Προς το περιεχόμενο

Γαργάρισμα νότας σε κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

από παλιά στο λαούτο μου είχα παρατηρήσει όταν χτυπούσα δυνατά μια χορδή (δυνατά μονο και μόνο για να είναι ορατό το πλάτος ταλάντωσης με το μάτι) αυτή ταλαντώνεται ας πούμε αρχικά κατά τον άξονα y και σιγά σιγα η διεύθυνση του πλάτους ταλάντωσης περιστρεφόταν μέχρι το σημείο που η ταλάντωση να γίνεται σχεδόν οριζόντια και τούμπαλιν. (όλα αυτά σε ένα ας το πούμε ακρότατο του στάσιμου κυματος)το ηχητικό αποτέλεσμα ήταν (όσο το πλάτος ταλάντωσης ήταν ακόμα μεγάλο) να ταστάρει ή να μη ταστάρει περιοδικά.δε ξέρω αν το περιέγραψα καλα, ίσως είναι αυτό στο οποίο αναφέρεται και ο toneless? στο λαούτο μου έχω και μαγνήτη.. μπορεί η ελάχιστη αλλαγή διεύθυνσης της έλξης του μαγνήτη προς την χορδή καθώς αυτ'η ταλαντώνεται να δημιουργεί αυτή την τάση να περιστρέφεται το επίπεδο της ταλάντωσης? ::)

Καλα το περιγραφεις,

αυτη η ταλαντωση καθοριζει και το μινιμουμ της αποστασης των χορδων απο τα ταστα.

Οταν ειμαστε στο οριο της,(σε "υγειη" οργανα),αρχιζει το (φυσιολογικο) τασταρισμα!

Μονο που για την αλλαγη αυτης της κατευθυνσης ταλαντωσης ευθυνονται συνηθως οι ιδιες οι χορδες...και η ποιοτητα κατασκευης τους.

Δεν εχουν ολα τα brands την ιδια ταση,και αυτο μεταφραζεται σε μικροτερη, μεγαλυτερη ή ασταθη ταλαντωση με τα αναλογα αποτελεσματα.

 

Και οι μαγνητες συμβαλλουν στο φαινομενο,οχι ομως οι active και οι "νεου τυπου" passive,γιατι εχουν λιγοτερο μαγνητισμο απο τους παλαιοτερους,και επιρρεαζουν τις χορδες λιγοτερο.

Αφου λοιπον δεν μπορουμε να πετυχουμε την απολυτα κυκλικη ταλαντωση των χορδων (οπως και την ταση),κατι καναμε με τη μειωση του μαγνητισμου...

:)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου