Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικό φαινόμενο, κόψιμο της νότας...


Zeppelin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τι να σου πω.... εγώ θα το δοκίμαζα.  :)

 

Πριν χρόνια που χρειάστηκα βαγονάκι για ένα floydrose-οειδές μιας Ibanez, είχε ο Τρίμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην ασε με να αμφιβαλω για το εαν ξεβιδωσες εστω κ λιγο το bridge..θα εφτιαχνε σιγουρα..εχεις μεσαιο action..??

Toτε αστο αυτο..

Λοιπον θα σου πω κατι κ θα σε κουφανω..κοψε ενα μικρο χαρτακι,ξεβιδωσε το βαγονακι,αφου πρωτα ξεσφιξεις νατ,χορδη κτλ τοποθετησε το χαρτακι κατω απο το βαγονακι!Δοκιμασε με 2 και 3 χαρτακια εως οτου βρεις το σωστο height,δυστυχως δεν ρυθμιζεται αλλιως καθ'υψος το fr bridge saddle μεμονομενα..

Δουλευει πολυ καλα κ αυτοις ο κομπογιανιτικος τροπος..μπιλιβ.. Βεβαια ολες αυτες οι συμβουλες ανηκουν στην κατηγορια του φτιαχτο μονος σου με οτι μεσο διαθετεις..αλλη φιλοσοφια εχω εγω,αλλη εσυ και παει λεγοντας.

 

ΥΓ Ρε'συ SF τωρα καταλαβες οτι μιλαμε για lock trem..ibanez..rg.. αλλιως χαιρω πολυ,σηκωνεις λιγο το saddle με ενα αλενακι και εισαι κ ο κρωτος..

Εισαι ego.. ;)

 

YΓ Αδερφια εχω κιθαρες ΜΟΝΟ με floyd rose..το ξερω καλα το διαολεμενο..

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μήπως έχεις μπερδέψει τα βαγονάκια? (εγώ το είχα πάθει μια φορά) το κάθε ένα έχει

διαφορετικό ύψος από το εργοστάσιο και πρέπει να μπουν με την σωστή σειρά για να ακολουθούν

την καμπύλη της ταστιερας!

 

Λοιπον θα σου πω κατι κ θα σε κουφανω..κοψε ενα μικρο χαρτακι,ξεβιδωσε το βαγονακι,αφου πρωτα ξεσφιξεις νατ,χορδη κτλ τοποθετησε το χαρτακι κατω απο το βαγονακι!Δοκιμασε με 2 και 3 χαρτακια εως οτου βρεις το σωστο height,δυστυχως δεν ρυθμιζεται αλλιως καθ'υψος το fr bridge saddle μεμονομενα..

 

και αυτό γίνετε. Αν βγάλεις τα βαγονάκια θα δεις οτι στα 2 απο τα 6 (αν θυμάμαι καλά) έχει από

κάτω κάτι ψιλά λαμακια κολλημένα. Το ίδιο μπορείς να κανείς και εσύ με χαρτί!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μήπως έχεις μπερδέψει τα βαγονάκια? το κάθε ένα έχει διαφορετικό ύψος από το εργοστάσιο και πρέπει να μπουν με την σωστή σειρά για να ακολουθούν την καμπύλη της ταστιερας!

 

Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα, αν κ δεν τα έχω πειράξει καθόλου.

 

Την επόμενη φορά που θα τη σετάρω θα φύγει πολύς πειραματισμός  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεύτερον, γνωρίζει κανείς πού μπορώ να βρω ανταλλακτικά για βαγονάκια;

(ebay γιοκ! :()

 

http://cgi.ebay.de/6x-Floyd-rose-tremolo-locking-saddles-fits-Ibanez_W0QQitemZ130226926983QQcmdZViewItem?hash=item130226926983&_trkparms=72%3A1229|39%3A1|66%3A2|65%3A12|240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14

 

 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου χρωστάς τίποτα  :)

Δες κι εδώ:

http://www.ibanezrules.com/parts.htm#Trem%20Parts

έχει πάρα πολλά parts για ibanez (αν και οι τιμές είναι λίγο αλμυρές) και απ'όσο είδα έχει και cosmo black saddles.

Όσο για τον καφέ,να κανονίσουμε κάτι εμείς οι Θεσσαλονικείς κάποια στιγμη.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου