τους στην ένταση του ήχου. Τα 15 Watt θα σου έφταναν πιστέυω.(Στους ενισχυτες τάξης Α δεν υπάρχει κάθόλου παραμόρφωση σήματος. Τα καθαρά του δηλαδή όσο και να τα υπεροδηγήσεις δεν "βρωμίζουν" καθόλου τουλάχιστον θεωριτικά, γιατί δεν έχω παίξει ποτέ έναν. Οπότε θα είναι απο τα πιο "αντικειμενικώς" καθαρά που θα έχεις ακουσει.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

de nomizw oti tithetai thema suggrishs metaxy fender, marshall, mesa.....einai enisxutes me toso xexwristo kai proswpiko hxo o kathenas tous pou nomizw opoiadhpote prospatheia syggrishs tous adikei....pote enas marshal h enas mesa de tha bgalei ta kathara tou fender h enas fender ta brwmika enos mesa klp.Kata synepeia einai thema proteraiothtwn kai ti zhta o kathenas apo ton hxo tou.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα ακουσα σε ένα στουντιο τον Βlues Deluxe της Fender 40W. Ομολογό οτι έπαθα πλάκα... Προσπάθησα να τον βρω καινουριο ή μεταχειρισμένο αλλα τίποτα, μου ειπαν οτι εχει καταργηθει και βγαινει με το όνομα Ηοt Rod Deluxe Limited Εdition (η διαφορά είναι στο Jensen ηχείο απο τους απλούς Ηοt Rod) αλλα δυστηχως κατασκευαζεται στο Μεξικο.

α) Ο παλιος από τον καινουριο (Βlues Deluxe - Ηοt Rod Deluxe Limited Εdition) εχει διαφορά?

β) Πουλάει κανένας τον Βlues Deluxe?

γ) Υπάρχει αλλη αντιστοιχη προταση σε ποιοτητα ηχου χρηματων?

 

federiahs ακουσε τον... Δεν θα τον βρεις σε μαγαζι αλλα αμα σε βγαλει ποτέ ο δρόμος σου στο Studio Π στην Ηλιουπολη ευκαιρία ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου