Προς το περιεχόμενο

καποια γνωμη για το neumann tlm 103?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρειαζομαι γρηγορα τη γνωμη σας για το tlm 103,!!!!!!

τι εχετε ακουσει κλπ.. γιατι θελω να το αγορασω(750 euros μεταχειρισμενο).βλεπω θετικα reviews στο νετ.για το home studio ,γενικης χρησης vocals κ ακουστικα οργανα. δεν εχω ομως προενισχυτη καλο(γιατι ακουσα οτι ,π λεει ο λογος καλυτερα να μη το παρεις αν δεν εχεις καλη προενισχυση.προς το παρον εχω την προενισχυση της κονσολας soundcraft compact (με fantom power) ειτε την προενισχυση της καρτας ηχου μου (emu 1820, με fantom power).επισης ο χωρος μου δεν ειναι οτι ειναι ηχομωνομενος κ μηπως καλυτερα να παρω κανενα rode?

ευχαριστω

www.mariolaz.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις σωστά διαμορφωμένο ακουστικά χώρο και σχετικά καλή προενίσχυση τότε θα πετάξεις τα λεφτά σου! Είναι σαν να πέρνεις μια Lamborgini και να περιμένεις να την ευχαριστηθείς στους δρόμους της Ελλάδας.

 

Καλύτερα να πάρεις ένα rode και να κρατήσεις τα λεφτά για μια καλή προενίσχυση και να επενδύσεις αργότερα σε ένα μικρόφωνο, όχι πως και τα rode είναι άσχημα για ένα project studio...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω και το χρησιμοποιώ συχνά. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Αληθεύει ότι πρέπει να έχεις και τα υπόλοιπα μέρη της αλυσίδας ηχογράφησης σε ανάλογο επίπεδο ποιότητας. Όμως εγώ είμαι της άποψης να το πάρεις τώρα αφού το βρίσκεις σε ευκαιρία, και δρομολόγησε την αμέσως επόμενη αγορά σου σε καλύτερης ποιότητας προενίσχυση.

Μπορείς κατόπιν σιγά σιγά να προχωρήσεις σε περαιτέρω αναβάθμιση του εξοπλισμού σου.  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην κάνω χαλάστρα το παιδί που σου το πουλάει αλλά για ρίξε μια ματιά κι εδώ για καινούργιο Neumann TLM 103 + Shockmount το οποίο θα σου βγει μαζί με τα μεταφορικά στα 860 ευρώ :

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/3456

 

Σου δίνω και μια εναλλακτική αν και δεν το έχω ακούσει, αλλά λένε πως είναι εξίσου καλό μικρόφωνο όσο και το Neumann. Μιλάω για το AKG C 414 LTD Edition το οποίο θα σου βγει καινούργιο μαζί με τα μεταφορικά στα 900 ευρώ :

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/29847

 

Υπάρχουν κι άλλα σε αυτές τις τιμές αλλά νομίζω πως αυτά είναι τα πιο διαδεδομένα...

 

Αλλά μήπως αυτά τα μικρόφωνα είναι "too much" για έναν μη ηχομονωμένο χώρο;

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Νeumann είναι πολύ καλό μικρόφωνο,λίγο σκληρό για το γούστο μου αλλά καλό όμως.Όπως σου είπαν και οι υπόλοιποι, καλό είναι να έχεις και την υπόλοιπη αλυσίδα σου σε υψηλό επίπεδο ώστε να αναδειχθούν οι αρετές του μικροφώνου. Βέβαια από κάπου πρέπει να αρχίσεις, οπότε αν όντως έχεις σκοπό να αναβαθμιστείς πλήρως τότε προχώρα άνετα στην αγορά του.

 

Υγ. Εμένα μου φαίνονται πολλά 750€ για το συγκεκριμένο μοντέλο σε μεταχειρισμένο αν είναι πάνω από 2 χρονών.

Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω εδω και 4 χρονια.Το περναω μεσα απο ενα προενισχυτη drawmer στην creamware pulsar απο ηχομονομενο χωρο.

Εαν εχεις τα λεφτα το περνεις και καθαριζεις.Φυσικα εννοειται οτι πρεπει να αναβαθμισεις και τον υπολοιπο εξοπλισμο σιγα σιγα για να το εκμεταλευτεις πληρως.

Εδω καποια παραδειγματα ηχογραφημενα με αυτο το μικροφωνο(φωνες και ακ. κιθαρες).

 

www.myspace.com/alfared69

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.εννοειται οτι σκοπευω να παρω κ υπολοιπα μηχανηματα αλλα πιο μετα./!! τα λεμε~

www.mariolaz.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου