Προς το περιεχόμενο

Ηχεια για μικρα - μεσαια live


fasma88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!! Με λενε Μιχαλη και ειμαι νεο μελος, αλλα διαβαζω κατα καιρους το forum για διαφορα θεματα.

Λοιπον εχω το εξης θεμα και θα ηθελα τη γνωμη σας. Σκεφτομαι να αγορασω ηχεια για live καταστασεις, οι οποιες περιπου θα εχουν λιγα οργανα δηλαδη αρμονιο, μπουζουκι, αντε και καμια κιθαρα και δυο μικροφωνα για τραγουδιστες (κονσολα εχω και με καλυπτει για ολα αυτα). Και κυριως για να καλυπτουν χωρους οπως ταβερνακια ή μεζεδωπωλια αν χρειαστει ας πουμε απο 80 εως 200 το πολυ ατομα (καλα για 200 μιλαμε στην πιο τραβηγμενη περιπτωση).

Μετα απο αρκετο ψαξιμο στο διαδικτυο, καταληγω μαλλον σε ηχεια JBL EON 610 ή 612. Εκει ακριβως ειναι και το θεμα. Πιστευετε λοιπον οτι για τα οργανα και για τους χωρους που θελω, θα με καλυψουν τα ηχεια των 10 ιντσων ή θα χρειαστω 12 ιντσα;

Βασικα σκεφτομαι τις εξης περιπτωσεις: 'Η να παρω δυο JBL EON 612 και ενα JBL EON 610 για monitor, ή στην αλλη περιπττωση που παρω 10ιντσα, να παρω δυο JBL EON 610 και ενα JBL EON 510 για monitor.

Τα JBL EON 612 και 610 εχουν ισχυ 500 watt ενω το JBL EON 510 εχει ισχυ 280 watt. Αυτο που φοβαμαι με τα 12ιντσα, ειναι μηπως τυχον εχω προβλημα χωρου στο αμαξι για την μεταφορα τους καθως μαζι με αυτα θα κουβαλαω και αρμονιο, μια τσαντα με μικροφωνο και καλωδια, βασεις αρμονιου και μικροφωνου, κονσολα και το 3ο ηχειο που αναφερα πριν οτι θελω να αγορασω για monitor. Ενω το αμαξι μου ειναι Daewoo Matiz, οποτε ειναι καπως μικρο και ισα που θα τα χωραει.

Οριστε και τα Links με τις προδιαγραφες των ηχειων που ανεφερα.

http://www.jblpro.com/www/products/portable-market/eon600-series/eon612#.VhPHh-ztmko

http://www.jblpro.com/www/products/portable-market/eon600-series/eon610#.VhPHg-ztmko

http://www.jblpro.com/www/products/vintage/vintage-portable/eon500-powered-series/eon510#.VhPHi-ztmko

Τι μου προτεινετε να κανω; Ψηνομαι για τα 12ιντσα, αλλα μπορει να ειναι και πλεονασμος αν τα 10ιντσα με καλυψουν για αυτα που ειπα πριν.

Οσοι μπορειτε, παρακαλω να μου απαντησετε. Φυσικα, οποιος εχει να προτεινει κατι ηχεια, πολυ ευχαριστως.

Σας ευχαριστω παρα πολυ!! Να ειστε καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλημερα.Εμπειρικα σου λεω οτι για 80 εως 200 ατομα το πιο πιθανο ειναι ενας χωρος που θα τα χωραει περιπου 200-250 τετραγωνικα μετρα.Για να εχεις ευελιξια σε ολους τους χωρους θα πρεπει να εχεις τις ανοχες των εντασεων να κυμαινονται απο 150 -300 watts[/color].Aν εισαι σολο καλλιτεχνης δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.Οσον αφορα τα ηχεια τα 12αρια ειναι τα πιο καταλληλα διοτι καλυπτουν συνηθως ευρυ φασμα συχνοτητων με εμφαση στις μεσαιες(εκει που οι περισσοτεροι παιζουν και τραγουδανε.πχ)

Το θεμα εντασης δεν εχει να κανει πρωταρχικα με τις διαστασεις του μεγαφωνου[/color] πλην ειδικων κατασκευων.Υπαρχουν 12 αρια σε πολλα watt οποτε ΟΚ.Εδω ειμαστε σε περιπτωση αποριων περαιτερω !! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε γενικές γραμμές αυτά που λέει ο Περικλής είναι σωστά.

Αυτό που δεν σου λέει όμως πόσο δυνατά θα ακουστείς, δεν είναι τα watt.

Προκειται για μύθο καθώς τα πάντα εξαρτώνται απο την ευαισθησία των μεγαφώνων.

 

Ενα μεγάφωνο με ευαισθησία 90db SPL χρειάζεται τα διπλάσια watt για να ακουστεί όσο ένα με 93db SPL.

 

Αρα αυτό που σε αφορά είναι η τιμή SPL σε περίπτωση που αγοράζεις ενεργά ηχεία.

Και για να δώσω ένα κοινό μέτρο σύγκρισης, αν θες να ακουστείς πάνω απο ένα ακουστικό σετ τυμπάνων, θες 120db +.

 

Σημαντικό ρόλο θα παίξει και η τοποθέτηση τους καθως πρέπει να στηθούν στο ύψος του ακροατή αφού τα πρίμα είναι κατευθυντικά και αν τα ηχεία τοποθετηθούν χαμηλά, ο ήχος θα είναι μουντός και χωρίς ευκρίνεια.

 

Στην περίπτωση σας και τα δυο σετ που επέλεξες σας καλύπτουν, ακόμα κι αν είχατε ντραμς. Με τα 12" όμως θα έχετε πιό φυσικό και γεμάτο ήχο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

και να συμπληρώσω στην διαφωτιστική διευκρίνηση του Γιάννη (γέρο μου τελικά στην Ελλάδα, αυτό το παραμύθι με τα watt έχει διαχρονικά απέθαντο δράκο ;D), ότι τα 120 db SPL αφορούν απόσταση ενός μέτρου από το ηχείο...

 

ένα παραδειγματάκι για το λιανό του πράγματος...

στα 150w που αναφέρθηκαν παραπάνω από τον Περικλή, αν το ηχείο έχει 90db ευαισθησία στο ένα μέτρο, θα παράγει (σε ιδανικές συνθήκες) γύρω στα 110 db  SPL...

σε ένα χώρο 250 τετραγωνικών, αν συνυπολογίσουμε την ρεαλιστική απόσταση από το κοινό (που υποδιπλασιάζει τα db) συν την ηχοαπορρόφηση 200 ευτραφών κατά κανόνα πατριωτών μας αλλά και τον έστω ψίθυρο τους (μη πω για τις γκαρίκλες τους) ως background noise, αυτό που θα φτάνει στα αυτιά τους θάναι κυρίως η απορία της συμβίας τους... "καλά αυτοί εκεί πάνω γιατί χτυπιούνται αφού δεν ακούγονται?"...

 

και άμα θέλετε και τα 300w που τέθηκαν ως άνω όριο, αυτός ο διπλασιασμός των watt θα μας δώσει μόλις 3db παραπάνω... πήγαμε στα 113 στο ένα μέτρο και άντε "φτιάξε" εσύ την κυρία να κουνήσει το κορμάκι της...    ;) 8) ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Καλημέρα και από μένα και καλώς σας βρήκα, λοιπόν επειδή έχω τα eon 612 θεωρώ ότι είναι από τα κορυφαία στην κατηγορια του, αλλα ταν θέλει κάποιος να καλύψει τόσο μεγάλους χώρους για 200+ άτομα τότε με 2 είναι αδύνατο να γίνει αυτό για τον λόγο ότι δεν υπάρχει η κατάλληλη διασπορά ήχου και έντασης, αυτοί που θα είναι στα πλαγια θα ακούν μονο τις χαμηλές και όχι τα πρίμα και αναγκαστικά θα ξεκουφαθούν οι κοντινότεροι ειδικά αυτοί που θα παίζουν για να ακούν και οι υπόλοιποι, άρα εδώ πρέπει να υπάρχουν το λιγότερο 4 ηχεία για να γίνει σωστή διασπορά σε όλες τις κατευθύνσεις. Για μικρούς χώρους πχ ταβερνάκια δεν υπάρχει κανένα θέμα, και με 1 παίζουν άνετα που λέει ο λόγος !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

καλησπερα και απο εμενα

αν θελεις να με ακουσεις

παρε rcf art 715 και rcf art 710

 

ειναι πολυ καλυτερα απο τα jbl σε ολους τους τομεις

σε αποδοση,σε ποιοτητα και προπαντων δεν εχουν βλαβες

σε σχεση με τα jbl που ολο και κατι θα σου βγαλει σε βαθος χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Καλησπερα και παλι παιδια!!

Θα ηθελα να σας ρωτησω κατι. Τι διαφορες πιστευετε οτι εχουν τα ηχεια Yamaha DXR 12 και Yamaha DXR 15.

Θα μου πειτε τωρα, οτι εχουν 1 db διαφορα στο spl και 3 hz διαφορα στα μπασα. Το ξερω αυτο φυσικα, απλα θελω να πω πρακτικα τι διαφορες εχουν.

Συγκεκριμενα εχω αγορασει τα DXR 12. Τα χρησιμοποιω συνηθως σε λαικα σχηματα με αρμονιο , μπουζουκι και φωνες. Αν πουλησω τα DXR 12 και παρω τα αντιστοιχα 15αρια, θα κερδισω κατι παραπανω; Δηλαδη για παραδειγμα το παραπανω μπασο που θα εχει το 15αρι, θα γεμισει σημαντικα το χωρο σε σχεση με τα 12αρια;

Και φυσικα η κλασσικη ποσοτικη ερωτηση. Αν υποθεσουμε οτι τα DXR 12 καλυπτουν σε κλειστο χωρο 100 ατομα (καπου εκει τα εχω υπολογισει), με τα DXR 15 ποσα ατομα παραπανω πιστευετε οτι θα καλυψω;

Γενικοτερα πειτε μου οτι θελετε σχετικα με αυτο και αν πιστευετε οτι αξιζει να δωσω τα 12αρια για να παρω 15αρια.

Ενας τεχνικος παντως μου ειπε οτι καλυτερο ειναι να κρατησω τα 12αρια και να παρω ενα subwoofer 15αρι, το οποιο θα μου δωσει σημαντικη ενισχυση. Ομως αφενος δεν θελω να σηκωνω τοσα κιλα, αφετερου δεν θα εχω χωρο στο αμαξι.

Η πατατα παντως που μαλλον εκανα ειναι η εξης: Επειδη εχω μικρο αμαξι, πηρα τα 2 12αρια και 2 DBR 10 και μαζι με κονσολα, αρμονιο, βασεις, καλωδια το αμαξι γεμιζει και μονο η θεση του οδηγου παραμενει αδεια. Γι' αυτο και πηρα 12αρια για κυρια ηχεια γιατι δεν ειχα χωρο. Μεχρι πριν λιγες μερες που διαπιστωσα οτι 2 15αρια (ενος φιλου) και 2 10 αρια μαζι με ολα τ' αλλα χωρανε τελικα (ομως τα 2 15αρια μαζι με τα 2 12αρια δεν χωρανε).

Γι' αυτο λεω μηπως επρεπε να ειχα παρει 15αρια κατευθειαν για κυρια ηχεια. Οποτε γι΄αυτο ρωταω αν αξιζει να παρω 15αρια δινοντας τα αλλα και εχοντας μια χασουρα 400 ευρω περιπου αλλα χαλαλι.

Περιμενω τις απαντησεις σας. Σας ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου