Προς το περιεχόμενο

My 1st transcription (Muse - The Time Is Running Out)


nkod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι...

 

Σήμερα τελειώσα το πρώτο μου transcription για drums και αισθάνομαι πολύ περήφανος, που δεν είναι και το πιο απλό τραγούδι, και κατάφερα να το κάνω (πιστεύω) με επιτυχία. Το κομμάτι είναι το τρομερό The time is running out από τους Muse και μπορείτε να βρείτε το transcription σε pdf. Χρησιμοποίησα πρόγραμμα για να το φτιάξω, γιατι αν το έγραφα στο χέρι δεν πρόκειται να βγάζατε άκρη.

 

Όποιος έχει το χρόνο να το δεί, θα ήμουν ευγνόμων για το οποιοδήποτε σχόλιο...

Muse_-_Time_is_running_out.pdf

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To λοιπον..

 

Δε το ηξερα το κομματι και αυτο ηταν μια καλη ευκαιρια να τσεκαρω την παρτιτουρα σου.

 

Εισαι ρυθμικα σωστος και αρκετα σπασικλας (σαν κι εμενα ) ωστε να γραφεις νοτα νοτα και τα fills.

 

Αυτο που με μπερδεψε λιγο ειναι ο τροπος σου να γραφεις τις επαναληψεις.

Η γραμμη πανω απο το χ μετρο με τον αριθμο, θελει το συμβολο της επαναληψης :/ στο τέλος όλων μετρων. Δηλαδη αν εχεις πχ 7 μετρα ιδια και στο τελος ενα 8ο θεωρητικα επρεπε να γραψεις :

 

  1-7                8

/                  /                      :/

 

Θα ηταν πιο απλο να εβαζες ρητα τις φορες πανω απο το χ μετρο που επαναλαμβανεται. Ψιλη κουβεντα βεβαια, ο καθενας γραφει οπως τον βολευει αυτον να το διαβασει μετα.

 

Επισης νομιζω οτι θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο "οικονομικος" στο γραψιμο σου μιας και εχεις γραψει αρκετες φορες το ιδιο απλο και χωρις παραλλαγες groove

 

Τελος δε βλέπω να εχεις σημειωσει τα flams ή εστω κατι που να δείχνει οτι εδω τονίζουμε...Αναφερομαι κυριως στο pre chorus θεμα

 

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε hwept ευχαριστώ για την απάντηση.

Το κομμάτι το έκανα transcription κυρίως για να ξέρω τι σειρά που παίζονται τα μέρη, ώστε να ξέρω που θα μπώ μετά και σε 2η μοίρα, σε περίπτωση που ξεχάσω ένα σημείο να το κάνω γρήγορη επανάληψη πρίν μπούμε στην πρόβα ξανά στο κομμάτι.. το σημείο που αναφέρεις:

 

  1-7                8

/                  /                      :/

 

δεν είναι σωστό από 1-7 επαναλήψεις έχει το :/ και την 8η φορά ΔΕΝ το έχει γιατί δεν γυρνάει πίσω πάλι... μετά την 8η φορά φεύγει δίπλα. Τις τονικότητες (που βαράμε πιο πολύ δηλαδή) δεν τις έχω γράψει γιατί ΞΈΡΩ που πρέπει να παίξω. Θα το έκανα άν ήθελα το κομμάτι να παίζεται ακριβώς και στο πρόγραμμα, άλλα κάτι τέτοιο δεν με ενδιαφέρει. Τέλος να πώ ότι έχω βάλει ΑΚΡΙΒΩΣ τα fills που παίζει ο Dominic Howard γιατί μου αρέσουν πολύ... Όταν πλέον θα το "έχω" το κομμάτι με αυτά τα fill θα δοκιμάσω και δικά μου (στο σημείο Pre-chorus είναι συγκεκριμένο το άκουσμα, και ήθελα να είναι ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ).

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου :)

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια αγαπητέ! Εξαιρετική δουλειά. Με πολύ προσοχή έχεις μετρήσει τα πάντα. Ρυθμικά είναι σωστό.

 

ήθελα να σε ρωτήσω τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να το γράψεις και πώς έκανες τη μεταφορά στο adobe. Αν θες στείλε μου πμ. Σ' ευχαριστώ πολύ.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ρώτησαν και με πμ απαντάω εδώ (χωρίς να κάνω διαφήμιση) είναι το guitar pro το οποίο έχει export σε pdf και σε άλλες μορφές. Είναι πολύ καλό και για να παίζεις απο πάνω mute-αροντας τα όργανα που δεν θέλετε κλπ κλπ...

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και για τα καλά σου λόγια...

 

Edited:

Και μια μικρή βοήθεια για την καλύτερη κατανόηση:

drum_notes.png.8ce8eac310fc1031539f0226e552fdf2.png

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος δε βλέπω να εχεις σημειωσει τα flams ή εστω κατι που να δείχνει οτι εδω τονίζουμε...Αναφερομαι κυριως στο pre chorus θεμα

 

 

Επίσης αγαπητέ hewpt δυστυχώς δεν ξέρω (ακόμα) τι είναι flam και πώς το γράφω :) Παίζω μόλις 4-5 μήνες :) Μόλις το μάθω θα διορθώσω την παρτιτούρα :)

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flam ειναι αυτο που λεμε "τρα" οταν ταραγουδαμε drums με το στομα....

 

Δηλαδη αυτο

 

γραφεται με μια μικρη νοτα 8ο που ενωνεται με μια καμπυλη "συζευξης" με το βασικο σου χτυπημα.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx hwept. Για να σε διευκολύνω. Ξέρω τι είναι το flam και πώς παίζεται αλλά δεν "ξέρω" επίσημα τι ειναι το flam και πώς γράφεται (δεν το έχω μάθει επίσημα από το δάσκαλο)... Οπότε δεν ρισκάρω να μπερδέψω μια παρτιτούρα με κάτι που δεν είναι σιγουρο :D :D

 

Ευχαριστώ πάντως!!! :D

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου