Προς το περιεχόμενο

Live καλυψη για μικρομεσαια μαγαζια


Chris Green

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ΟΡ δεν γνωρίζει καν αν οι "μαγαζάτορες" έχουν εξοπλισμό ή όχι.

 

οπότε ας του εξηγήσουμε αυτό πρώτα: δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ λόγος να κοιτάζει μια μπάντα εξοπλισμό live (κονσόλες, ηχεία, μικρόφωνα, καλώδια, μόνιτορ, di) με στόχο να παίξει σε μαγαζί. Κάθε μαγαζί που έχει σκηνή για να υποδεχτεί μουσικούς διαθέτει όλα τα απαραίτητα + κάποιους ενισχυτές κλπ. Το σύνηθες είναι μετά από συνεννόηση με κάποιον υπεύθυνο από το λαιβάδικο να εξετάζει ο κάθε μουσικος του σχήματος αν προτιμά να φέρει πχ τον δικό του ενισχυτή/μικρόφωνο/κλπ.

 

ΥΓ. απαντώ θεωρώντας οτι ο ΟΡ μιλάει από την πλευρά του μουσικού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε αμα δεν ξέρει να πάει να πάρει ηχολήπτη ο άλλος που θα μπει να πλερώσει 6 ευρω ποτο τι φταίει να ακούει ότι να ναι 8)

Τώρα μην αρχίσω να λέω για κάτι ηχολήπτες που πληρώνονται και βγάζουν πιο χάλια ήχο κι από φάλτσα καρακάξα σε περίοδο. Ειδικά αν καταλάβουν ότι η μπάντα είναι και άσχετοι άστα να πάνε  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, νομιζω οτι δεν εχουμε πιασει απο την αρχη σωστα το νημα:

 

1. ή εννοει να καλυψει σαν ηχοληπτης τετοιες μπαντες

2. ή εννοει οτι Ειναι σε τετοιου ειδους μπαντες, και θελει να στησει τον ηχο του με δικο του εξοπλισμο!!

 

 

Αν δεν το ξεκαθαρισει ο ΟΡ, τοτε εμεις μπλεκουμε περισσοτερο.

 

Γιατι, αλλο καταλαβα μαλλον εγω, αλλο εσεις.... :P

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. απαντώ θεωρώντας οτι ο ΟΡ μιλάει από την πλευρά του μουσικού..

 

Ελα μου ντε, που μαλλον και εσυ κατλαβες λαθος!  ;D οπως και εγω!!!  ;D

 

 

 

;D Φιλε μου Chris να μου επιτρεψεις το παρακατω, απλα τα μπλεξαμε μαλλον εμεις/εγω....Και θυμηθηκα αυτο:

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο γραφω στο ποστ μου (μακρυσκελες) οτι ισως εννοει

1. να αποκτησει εξοπλισμο για να κανει ηχοληψια σε τετοιου ειδους μαγαζια

2. Ασχετο αν εχουν ή δεν εχουν εξοπλισμο, να αποκτησει τον δικο του, και αναλογα να χρησιμοποιει.

 

 

Καταλαβα κατι λαθος;;;;; Γιατι στην αρχη νομισα οτι ειναι σε μπαντα και θελει να εχει δικο του εξοπλισμο γαι να παιζει...  :-\

Με καάλυψες ευχαριστω και σορρυ αν μπέρδεψα παιδια . Ευχαριστω ολους νομιζω καλυψατε μεγαλο ποσοστο της ερωτησης <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε, το πιο λογικο ειναι σε πρωτη φαση (κατα την δικη μου αποψη):

 

1,να επενδυσεις σε μια ψηφιακη κονσολα (οπως γραφει παραπανω πχ Behringer x32, ή καποια ψηφική Presonus StudioLive ) που τα εχει ολα επανω, και δυναμικους επεξεργαστες, και εφε κτλ

 

2. Αν ξεκαθαρισεις οτι δεν υπαρχουν μηχανηματα στα μαγαζια (λιγο δυσκολο να μην εχουν τιποτα, αλλα λεμε τωρα) τοτε να πας και για ενισχυτη και ηχεια, πχ 15ιντσα. (τα subs για αρχη δεν τα βαζω, καθως μπορει να μην τα χρειαστεις κιολας σε μικρα μαγαζια. Πχ, το μπασσο μπορει να βγει κατευθειαν απο ενα καλο μεγαλο ενισχυτη μπασσου και ετσι να αφησει "ησυχα" τα PA ηχεια απο την παρουσια του. Η κασα των drums και παλι  αν παιζουν το στυλ που λες, παλι μπορουν να βγουν απο φυσικο ηχο (το καλυτερο βεβαια ειπαμε ειναι με subs)

 

3. Το πιο σημαντικο: Με ο,τι μηχανηματα και να πας, με δωρο χιλιαδων ευρω μηχανηματα  απο τους Βασιλιαδες του Ντουμπαι, στους καλυτερους χωρους με αριστη ακουστική, με βιρτουόζους μουσικους, αν δεν επενδυσεις στην "γνωση" της ηχοληψιας, δεν γινεται τιποτα....

 

 

Η ηχοληψια, ειναι και Τεχνη, και Επιστημη. (θα στο πουν εδω και οι Guru της Ηχοληψιας).

 

Αν απλα ειναι τετοια η φαση, που απλα θες να κουμπωσεις οργανα, να γυρισεις και 2,3 κουμπια και να βγει το live, οκ.

 

Εχω βρεθει και σε live, που απλα εκατσε ενας ασχετος Δημου σε εκδηλωση και εκαψε εναν μεγαλο Crown ενισχυτη, και κανα -δυο ηχεια στην ιδια βραδια....

 

 

 

 

ΥΓ.:  Δεν ειμαι ηχοληπτης. Δεν ειμαι Μηχανικος Ηχου σπουδαγμενος.  :-X Απλα ενας audio enthusiast, που εχει δωσει ενα σωρο λεφτα σε βιβλια, μηχανηματα (για τα δικα μου δεδομενα), πολυ χρονο διαβαζοντας υλικο στο απανταχου ιντερνετ, και απλα "I wish I was"....

 

Για αυτο θεωρω οτι πρεπει και να τιμωνται οι επαγγελματιες του χωρου, (και ειχα την τυχη και τιμη να βρισκονται καποιοι απο αυτους πισω απο κονσολα σε live μου). Και ολοι μας που ασχολουμαστε ερασιτεχνικα με το "ταλαιπωρο" αυτο επαγγελμα, να δινουμε και τον χωρο και τον αερα, σε ολους αυτους που εχουν δωσει απειρες ωρες που εχουν αυτια, χερια και ματια, ηχοληπτικα καλλιτεχνη.

 

 

Sorry για το offtopic, αλλα αν σου αρεσει αυτο που πας να κανεις, τουλαχιστον, ξεκινα και καντο σωστα. Μονο ετσι θα φτασεις εκει που σκεφτεσαι... ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη περιμένεις να κάνεις δουλειά με μια behringer xenyx 12άρα και 2 αυτοενισχυόμενα ηχεία τα live έχουν απαιτήσεις εκτός της γνώσης της ηχοληψίας που είναι επιστήμη από μόνη της-ειδικά τώρα με τις ψηφιακές- και χρειάζεται τεράστια εμπειρία χρειάζεται και καλός-ακριβός εξοπλισμός.

 

δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά για να φτάσεις στο σημείο να στήσεις μόνος σου λάιβ θες τουλάχιστο  3-5 χρόνια προυπηρεσία σαν βοηθός ηχολήπτη και σίγουρα να έχεις τελειώσει μια sae ένα ιεκ κτλ αν δεν έχεις ιδέα τελείως και δεν ξέρεις τι σημαίνει dbA και pfl.

 

εγω ακόμα δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις ηχολήπτης θες να γίνεις, να πάρεις μηχανήματα ή και τα 2 ???

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου