Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με M-Audio Firewire 410


DBA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello παιδες...

 

Ειχα μια Creative Καρτα ηχου! και εβαλα την M-audio...ο ηχος ειναι ΕΛΕΙΝΟΣ κοβει μπασα και οταν οι δυναμικες χαμηλωνουν στα κομματια αναλογα ποσο δυνατα ειναι πχ (Κασα,Μπασο) το χαμηλωνει και μετα ξαναεπανερχεται(μιλαμε για πολυ μικρο χρονικο διαστημα) ...δεν ξερω γιατι...μηπως εχετε καμια ιδεα τι φτεει?

 

2ον Δεν εχει δυναμη οταν βαζω τα ακουστικα...ενω θελω να ακουσω με αρκετη ενταση...δεν ειναι αρκετο το volume...

 

Περιμενω ιδεες και τυχον λυσεις...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να το εξηγησω επ ακριβως...θα το θεσω αλλιως...ειναι σαν να καργαρεις τα ηχεια σου παρα πολυ και να σου κοβει πχ τα μπασα για να μην σπασουν τα ηχεια ας πουμε + σαν να βαζει καποιο βαθος...δεν ειναι καθαρος ο ηχος, δεν ακους καθαρα το καθε τι...δεν μπορω να το θεσω αλλιως το ερωτημα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν μπορω να το εξηγησω επ ακριβως...θα το θεσω αλλιως...ειναι σαν να καργαρεις τα ηχεια σου παρα πολυ και να σου κοβει πχ τα μπασα για να μην σπασουν τα ηχεια ας πουμε + σαν να βαζει καποιο βαθος...δεν ειναι καθαρος ο ηχος, δεν ακους καθαρα το καθε τι...δεν μπορω να το θεσω αλλιως το ερωτημα μου...

 

Δες μήπως παίζει κανένα compressor/limiter στην κάρτα ήχου ή στην εφαρμογή που χρησιμοποιείς. Το απότομο κατέβασμα ήχου είναι κλασσική περίπτωση δραστικής και απότομης ενεργοποίησης του limiter.

 

Γενικά δοκίμασε να ξεκινήσεις τα πάντα από την αρχή με ένα καθαρό project από την εφαρμογή DAW που χρησιμοποιείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω εχω ενα prnt scrn να δειτε τις ρυθμισεις...δεν εχω πηραξει κατι...και δεν ενοω στο cubase φιλτατε racer x

 

οταν ενοοεις με προενυσχιση m-audio dmp3 τι ενοοεις? καντο λιγο πιο λιανα γιατι δεν πολυσκαμπαζω απο αυτα...ειμαι νεος στο αθλημα...

 

Ευχαριστω

sample.jpg.43650957d202a9ec2fd367f93e4f002c.jpg

sample2.jpg.3a7df9834982db187bcf4846a30e01b9.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι την τροφοδοτείς. Τροφοδοτώντας με firewire είχα προβληματάκια όπως κλικαρίσματα ή προβλήματα αναγνώρισης κατά την εκκίνηση.

 

Σε αυτήν την περίπτωση δοκίμασε με το τροφοδοτικό της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτω μονο με το FIrewire...και εγω εχω καποια προβληματακια βασικα με την αναγνωριση...μηπως φταιει αυτο?

 

Πιστεύω ότι αυτό που φταίει τελικά είναι η τροφοδοσία μέσω του διαύλου Firewire.

Δοκίμασε να την δουλέψεις με το τροφοδοτικό της, όπως σου πρότεινε ήδη ο zestair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και χαρά!!!

 

ή τροφοδοσία όπως αναφέρθηκε είναι το ένα πρόβλημα.

 

Αν εχείς laptop πολύ πιθανό ,όσων αφορά την ένταση και τίς δυναμικές,να είναι η είσοδος firewire του υπολογιστή.

 

Εγώ το έλυσα με κάρτα PCIMIA με είσοδους firewire.

 

Τώρα η κάρτα αυτή δέω έχει παίρνει plug-ins και δεν έχει και on-board κανένα εφέ.Αρα δέν έχεις κανένα εφέ ενεργοποιημενο για να σου κάνει αυτά τα κόλπα.

 

οπότέ το κάλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να κατεβάσεις τους drivers της καρτας για το ακριβές πακετο windows που έχεις (π.χ SP2 ή SP3 ή Vista) και από εκεί και πέρα να ρυθμίζεις σωστά το buffer size ( είναι στο hardware!!).

 

Δηλαδη εαν θέλεις να παίξεις με καποιο όργανο και να ηχογραφήσεις η ρύθμιση στην ελάχιστη τιμή. Εαν εχει κάποιο project με αρκετα κανάλια στήν υψηλότερη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου