Προς το περιεχόμενο

Επισκευή σε monitor Tascam VL-A5;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι!

 

Είχα πάρει πριν καιρό αυτά τα monitor για home studio (τώρα πια είναι discontinued):

http://www.gearslutz.com/board/reviews/724188-tascam-vl-a5.html

 

Είχα ακούσει και διαβασει τα καλύτερα για το οτι δεν χρωματίζουν τον ήχο κ.τ.λ. Τα είχα ακούσει και πριν τα αγοράσω (το πλαίσιο τα 'φερνε σε τιμή θωμά) και όλα οκ.

 

Καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά το ένα ηχείο από τα δύο, στις χαμηλομεσαίες κάνει ένα ψιλοτρίξιμο. Είχα πάρει τηλ. τότε την ΕΛΙΝΑ, μου είπαν οτι δεν τα αντικαθιστούν και αν θέλω να τα στείλω να τα δουν, αλλά εμμέσως πλην σαφώς μου έδωσαν την εντύπωση οτι θα πάρει πολύυυ καιρό και το άφησα (πήρα κάποια άλλα δανεικά, γιατί έγραφα κάτι τότε).

 

Εχετε καμιά ιδέα μήπως φτιάχνεται απλά και οικονομικά, ώστε να μην χρειάζομαι δεύτερα;

 

Δεν ξέρω αν βοηθάει ή έχει κι άλλο κουσούρι, αλλά το ίδιο ηχείο όταν κάνω power off αργεί να κλείσει σε σχέση με το άλλο. Μιλάμε για τουλάχιστον διπλάσιο χρόνο.

 

Α! Εγγύηση πια δεν παίζει (για να προλάβω αυτούς που θα μου πουν να τα δώσω πίσω)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πας στην ΕΛΙΝΑ που είναι ο επίσημος εισαγωγέας να σου το ελέγξουν - επισκευάσουν.

 

Ευχαριστώ Μανώλη για την απάντηση.

 

Δεν ξέρω αν είχες κάποια εμπειρία με την ΕΛΙΝΑ και μου το προτείνεις αλλά από την τότε τηλεφωνική μου επικοινωνία μαζί τους δεν με έπεισαν.

Για να καταλάβεις, όταν τους εξήγησα το πρόβλημα, μου είπαν οτι φταίει το καλώδιο που συνδέω τα ηχεία με την πηγή.Δεν ξέρω κατά πόσο ήταν αρμόδιος ο συγκεκριμένος υπάλληλος, αλλά με κούφανε (παρόλα αυτά δοκίμασα και άλλα δυο καλώδια μήπως).

Αν εσύ μετά από αυτή την απάντηση θα τους εμπιστευόσουν, ώστε να στείλεις από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα 15kg ηχείο χωρίς να στο αντικαταστήσουν με καινούργιο, τι να πώ.

 

Προτιμώ να δώσω τα λεφτά σε κάποιον μάστορα (αν μου πείτε καποιον) στη Θεσσαλονίκη

που να πιάσουν τόπο. Οχι στη μεταφορική

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεια τα αγορασες απο το Πλαισιο ή απο την ΕΛΙΝΑ...εφοσον δεν υπαρχει εγγυηση λογικο ειναι να μην τα αντικαταστησουν...τωρα αν εσυ δεν εμπιστευεσαι τον επισημο εισαγωγεα ειναι δικο σου θεμα, πηγαινε τα οπου βρεις στην πολη σου. Εγω θα πηγαινα σε καποιον που πουλαει τετοια ηχεια, ισως ξερει περισσοτερα, ισως οχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ηχεια τα αγορασες απο το Πλαισιο ή απο την ΕΛΙΝΑ...εφοσον δεν υπαρχει εγγυηση λογικο ειναι να μην τα αντικαταστησουν...τωρα αν εσυ δεν εμπιστευεσαι τον επισημο εισαγωγεα ειναι δικο σου θεμα, πηγαινε τα οπου βρεις στην πολη σου. Εγω θα πηγαινα σε καποιον που πουλαει τετοια ηχεια, ισως ξερει περισσοτερα, ισως οχι...

 

Thanx Ritchie77

 

Τα είχα αγοράσει από Πλαίσιο με εγγύηση από την ΕΛΙΝΑ. Η ΕΛΙΝΑ εντός εγγύησης δεν τα αντικαθιστούσε  :P. Τώρα που είναι εκτός εγγύησης, δεν υπάρχει περίπτωση να τους τα στείλω. Δεν μου περισσεύουν τα χρήματα.

Ξέρει κανένας τι μπορεί να συμβαίνει με το ηχείο ή κάποιον που επισκευάζει τέτοια ηχεία στην Θεσσαλονίκη;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καταλαβαίνω την δυσφορία σου με την ΕΛΙΝΑ , έχω και εγω διάφορες κακές εμπειρίες....εχε όμως κατα νου ότι ο τύπος που σηκωσε το τηλ μάλλον δεν θα είναι και αυτος που θα σου φτιάξει το monitor , οποτε ότι και να σου είπε είναι απλα αδιάφορο .....λογικά έχουν δικο τους μάστορα που κάνει της επισκευές και επίσης και τα parts που χρειάζονται .....κατα την γνώμη μου πιες το πικρό ποτήρι και στείλτα.....σε αυτήν την περίπτωση θα έχεις και κάποιον να ζητήσεις ευθύνες άμα κάτι παει στραβά  ;)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184046.0

 

Μάλλον μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Στην περίπτωσή μου, ο ένας μάστορας που τα έδωσα δεν ήξερε να τα διορθώσει και τα πήγα σε μια υποτυπώδη αντιπροσωπεία εδώ (ζω εκτός Ελλάδος) και μου το διόρθωσαν - αλλά πήρε χρόνο λόγω ανταλλακτικού. Μου είπαν ότι δεν είχε να κάνει με το ηχείο αλλά λόγω διαφοράς γλώσσας και μη ειδικού δερμηνέα δεν κατάλαβα τι έφταιγε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184046.0

 

Μάλλον μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Στην περίπτωσή μου, ο ένας μάστορας που τα έδωσα δεν ήξερε να τα διορθώσει και τα πήγα σε μια υποτυπώδη αντιπροσωπεία εδώ (ζω εκτός Ελλάδος) και μου το διόρθωσαν - αλλά πήρε χρόνο λόγω ανταλλακτικού. Μου είπαν ότι δεν είχε να κάνει με το ηχείο αλλά λόγω διαφοράς γλώσσας και μη ειδικού δερμηνέα δεν κατάλαβα τι έφταιγε.

 

Με κάλυψες πλήρως με το παλιότερο post που έστειλες. Σε ευχαριστώ.

 

** Γιατί δεν μου έβγαλε το θέμα σου στην αναζήτηση που είχα κάνει  ???; (TASCAM VL-A5 είχα γράψει)

 

To ίδιο ακριβώς θέμα είχα με τα ίδια ακριβως μόνιτορ όταν τα πήρα . :)

μάλιστα είχα παρατηρήσει ότι σε κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες άκουγα το πρόβλημα.

Η λύση ήταν απλή και επισκευάστηκαν από τοπικό μαστοράκι .

είχε φύγει ο κώνος απ'τα κέντρα του αν θυμάμαι καλά . Αν δεν υπάρχει εγγύηση πλέον θα

σου πρότεινα να το κάνεις μια βόλτα στους τοπικούς hifidelάδες ....

 

 

Αυτή την απάντηση έψαχνα. Thanx σε όλους που ασχολήθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, δεν ήταν αυτό το πρόβλημα στη δική μου περίπτωση. Ήταν καθαρά ηλεκτρολογικό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου