Προς το περιεχόμενο

Αλλο ενα θεμα για αγορα ενισχυτη.


rocka cola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ.

Χρειάζομαι αλλη μια φορα την αποψη σας.

Πρεπει να αγορασω ενα combo για τις live εμφανησεις με το συγκροτημα μου.

Τα μαγαζια στα οποια θα παιζουμε ειναι μικρα με αρκετα μικρο stage οποτε

ελεγα να κινηθώ στην κατηγορια εως 30watt λαμπα.Ειμαι αρκετα pedalboardακιας

κι εχω τα εφεδακια μου και τα drives μου εκει αλλα δεν θα λεγα οχι και σε ενα ποιοτικο

drive channel.Δεν ψαχνω να βρω ΤΟΝ ενισχυτη ουτε κατι το ιδιαιτερο.Χρειαζομαι ευελιξία

στις ρυθμισεις και ευκολια στις μεταφορες.Να πω επίσης οτι παιζουμε συνιθως χωρις μικροφωνα οποτε θα ηθελα κατι σε 1x12 η 2x12 για να ακουγομαι.Η κιθαρα ειναι στρατοκαστερ με Noisless μαγνητες και ο αλλος κιθαριστας εχει μια ibanez αρκετα high gain και εναν randall 2x12 75watt hybrid.

Το στυλ ειναι ελληνικα ροκ και ποπ ροκ διασκευες.

Απο παλιοτερα threads και με αναζητησεις που εκανα πιστευω οτι blues junior η classic 30 ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που ψαχνω.Η να δω και τιποτα marshall η οτιδιποτε αλλο?

Διαθετω μεχρι 700 ευρω.

Καντε προτασεις.

Ευχαριστω.

 

Σημειωση:

Η αγορα θα γινει μεσα στην εβδομαδα οποτε παρακαλω οι προτάσεις να κινηθούν σε εταιριες που μπορω να βρω στα μαγαζια της Αθηνας για δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ καλή επιλογή ο Αλχημιστής.

 

Για λόγους μείωσης του κόστους στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, αλλά, κυρίως, επειδή λες ότι είσαι πεταλομανής (άρα το βρώμικο κανάλι του Alchemist πιθανώς να σου είναι αδιάφορο), θα έλεγα να κοιτάξεις μήπως βρεις κανέναν Kustom Defender.

 

Προ καιρού τον είχε ο Thomann προσφορά κάτω από €400 (!) και ξέρω ότι κυκλοφορεί σε ελληνικά μαγαζιά σε εξίσου χαμηλή τιμή. Έχει δοκιμαστεί κατά κόρον από πολύ αξιόλογους παίκτες (και σε τούτο το forum) και το headroom του θα σε καλύψει σχεδόν για τα πάντα. Βεβαίως δεν έχει reverb, effects loop και τέτοια, αλλά αν παίρνεις τα πάντα από τα πετάλια σου, go for it.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι να μη βγαίνεις με μικρόφωνο στον ενισχυτή.

Anyway. Εχε υπόψιν σου όμως ότι λύσεις τύπου 30 βατ λάμπα κομπο με 2χ12 μόνο ευκολία στις μεταφορές δεν θα σου προσφέρουν.

 

Προτείνω τον κλασσικό Peavey και τον πιο μοντέρνο Blackstar (με ποιο heavy drive κανάλι)

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht_club_40_venue_combo.htm

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αθήνα τον εχουν στην telesound (γαλατσι).

(Στις αγγελίες ήταν και ο δικός μου αλλά πουλήθηκε :)  - ισως παιζουν βεβαια και αλλοι)

 

Πάντως πληρεί όλες τις προδιαγραφές που έχεις θέσει, και μιλάμε για εξαιρετικά ποιοτικό μηχάνημα. Γνώμη μου ότι αξίζει και με το παραπάνω τα χρήματά του. Α, είναι και ελαφρύς (15 kg)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Studiotone είχες? Γιατί τον πούλησες, αν επιτρέπεται? Και τον δικό μου τον έχω πουλήσει εδώ και ενάμισι χρόνο περίπου, για λόγους οικονομικούς, αλλά θέλω μόλις μπορέσω να τον ξαναπάρω σε κεφαλή, και στο μοντέλο με τα περισσότερα βατ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτρέπεται!

 

Τον studiotone πούλησα για να τον ξαναγοράσω από φίλο-συμφορουμίτη σε γεύση κεφαλής-καμπίνας-flightcase (2x12) που με βόλεψε περισσότερο. Προσωπικά έχει όλα όσα ζητώ από ενισχυτή, και με εξαιρετικό recording out που έχω ήδη χρησιμοποιήσει επιτυχώς σε ηχογραφήσεις. Σε αυτό το budget δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου