Προς το περιεχόμενο

Ενίσχυση <<γκρούβας>>


fireball

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα guys! Ο τίτλος νομίζω ότι μιλάει από μόνος του. To the point λοιπόν.

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει βιβλιο/α για να ενισχύσω την γκρούβα μου ή τεχνικές

με video για intermidiate level; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ένας καλός κανόνας  να λειτουργεί μια μπασογραμμή με συγκεκριμένο ρυθμικό pattern είναι ο εξής: όταν πχ. σε κάποια σημεία κάνεις  παύση,  κρατάς τον εσωτερικό ρυθμό τονίζοντας πάλι καποιες συγκεκριμένες ρυθμικές αξίες κι όχι άλλες τυχαίες που σου ήρθαν ''έτσι''. Να ταιριάζουν δηλαδή αυτά που κάνεις σε ένα context.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τα βιβλία και άκου James Brown.

intermediate level ζητησε ο φιλος, οχι να το τερματισει.

 

αμανειναι ετσι, να πω κι εγω να ακουσει το γατζο (James Jamerson)  να ερθει στα ισα του το παλικαρι.

 

 

 

Ολο το κολπο ειναι στο κεφαλι μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επεκταθώ λίγο παραπάνω, να πω ότι η "γκρούβα" (για μένα), δεν είναι να παίζεις ακριβώς πάνω στο beat, ούτε ακριβώς με την μπότα.

Φυσικά, για να αποκτήσει κάποιος κάτι τέτοιο, θα πρέπει να μπορεί (και να το κάνει) να παίζει έτσι.

Η "γκρούβα" όμως είναι κάτι άλλο, κάτι λίγο αφηρημένο.

Είναι να έχεις τον ρυθμό μέσα σου, να κουνάς παίζοντας.

Νομίζω ότι το να χρησιμοποιείς τον ρυθμό, αντί να τον κυνηγάς ή να τον υπηρετείς πιστά είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να μάθεις να κάνεις.

 

Λίιιιγο πίσω ή λίιιιγο μπροστά κάποιες φορές, ακριβώς κάποιες άλλες ...

 

Παίξε με τον ρυθμό, μην τον αφήνεις να σου λέει πώς θα παίξεις, παίξε πάνω του και ανάμεσά του, έχε πάντα σε ότι κάνεις (παιχτικά) το beat, αλλά σαν οδηγό, όχι σαν καρμανιόλα.

 

Απλά παίξε και χαλάρωσε.

 

EDIT: Καλό θα ήταν να βρεις έναν ντράμερ και να παίζετε παρέα επί ώρες. Εκεί θα καταλάβεις πότε γκρουβάρεις και πότε όχι!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου