Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για το Logic Platinum 5.3?


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους. :wink:

Πρόλο που ο γέρικος σκύλος δεν μαθαίνει καινούρια κόλπα,αποφάσισα να αλλάξω το παλιό καλό Cubase στον υπολογιστή μου με το Logic 5.3. Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι άριστες (δέχομαι παρατηρήσεις και κουβέντα στο θέμα αυτό) θα ήθελα όμως να μάθω αν υπάρχει κάποιο βιβλίο tutorial για να μάθουμε τα βασικά σχετικά με τη λειτουργία του προγράμματος. Πάσα βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ.

_________________

mr dee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα το γεγονός οτι αυτοσαρκάζεσαι... δεν βλέπω να "σε λυπάσαι..." :-/

Το τρομερότερο πρόγραμμα να ήταν, απο τη στιγμή που χρησιμοποιώ PC, και ξέρω ότι στο εξής δεν θα απευθυνθεί η κατασκευάστρια πια, σ'άυτή την πλατφόρμα, αλλά μόνο σε Mac... δεν θα έχανα πολύτιμο χρόνο μαθαίνοντας το...

Θα προτιμούσα να μάθω φαγγότο πχ... που δεν κάνει και πολλά update!!!

Βέβαια δεν ξέρω αν όντως χρησιμοποιείς Mac!

Οπότε τα παραπάνω είναι άτοπα.

 

Δυστυχώς πάντως εγω δεν μπορώ να βοηθήσω.

Απλά κουβέντα κάνω. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε kleon γεια χαρά.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή σχετικά με το Logic. Αδικο δεν έχεις,η εταιρία φαίνεται πως ξεμπέρδεψε με τα pc και θα απευθύνεται πλέον μόνο σε χρήστες Mac. Το πρόγραμμα είναι πολύ καλό αλλά η συνήθεια δεν κόβεται εύκολα. To pc μου γουστάρει το Cubase περισσότερο όπως φαίνεται -παρόλο που ο ήχος που μου βγάζει το Logic είναι πολύ καλύτερος. Συμπέρασμα: Οτι μαθαίνει κανείς,καλό είναι. Εχω βρεί τα βασικά και θα το χρησιμοποιώ για τις τελικές μίξεις.

Keep in touch

Mr Dee :D

_________________

mr dee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mr_dee,από ό,τι ξέρω δεν υπάρχει tutorial για το Logic Audio (ανεξαρτήτως έκδοσης) στα ελληνικά.Για βιβλία σε αγγλικά δεν ξέρω ή άλλη γλώσσα δεν γνωρίζω αλλά σε κάποιο ξένο on-line βιβλιοπωλείο ίσως να βρείς κάτι.Αν ούτε εκεί βρείς άκρη,τσέκαρε κάποιο από τα καινούργια βιβλία του Αντώνη Πλέσσα "Μουσική και Τεχνολογία".Το πιθανότερο είναι να σε βοηθήσουν γιατί έχουν παραδείγματα λειτουργιών από πολλά προγράμματα. Όμως πρίν το πάρεις,σιγουρέψου για το αν αφορά Logic για Mac ή για PC. :-/ (Εντούτοις,συνιστώ να τελειοποιηθείς στο Cubase,είναι αστεράτο!Αν το δουλέψεις σωστά,δεν θα πιστεύεις τι ήχο θα βγάζεις!)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ypotheo oti exeis to original kai exeis xasei to manual...

Loipon ektos apo to oti mporeis na rotas se ayto to forum, checkare kai ayto to site, tha se bohthisei poly.

http://community.sonikmatter.com/cgi-bin/emagic/ultimatebb.cgi

 

Mh masas mpantos pou exeis PC kai douleyeis me to Logic... kai ego to idio kano, tha persasei polys kairos mexrei na afhsei to SX piso to Logic. Mexri tote tha exeis mazepsei lefta gia ena Mac

Latreyo to automation system kai to Enviroment tou logic 5.2.

Eksalou ama matheis kala to Logic, tha matheis poly eykola to SX argotera. To idio kai me Pro-Tools. Ase pou ama pareis Pro-Tools argotera tha mporeis na kaneis Sync ta Pro-Tools kai to Logic. Opote tha exeis to pio flexible MIDI enviroment me TDM Plug-ins!!!

 

Filika.

 

N.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Εντούτοις,συνιστώ να τελειοποιηθείς στο Cubase,είναι αστεράτο!Αν το δουλέψεις σωστά,δεν θα πιστεύεις τι ήχο θα βγάζεις!)

 

Pisteyo oti to audio engine tis Emagic einai kalytero, kai ta native plg-ins exoun safos kalytera algorithms. Exo doulepsei kai me ta dyo programmata sto university.

 

Filika.

 

N.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιλογή προγράμματος είναι μάλλον θέμα προτιμήσεων και βολικότητας του καθενός, απλά δεν πιστεύω πως υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά στο audio engine (τουλάχιστον δεν την ακούω με το δικό μου setup). Για τα plug-ins μάλλον έχεις δίκιο αλλά υπάρχουν και κάποια καλά στο Cubase ενώ προσωπικά χρησιμοποιώ εξωτερικά plug-ins ώστε να μην εξαρτώμαι από το πρόγραμμα. Θεωρώ πως το Logic είναι πολύ καλύτερο από το Cubase σε επαγγελματικό περιβάλλον αλλά σε λιτές συνθήκες δεν έχω παρατηρήσει ουσιώδεις διαφορές στον ήχο και το περιβάλλον εργασίας του Cubase μου αρέσει πολύ περισσότερο από αυτό του Logic. Όπως και να έχει όμως,... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...
Το τρομερότερο πρόγραμμα να ήταν' date=' απο τη στιγμή που χρησιμοποιώ PC, και ξέρω ότι στο εξής δεν θα απευθυνθεί η κατασκευάστρια πια, σ'άυτή την πλατφόρμα, αλλά μόνο σε Mac... δεν θα έχανα πολύτιμο χρόνο μαθαίνοντας το...[/quote']

 

kai poly kala kanei!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου