Προς το περιεχόμενο

τα χαρακτηριστικά και η χρήση της Γλώσσας σήμερα


kostri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διακρίνω κάποια ζήλεια ή είναι απλά έλλειψη χιούμορ; Αυτό που έγραψα (σεβόμενος τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζεις τέτοια ζητήματα), ήταν επίκληση στην αυτονόητη απαίτηση για ένα γνώστη παρά για ένα δημοσιογράφο.

 

τον χαρακτηρισμό "αντιπαθής" τον έβαλες εντελώς κατά λάθος, να υποθέσω; έπαιξε ίσως κάποιο ρόλο ο "δαίμων του πληκτρολογίου";

 

πετάς απρόκλητες προσωπικές επιθέσεις και θες να βγεις κι από πάνω;   ή μήπως όταν τις κάνεις έχεις την αξίωση να μην λάβεις απάντηση;

 

παρακαλώ να σβηστούν σύντομα τα άσχετα μηνύματα για να μείνει αυτή, τουλάχιστον, η συζήτηση καθαρή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τον χαρακτηρισμό "αντιπαθής" τον έβαλες εντελώς κατά λάθος, να υποθέσω; έπαιξε ίσως κάποιο ρόλο ο "δαίμων του πληκτρολογίου";

 

Μάλιστα, η ερώτηση απαντήθηκε : δεν έχεις χιούμορ. Βλέπε παρακάτω το γιατί.

 

πετάς απρόκλητες προσωπικές επιθέσεις και θες να βγεις κι από πάνω;   ή μήπως όταν τις κάνεις έχεις την αξίωση να μην λάβεις απάντηση;

 

Το να λέω κάποιον "αντιπαθή" την ίδια στιγμή που λέω ότι μάλλον θα συμφωνεί μαζί μου, σημαίνει ότι το λέω χαϊδευτικά και όχι για να τον προσβάλλω. Ευτυχώς που ξέρεις τι είναι μνησικακία.

 

παρακαλώ να σβηστούν σύντομα τα άσχετα μηνύματα για να μείνει αυτή, τουλάχιστον, η συζήτηση καθαρή

 

Από τι να μείνει καθαρή; Από ανθρώπους που διαφωνούν με τις μαλακίες του Ξυδάκη; Ιμπρεσάριός του είσαι;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, εκείνοι που διαφωνούν με το άρθρο του Ξυδάκη, σε τι διαφωνούν; Διαβάζω απαξίωση του δημοσιογράφου αλλά πού είναι ο αντίλογος επί της ουσίας;

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη (δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου) ανάγνωση του άρθρου του κ. Ξυδάκη, μου δημιούργησε την εντύπωση πως τα επιχειρήματά του αναπτύσσονται μονόπλευρα και δε λαμβάνουν υπ' όψη τη σημερινή κοινωνική πραγματικότητα (για παράδειγμα, όταν μιλά για χρήση της αγγλικής γλώσσας στον επαγγελματικό τομέα και την δικαιολογεί "χάριν ευκολίας", δεν ασχολείται καθόλου με το γεγονός πως η ορολογία πολλών από αυτά τα επαγγέλματα είναι ΑΜΙΓΩΣ αγγλική).

 

Νομίζω πως θα συμφωνήσετε μαζί μου πως "ρούτερ" είναι χρησιμότερο από "δρομολογητής", φερ' ειπείν...

 

Θα επανέλθω Δημήτριος (δουλειάς επιτρεπούσης).

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι μπορεί να είναι άστοχος όσον αφορά κάποια παραδείγματα αλλά η ουσία του κειμένου με βρίσκει σύμφωνο.

 

Φτωχότερη γλώσσα, φτωχότερος πνευματικά (όχι μόνο) λαός, νέα γενιά που δε μιλάει/γράφει ακριβώς ελληνικά, παλιότερες γενιές που δεν τους ενδιαφέρει πια.

 

Δεν είναι κάποια πρωτότυπη παρατήρηση, πλην όμως, το τι συμβαίνει γύρω μας είναι εμφανές.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ασχολείται καθόλου με το γεγονός πως η ορολογία πολλών από αυτά τα επαγγέλματα είναι ΑΜΙΓΩΣ αγγλική).

 

όταν όμως ο δημοσιογραφίσκος λέει "Press room" αντί για "αίθουσα τύπου";

 

εκεί γιατί επιλέγει τον αγγλικό όρο; ο ελληνικός είναι απόλυτα σωστός και ακριβής και καθόλου άβολος ή περίεργος...

 

όταν γνωστό μέλος εδώ έγραψε προ ημερών "please δηλαδή..."; γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

 

όταν όμως ο δημοσιογραφίσκος λέει "Press room" αντί για "αίθουσα τύπου";

 

εκεί γιατί επιλέγει τον αγγλικό όρο; ο ελληνικός είναι απόλυτα σωστός και ακριβής και καθόλου άβολος ή περίεργος...

 

όταν γνωστό μέλος εδώ έγραψε προ ημερών "please δηλαδή..."; γιατί;

 

Δεν διαφωνώ. Δεν παύει όμως το γεγονός αυτό να αναιρεί την μονόπλευρη ανάπτυξη του αρχικού άρθρου.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα τι μας λείπει? Χωρίς (οικονομική και πολιτική)αυτονομία δεν μπορούμε να έχουμε ψύχραιμη και δημιουργική στάση. Ούτε παιδεία. Νομίζω πως ο νεοέλληνας δεν είναι μόνο υποταγμένος, όπως λέει ο Ξυδάκης, είναι και ανέμπνευστος και πολιτιστικά στείρος εδώ και πολύ καιρό.

 

+1000  (εξαιρετικη η παρατηρηση σου )

 

ειναι γνωστο αλλωστε οτι (in the great worlds of Bruce Springsteen):

 

"Sooner or later it ALL comes down to MONEY"

 

Ενα τελειωμενο οικονομικα κρατος απλα δεν μπορει να ελπιζει σε ΤΙΠΟΤΑ (ουτε σε πολιτικη αυτονομια βεβαιως-βεβαιως).

 

Αλλωστε χωρις λεφτα τεχνη και πολιτισμος απλα δεν μπορουν να παραχθουν. (εκτος κι αν ξερετε καποιον μεγαλο Τανζανο,Σομαλο,Αιθιοπα,Μπαγκαλαντεσιανο κτλ.... ζωγραφο,λογοτεχνη ή μουσικοσυνθετη.... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, εκείνοι που διαφωνούν με το άρθρο του Ξυδάκη, σε τι διαφωνούν; Διαβάζω απαξίωση του δημοσιογράφου αλλά πού είναι ο αντίλογος επί της ουσίας;

 

Στα δικά μου γραπτά πάντως, δεν διαβάζεις απαξίωση του δημοσιογράφου, αλλά απαξίωση της αναγκαιότητας για δημοσιογραφικές προσεγγίσεις σε ζητήματα ζωής όπως είναι η γλώσσα και η τέχνη. Απλά, τις διαβάζεις επ' αφορμήν του κειμένου αυτού του δημοσιογράφου. Δε νομίζω ότι (ειδικά από το εγχώριο δημοσιογραφικό προϊόν) κάποιος άλλος θα τα κατάφερνε πολύ καλύτερα.

 

Όσον αφορά το "με τι διαφωνώ", δε διαφωνώ με τίποτε διότι δεν προτείνεται τίποτε. Το κείμενο έχει την ίδια αξία με το να γράψει κάποιος ότι "μία μέρα που έφαγα φασόλια, με πείραξαν".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα τελειωμενο οικονομικα κρατος απλα δεν μπορει να ελπιζει σε ΤΙΠΟΤΑ (ουτε σε πολιτικη αυτονομια βεβαιως-βεβαιως).

Αλλωστε χωρις λεφτα τεχνη και πολιτισμος απλα δεν μπορουν να παραχθουν.

Επειδή πραγματικά σε έχω βαρεθεί...σου δηλώνω ότι ΤΙΠΟΤΑ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα επηρεάσει τα μπάνια που λόγω καλοκαιρίας συνεχίζονται...

Και εάν θέλεις Ελληνική τέχνη, έλα το Σάββατο στο Αιγάλεω να ακούσεις αμερικάνικα ρεμπέτικα από τον Audiokosta...άμα πια μας έπρηξες με τη γκρίνια σου.... 8) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου