Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για wiring σε Stratocaster..


asprados

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Απευθύνομαι σε άτομα που ξέρουν και όχι σε άτομα που εικάζουν..

Διεύκρινίζω ότι δεν γνωρίζω ακριβώς τι έχω κάνει (γιατί πάει καιρός κι έγινε βιαστικά) πίσω απο το pickguard, στο οποίο έκανα πλήρες rewiring k shielding πριν 8 μήνες.

Μετά πήγα φαντάρος, οπότε κ δεν έπαιξα αρκετά την κιθάρα, για να καταλάβω ότι κάτι έχει γίνει λάθος στο κάτω Tone Control, που είναι υπεύθυνο για τον μεσαίο μαγνήτη κι αυτόν της γέφυρας.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, είναι ότι κόβωντας μέχρι το 5-6, όλα ΟΚ.. απο το 5 έως το 1, το ηχητικό αποτέλεσμα, είναι αυτό του Wah. Σα να έχω δηλαδή μισόκλειστο ένα wah. Παραμένουν δηλαδή τα πρίμα όσο κομμένα ήταν μέχρι το 5, και λογικά μετά χάνει μπάσα...υποθέτω.

Κατά το rewiring άλλαξε και πυκνωτής, αλλά δε θυμάμαι καθόλου χωρητικότητα. 99% όμως ήταν ίδιος με αυτόν που είχε.

Για να το ανοίξω άμεσα δεν παίζει, επειδή έχω βάλει φρέσκιες χορδές, και βαριέμαι την άλλη διαδικασία του λυσίματος της κιθάρας για να βγάλω το πίκγκαρντ.

Καμιά ιδέα του τί παίζει να είναι.. Ετσι για να ξέρω όταν την ανοίξω και να είμαι έτοιμος να το φτιάξω άμεσα..

 

ps. βέβαια διαπίστωσα ότι αυτό το "προβληματάκι", βοηθάει την κιθάρα να κόβει καλύτερα στη μίξη.. μήπως να το αφήσω έτσι...? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αφου είναι καινούρια..

Επισης, θα άκουγα τουλάχιστον ένα χράτς-χρούτς στο άνοιξε-κλείσε αν είχαν πρόβλημα.. Αλλά δουλεύουν μια χαρά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θέλουν καθάρισμα τα ποτενσιόμετρα;

Εικάζεις; Γιατί εικάζεις; Ε; :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχ.. ;D ;D ΟΚ..

Προφανώς δεν παίρνω κεφάλια..

Απλά το έγραψα αυτό για να αποφύγω τις πολλές υποθετικές απαντήσεις του τύπου:

-μήπως όντως έχεις ξεχάσει το wah ανοιχτό;

-μήπως φταίει ο ενισχυτής;

-μήπως είναι το καλώδιο;

-μήπως έχει χαλάσει κάποια προενισχύτρια λάμπα;  ... κλπ..

 

Αν έχετε κάποια ιδέα, ας μην είστε και ειδήμονες, ευχαρίστως να την παραθέσετε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό pickguard άκρη δύσκολα θα βγάλεις πάντως. Στο rewiring δεν άλλαξες ποτς; Είσαι σίγουρος ότι δεν είχες αυτή τη συμπεριφορά και πριν;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει κάτι που μοιάζει με αυτό που λες και εικάζω ότι μπορεί να έχουν την ίδια αιτία, ή παρόμοια...

 

Είχα κάνει μια πατάτα και αυτό που συνέβαινε ήταν ότι το tone όταν το έκλεινα μέχρι τη μέση όλα οκ, και συνεχίζοντας να το κλείνω ξαναάνοιγε, έδινε πίσω τα πρίμα που είχε χάσει, δηλαδής... Περίεργη κατάσταση... Διαπίστωσα μετά από εξωνυχιστικό ψάξιμο, ότι κάτι είχα κάνει λάθος με τη σύνδεση του πυκνωτή...

 

Δεν λέω ότι έχεις κάνει ντε και καλά το ίδιο, αλλά σου προτείνω όταν ανοίξεις, να κοιτάξεις πολύ προσεκτικά το wiring και να σιγουρευτείς ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το σχέδιο που διάβασες (το αυτονόητο δηλαδη)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό pickguard άκρη δύσκολα θα βγάλεις πάντως. Στο rewiring δεν άλλαξες ποτς; Είσαι σίγουρος ότι δεν είχες αυτή τη συμπεριφορά και πριν;

Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά σκοπεύω να το κάνω μια και καλή σε καμιά βδομάδα που θα αλλάξω και χορδές. Για τη συμπεριφορά, ναί, είμαι σίγουρος. Φαντάσου ότι με κομμένο το tone στον bridge, έχεις "περίπου" ήχο Eric Johnson και όχι τον ήχο της εισαγωγής του Always on the run του Kravitz..

 

Μου έχει τύχει κάτι που μοιάζει με αυτό που λες και εικάζω ότι μπορεί να έχουν την ίδια αιτία, ή παρόμοια...

 

Είχα κάνει μια πατάτα και αυτό που συνέβαινε ήταν ότι το tone όταν το έκλεινα μέχρι τη μέση όλα οκ, και συνεχίζοντας να το κλείνω ξαναάνοιγε, έδινε πίσω τα πρίμα που είχε χάσει, δηλαδής... Περίεργη κατάσταση... Διαπίστωσα μετά από εξωνυχιστικό ψάξιμο, ότι κάτι είχα κάνει λάθος με τη σύνδεση του πυκνωτή...

 

Δεν λέω ότι έχεις κάνει ντε και καλά το ίδιο, αλλά σου προτείνω όταν ανοίξεις, να κοιτάξεις πολύ προσεκτικά το wiring και να σιγουρευτείς ότι είναι ΑΚΡΙΒΩΣ όπως το σχέδιο που διάβασες (το αυτονόητο δηλαδη)...

 

Πιστεύω ότι δεν έχω κάνει κάποιο λάθος, μιας κ το έκανα βήμα βήμα, δηλαδή ότι ξεκολούσα, το αντικαθιστουσα με το καινούριο άμεσα..

Εσύ τι λάθος είχες κάνει στη σύνδεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά το ένα από τα δύο ποδαράκια του πυκνωτή πατούσε αλλού για αλλού...

 

Ήταν μια εποχή που είχε γίνει ρουτίνα το άνοιγμα του πικγκαρντ (σε καθημερινή βάση) και μέσα σε όλες τις άλλες πατάτες έκανα και αυτή που περιέγραψα πριν... Μακάρι να μπορούσα να θυμηθώ ακριβώς... :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου