Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για καλυτερο αποτελεσμα ηχογραφησης


Γιωργος Χατζ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!!

Εχω την καρτα ηχου TASCAM US-122L, το μικροφωνο Sontronics STC-2 και το προγραμμα Mixcraft 6.

Ηχογραφω με το ενα μικροφωνο και φωνη και την κιθαρα ταυτοχρονα, εχοντας καπως μακρια το μικροφωνο. (δε θελω να ηχογραφω πρωτα την κιθαρα και ξεχωριστα τη φωνη). ετσι ακουγεται και φυσημα αλλα και γενικα θορυβος απο το δωματιο.

(Ειναι ενα απλο δωματιο χωρις να εχω κανει κατι σχετικα με ηχομονωση κλπ).

 

Θελω να ρωτησω τα εξης:

1) Αν παρω ενα μικροφωνο για την κιθαρα και το Sontronics για τη φωνη και τα βαλω στις 2 εισοδους της καρτας κ τραγουδαω κοντα στο μικροφωνο θα εχω πολυ καλυτερο αποτελεσμα;

Και ποιο μικροφωνο θα μπορουσα να παρω για κατι τετοιο γυρω στα 100 ευρω;

 

2) Τι αλλο μπορω να κανω για μην ακουγεται θορυβος; Καποιος προενισχυτης θα βοηθουσε σε κατι; Να κανω καποια αλλαγη στο δωματιο που να χρειαζεται πολλα λεφτα δε γινεται.

 

Σας ευχαριστω πολυ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δεν αναφέρεις τον λόγο για τον οποίο ηχογραφείς ταυτόχρονα την φωνή και την κιθάρα, η καλύτερη λύση για καλύτερο αποτέλεσμα ηχογράφησης είναι να τα γράφεις χωριστά.

Ούτε 2ο μικρόφωνο αγοράζεις, ούτε πολύ θόρυβο απ'το δωμάτιο θα έχεις αν η πηγή είναι κοντά στο μικρόφωνο...και φυσικά καλύτερη ποιότητα ηχογράφησης/μεμονωμένη επεξεργασία κλπ...

Επίσης υπάρχουν κάποια effects που χρησιμοποιούνται για την μείωση θορύβου...ανάλογα με το είδος αυτού.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δεν αναφέρεις τον λόγο για τον οποίο ηχογραφείς ταυτόχρονα την φωνή και την κιθάρα, η καλύτερη λύση για καλύτερο αποτέλεσμα ηχογράφησης είναι να τα γράφεις χωριστά.

Ούτε 2ο μικρόφωνο αγοράζεις, ούτε πολύ θόρυβο απ'το δωμάτιο θα έχεις αν η πηγή είναι κοντά στο μικρόφωνο...και φυσικά καλύτερη ποιότητα ηχογράφησης/μεμονωμένη επεξεργασία κλπ...

Επίσης υπάρχουν κάποια effects που χρησιμοποιούνται για την μείωση θορύβου...ανάλογα με το είδος αυτού.

 

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Με βολευει πιο πολυ να ηχογραφω ταυτοχρονα πρωτα αυτα τα 2 και μετα αν θελω να ηχογραφησω κατι απο πανω... βεβαια εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες.. μαλλον θα το κανω ξεχωριστα απο δω και περα..

Τελικα ομως προενισχυση χρειαζομαι ή αρκει αυτη της καρτας ηχου;;

και αν ξερει καποιος να μου πει τι ρυθμισεις ειναι πιο σωστες στο mixcraft αλλα και μετα την ηχογραφηση ποια απο τα εφφε πρεπει σιγουρα να βαλω κ γενικα τι πρεπει να κανω για να εχω καλυτερο αποτελεσμα.. πχ να χρησιμοποιω τα ετοιμα εφφε οπως ειναι η πρεπει να τα ρυθμιζω εγω; σε αυτα δεν ειμαι πολυ καλος.. το compressor χρειαζεται παντα; και εχει επιλογη για εφφε και σε καθε track αλλα και εφφε σε ολα μαζι γενικα.. πρεπει να βαζω κ στα 2;

 

Δεν ειμαι τοσο ασχετος οπως φαινομαι τωρα αλλα θελω να μου πειτε τα σωστα πραγματα απο την αρχη εσεις που ξερετε  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ηχογραφησεις ταυτοχρονα, αλλα με 2 μικροφωνα..

 

και αφου εχεις ηδη πυκνωτικο για τη φωνη

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/microphones/condenser-small-diaphragm/golden-age-fc4-mc.html

 

κατι τετοιο για την κιθαρα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπλέον, αν πάρεις δεύτερο μικρόφωνο και το τοποθετήσεις κοντά στο όργανο, και αντίστοιχα και το άλλο κοντά στη φωνή, δε θα χρειάζεται να ανεβάζεις τόσο το gain της προενίσχυσης για να πάρεις δυνατό σήμα, άρα λογικά θα ελαττωθεί και το φύσημα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να χρησιμοποιείς πυκνωτικό μικρόφωνο, όπως αυτό που έχεις, ο θόρυβος του χώρου δεν αποφεύγεται. Αν θέλεις να βελτιώσεις την κατάσταση κοίταξε μήπως βελτιώσεις την ηχομόνωση του δωματίου που γράφεις.

 

Όσον αφορά τον προενισχυτή που αναφέρεις:

 

Η TASCAM σου, όπως και όλα τα audio interfaces, έχει ενσωματωμένη προενίσχυση. Η αγορά ξεχωριστού προενισχυτή, μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα των ηχογραφήσεων (ανάλογα με το τι θα πάρεις και πόσα θα δώσεις) αλλά δεν θα βοηθήσει στο πρόβλημα του θορύβου. Δεν είναι αυτή η δουλειά του.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός ούτε καν σωστός ερασιτέχνης, αλλά έχω να προτείνω κάτι: όταν ηχογραφείς απλά να είσαι μακριά απο το pc και την κάρτα ήχου διότι ο θόρυβος μπορεί να είναι απο το τροφοδοτικό η τα ανεμιστηράκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!

 

να ηχογραφησεις ταυτοχρονα, αλλα με 2 μικροφωνα..

 

και αφου εχεις ηδη πυκνωτικο για τη φωνη

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/microphones/condenser-small-diaphragm/golden-age-fc4-mc.html

 

κατι τετοιο για την κιθαρα

 

 

 

 

Αυτη την μαρκα δεν την εχω ξαναακουσει.. ειναι καλο; τι λετε για το Rode M-3; 'Η καποιο Shure που εχω δει σε αυτα τα λεφτα;

 

 

Αν θες να χρησιμοποιείς πυκνωτικό μικρόφωνο, όπως αυτό που έχεις, ο θόρυβος του χώρου δεν αποφεύγεται. Αν θέλεις να βελτιώσεις την κατάσταση κοίταξε μήπως βελτιώσεις την ηχομόνωση του δωματίου που γράφεις.

 

Όσον αφορά τον προενισχυτή που αναφέρεις:

 

Η TASCAM σου, όπως και όλα τα audio interfaces, έχει ενσωματωμένη προενίσχυση. Η αγορά ξεχωριστού προενισχυτή, μπορεί να βελτιώσει την ποιότητα των ηχογραφήσεων (ανάλογα με το τι θα πάρεις και πόσα θα δώσεις) αλλά δεν θα βοηθήσει στο πρόβλημα του θορύβου. Δεν είναι αυτή η δουλειά του.

 

Για την ηχομονωση μπορω να κανω κατι απλο χωρις εξοδα ή πρεπει να κανω κανονικα ηχομονωση αγοραζοντας υλικα να βαλω στους τοιχους κλπ;

 

Και με τι προενισχυτη θα εβλεπα αρκετη διαφορα στην ποιοτητα του ηχου; μεχρι 100 ευρω περιπου θα δω καποια διαφορα ή πρεπει να δωσω πολλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=134111

 

Με κατι τετοιο θα δω διαφορα στην ποιοτητα; Ειναι διπλος και για τα 2 μικροφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου