Προς το περιεχόμενο

Πόσο είναι το DPC Latency σας???


dimfil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το DPC Latency Checker είναι ένα δωρεάν εργαλείο που αναλύει την ικανότητα ενός υπολογιστή να χειρίζεται ροές δεδομένων σε πραγματικό χρόνο. Σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να βοηθήσει στον εντοπισμό της αιτίας που προκαλούνται διακοπές σε real-time audio και video streams, τα γνωστά σε όλους μας drop-outs.

 

Μπορείτε να κατεβάσετε το DPC Latency Checker εδώ http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml

 

Για λόγους ομοιομορφίας θα πρότεινα να ποστάρουμε κάπως έτσι(αυτό είναι το pc μου by the way :))

 

CPU: Core i7 920 OCed @ 3.8GHz

Ram: 6GB DDR3 Corsair Dominator 8-8-8-24

Mobo: Asus P6T Deluxe

PSU: Fractal Design Newton 800W

Graphics Card: ATI Radeon HD5850 OCed

OS HDD: 150GB WD Velociraptor 10k rpm

2nd HDD: 1TB WD Caviar Black

3rd HDD: 500GB Caviar Black

Firewire Controller: Unibrain Fireboard

OS: Dual Boot Windows 7 Proffessional 64bit, Windows XP Pro

 

DPC Latency:

Win7 ~ 15μs peaks@ 60μs

WinXP ~ 5μs

 

Οι μετρήσεις ήταν ίδιες με την Tascam FW-1884 συνδεδεμένη ή αποσυνδεδεμένη.

Διάφορες συσκευές του συστήματος είναι απενεργοποιημένες και τα αποτελέσματα είναι σταθερά χωρίς peaks πέραν των αναγραφόμενων.

Καλό είναι να μετράμε το DPC Latency και να εκτελούμε εργασίες στο pc όπως να έχουμε πχ ένα project στο Cubase να τρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..!

Με το DPC Latency έχω φάει τα μούτρα μου καθώς επίσης και αρκετές ώρες αναζήτησης στο google..

Στο laptop που έχω δοκίμασα και Windows 7 και XP..

Για να παίζει χωρις spikes κόκκινα,πρέπει να απενεργοποιήσω...bluetooth,άσύρματη κάρτα δικτύου..εσωτερική κάρτα ήχου καθώς και ACPI κλπ που σχετίζονται με μπαταρία κλπ.

Το laptop μου το χρησιμοποιώ σε live καταστάσεις και όπως καταλαβαίνεται τρέμω αν δώ οτι χτυπάει 400αρια καμμιά φορά!

Μόνο σε linux ξέρω οτι είναι κολλημένο στα 2μs

Μιλάω για φορητό υπολογιστή πάντα...!

 

Processor :  Intel® Core™ i5-430M 2,26 / 2,53 Turbo GHz

Ram  : 6GD DDR3 (1,066 MHz)

HD : WD Scorpio Black 320 GB   7200rpm

OS : Windows 7 Professional 64bit

 

 

Υ.Γ: Χρησιμοποιώ την  M Audio Fast track Pro  (USB)

 

Αυτό είναι ένα link απο τα πoλλά που έτυχε να διαβάσω...

http://en.community.dell.com/support-forums/laptop/f/3518/t/19255584.aspx

Ειδικά σε laptop που θέλουμε να τρέχουμε μουσικές εφαρμογές..είναι μανίκι μεγάλο το θέμα με latency! :)

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι συχνό φαινόμενο αυτό με τα λάπτοπ. Με τις πολλές ενσωματωμένες συσκευές που έρχονται αλλά και όλο το freeware software που έχουν προεγκατεστημένο πολλές φορές παρά τα πολύ καλά χαρακτηρίστηκα τους παρουσιάζουν προβλήματα με real-time audio. Βέβαια το να χτυπάει 400άρια όπως είπες δεν είναι τόσο πρόβλημα, ούτε έχει μεγάλη σημασία να προσπαθούμε να πετύχουμε το απόλυτο dpc latency, απλά δεν πρέπει να έχει spikes μεγαλύτερα από 1000μs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχω απενεργοποιημένα αυτά που προανέφερα..δύσκολα να χτυπήσει 1000αρικο! :p

Μπορεί όμως να ρίξει κανένα αν παίζω κανένα 5ωρο!  ;D

Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου setup λοιπον:

 

CPU: Core i7 920 2.66

Ram: 12GB DDR3 Corsair XMS 9-9-9-24

Mobo: Gigabyte EX58-UD5

PSU: Corsair 750W

Graphics Card: Nvidia Asus 9400GT Silent

OS HDD: 500GB WD Caviar Black 7200

2nd HDD: 1,5TB WD Caviar Black

3rd HDD: 1.5TB WD Caviar Black

Firewire Controller: Onboard T.I. Chipset

OS: Dual Boot Windows 7 Ultimate 64bit, Windows XP

 

DPC Latency:

Win7 ~ 95-115μs

WinXP ~ 3μs (Hyper Threading off) 5μs(Hyper Threading On)

 

Για καποιο περιεργο λογο υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα αναμεσα στο DPC latehcy των XP και των W7. Δοκιμασα να απενεργοποιησω σχεδον τα παντα, αλλα το latency δεν πεφτει κατω απο τις τιμες που εχω γραψει.

 

Περιεργο...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τα USB (τουλάχιστον αυτά που δεν χρησιμοποιείς). Στα windows 7 το DPC τείνει να είναι αρκετά μεγαλύτερο από τα XP και ένας από τους λόγους είναι και ο USB driver που χρησιμοποιούν. Βέβαια όσο δεν έχεις spikes δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 το μικρό 13 το μεγάλο!

 

Είμαι καλά γιατρέ?  ;D

Μια χαρά σε βρίσκω. Να προσθέσω ότι αυτό το thread το ξεκίνησα για να δούμε πιο hardware δημιουργεί προβλήματα και πιο δουλεύει σωστά για να ξέρουμε τι να αποφεύγουμε και τι να προτιμούμε, οπότε καλό θα ήταν να γράφουμε και τα specs του συστήματος  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου